Cabbar ŞIKTAŞ Hayalimde ki şehre gidiyorum
Tarih : 2016-08-23
Tüm Yazılar

Cabbar ŞIKTAŞHayalimde ki şehre gidiyorum

            Zaman zaman Iğdır Belediyesinin çalışmaları ile ilgili haberler yapar, belediyenin çalışmalarını kamuoyuna duyururuz. Bazen de yapılması gereken sorunları dile getirir belediye'yi uyarır, sorunu gidermesini öneririz.

            Bir şehirde insanın doğumundan ölümüne kadar ki sürede belediyenin iş ve işlemi vardır. Belediye bir şehrin her şeyidir. Alt yapısı, üst yapısı, yolu, kaldırımı, içme suyu, kanalizasyonu, imarı, parkı, bahçesi, temizliği, yani aklınıza ne gelirse şehir merkezinde sorumlusu belediyedir.

            Geçen gün Iğdır Belediye Başkanı Murat Yikit'i arayıp yapılan asfalt ve kaldırım çalışmalarından  ötürü teşekkür ettim. Çok memnun olduğunu ifade etti. "Görevimizdir yapacağız. Hedefimiz Iğdır'ı modern bir kent görümüne kavuşturmaktır" dedi.

            2013 yılında bir yazı kaleme almış, hayalimde ki şehri tarif etmiştim. Bu gün o hayalimizde ki şehre doğru ilerliyoruz. Elbette vatandaş olarak bizlerde üzerimize düşen görevleri yerine getirmeli, çevremizi temiz tutmalı, saygı sevgi halkasının parçası olmalıyız.  

            Hayalimde ki şehir

         Tarihli  01-03-2013

            Biz Iğdır'lılar ne zaman hiç sorunumuz yok diyebileceğiz?
            Daha ne zamana kadar kör, topal yürüyeceğiz?
            Geceleri sokaklarının ışıl ışıl olduğu, huzur ve güven ortamının hâkim olduğu, parkların, bahçelerin olduğu bir şehrimiz olacak mı acaba?
            Her şeyden önce şöyle bir şehir görünümüne kavuşabilecek miyiz dersiniz?
            Bir şehir nasıl olmalı diye soracak olursanız?
            Şehir planlamacısı olmamama rağmen, görsel olarak gözüme hoş gelebilecek bir şehri tarif etmek isterim.
            - Kaldırımı ile yolu aynı olmamalı.
            -Parke taşları matkap gibi ayakkabımın altını delmemeli, arabamın lastiğini aşındırmamalı, göz zevkim bozmamalı.
            -Binalar birbiri ile uyumlu, şehir ışıklandırması düzenli ve estetik olmalı,
            -Kavşaklar yayaların geçişine göre işaretlenmeli, görüntü kirliliği yapan her ne varsa güzelleştirilmeli.
            -Şehrin ana yolları parke taşı ile değil, asfaltla kaplanmalıdır. Ara yollar ise sanat eseri parke taşları ile süslenmeli,
            -Şehrin merkezinde kaldırıma tezgâh açan manava, incik boncukçuya izin verilmemeli, esnafın dükkanının önünde sergi açanlara müsaade edilmemeli.
            Nerede yapılır, nasıl yapılır bilmem, bildiğim tek şey bir an önce katlı bir otopark yapılmasının gerekli olduğudur. Hatta İl Özel İdaresi Genel Sekreterliğin yanındaki boş arsa bu amaç için kullanılabilir.
            Her mahallede yeşil alan, park olması gerekirken, bizler park alanlarını imara dâhil etmişiz. Koskoca ovada yer kıtlığı varmış gibi binaları iç içe sıkıştırmış, sosyal alanları göz ardı etmişiz. Hemen hemen her kentte olan, Kızılay, Taksim, Alsancak gibi bir meydana sahip olamamışız.
            Yaşamını Iğdır'da sürdüren ve Iğdır'ı seven, değer veren biri olarak,
            -Yollarının, caddelerinin pırıl pırıl olduğu, çöplerin çöp bidonuna atıldığı, tüm cadde ve sokakların, özellikle de sanayinin yolunun asfaltlandığı temizlendiği, her tarafın  çiçeklerle bezendiği bir Iğdır'ımız olsun istiyorum.
            -İmar sorunun çözüme kavuştuğu, keyfi imar uygulamalarının olmadığı, kanalizasyonunun taşmadığı, arsenikli suyunun temizlendiği,
kanalizasyonun suya karışmadığı, doğalgazın kullanıldığı bir Iğdır istiyorum.
            -Havasının, suyunun temiz olduğu, ırkçılığın olmadığı, insanların birbirini kırmadığı, dedikodunun, çekememezliğin olmadığı okuyan, eğitimli, bilinçli insanların öne çıktığı, gelişimin, değişimin desteklendiği bir Iğdır istiyorum.
            -Şehrin kalkınıp güzelleşmesi için el birliği ile mücadele eden, yatırımcının önünü açan, toplumsal çıkarı kendi çıkarından önde tutan, ticaretin gelişmesine kafa yoran, Nahcivan gümrük kapısının daha aktif hale geldiği, Boralan sınır kapısının açıldığı bir Iğdır istiyorum.
            -Ağrı Dağı eteklerinde 5 yıldızlı otellerin sıralandığı, kış turizmi yatırımlarının terör sebebiyle askıya alınmadığı, sanayi yatırımlarına ağırlık verilen, kalkınmada öncelikli iller arasında olan kalkınan bir Iğdır istiyorum.
            -Kültüre, sanata önem veren, sineması, tiyatrosu ve kütüphanesi olan bir Iğdır istiyorum.
            -Bütün çocukların iyi eğitim aldığı, kadının şiddet görmediği, gelir ve eğitim düzeyi yüksek iller arasında yer alan bir Iğdır istiyorum.
            Bu  benim hayalim...
            Ne zaman gerçekleşir bilmiyorum. İnsan olarak böyle bir Iğdır'da yaşamak benimde hakkım diye düşünüyorum.

            2013 yılında böyle hayal etmiştim.  

Henüz yorum yapılmadı!

Bu içerik için yorum yapılmadı. Yorum yapmak için aşağıdaki formu kullanınız.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.