Nahçıvan-Tabriz-Tahran-Meşhed Tiren Seferleri Başladı

Tarih : 2017-01-02 / Kategori : Genel Haber

Nahçıvan-Tabriz-Tahran-Meşhed Tiren Seferleri Başladı

NAHCİVANHEBERİ.COM sitesinin verdiği bilgilere göre, Nahçıvan-İran ticaret forumunda, yeni bir demiryolu hattının hizmete girdiği belirtildi.

 

        Nahcivan ile İran arasında yapılan anlaşmalar çerçevesinde hayata geçirilen Demiryolunun açılışına Nahcivan Özerk Cumhuriyeti, Yüksek Meclis Başkanı Vasıf Talıbov ve İran İslam Cumhuriyeti İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Mahmud Vaezi katıldılar.
             Nahcivan, Tebriz, Tahran ve Meşed seferlerinin açılış töreninde bir konuşma yapan Meclis Başkanı Vasıf Talıbov: "Nahçivan ve Culfa istasyonları  yolcu gümrük işlemlerinin hızlı ve sorunsuz yapılabilmesi için tüm ayrıntıları  düşünülmüş, vize ve diğer işlemlerin sorunsuz halledilebilmesi için istasyonumuz modernize etmiş ve sınır geçiş belgelerinin tesiste bulunan modern ekipmanlarla donatılması ile kolaylaştırılmıştır.  Nakhchivan, Culfa, Tabriz, Tahran ve Meşhed yolundaki tren seferleri bölge ekonomisine çok büyük katkılar sağlayacak ve Türkiye'den İran'a gidişlerde, İran'dan hem Nahcivan'a, hem Türkiye'ye gelişlerde kolaylık sağlayacaktır. Bu her iki ülke için de son derece iyi bir gelişmedir."  dedi.  

            Talıbov: "Bakü'de yolcu trenlerinin her 36 kademesinde çalışan coupe tipi, 3 modern binek otomobil oldu. Nahçıvan-Tabriz-Tahran-Meşhed yolcu, düşüş yolunda haftada 2 kez tren yolculuğu yaparken, yıl boyunca 12 bin yolcu taşınacak. 40 İsviçre frangı, İsviçre frankının bilet satış fiyatı manat olarak belirleyecektir. Nahçıvan ve Culfa demiryolları istasyonlarında bilet satışlarının yapılacağını belirti"  
            Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti ile İran İslam Cumhuriyeti ve uluslararası yolcu trenleri arasındaki görüşmelerin 2016 yılında 23 Şubat'ta "Azerbaycan Cumhuriyeti Hükümeti ile İran İslam Cumhuriyeti, Azerbaycan ve İran Koordinasyon Demiryolları" arasında faaliyete geçtiğini hatırlatan yetkililer, demiryolu anlaşmasının İran'ın Başkenti Tahran imzalandığını belirttiler.  
            İki ülke arasındaki bu demiryolu rotası, dostluğu, kardeşliği, dayanışmayı artıracağı, demiryolu projesinin turizm ilişkilerini geliştireceğini, sürdürülebilir kalacağını ve iki ülkenin birbirine olan destek bağlarını kuvvetlendireceğini vurguladılar.
            İran İslam Cumhuriyeti Bilgi Teknolojileri Bakanı Mahmud Vaezi'de Nahcivan, Tebriz, Tahran ve Meşhet Demiryolu açılış töreninde yaptığı konuşmada: "İki kardeş ülkenin bağlarının kuvvetlendirmesi amacıyla Tahran'da imzalanan demiryolu projesinin açılışı bizleri ziyadesiyle mutlu kılmıştır. Allah'ın izniyle bu proje iki ülke arasında ki kardeşlik bağlarını daha da sağlamlaştıracak, ticari ve turizm potansiyelimizi artıracaktır." şeklinde konuştu.  

Facebook Beğenenler

Yorum yapılmadı!

Yorum yapmak için aşağıdaki formu kullanabilirsiniz.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.