İl Sağlık Müdürü Dr.Alpaslan EROL’dan Ramazanda Sağlıklı Beslenme İçin Öneriler

Tarih : 2018-05-18 / Kategori : Sağlık

İl Sağlık Müdürü Dr.Alpaslan EROL’dan Ramazanda Sağlıklı Beslenme İçin Öneriler yesil_igdir_yemek.jpg Reklam Alanı

         Dr. Alpaslan EROL; Rahmet, mağfiret ve kurtuluş ayı olarak nitelendirilen mübarek Ramazan Ayının tüm İslam alemine hayırlı, uğurlu olmasını ve Cenab-ı Hak'tan, bizleri birlik ve beraberlik içinde Ramazan Bayramı'na kavuşturmasını temenni ederken, Müslümanların çoğunluğunun oruçlarını tutup büyük bir coşkuyla iftar saatini bekleyecekleri bu güzel  günlerde, dengeli ve sağlıklı beslenmek daha fazla önem kazanıyor.  Ramazan ayında besin tüketim saatlerinin kısıtlı oluşu nedeniyle beslenme alışkanlıkları da değişmektedir sadece dengeli beslenmenin önemine değil, sıcak, susuzluk ve uzun süre yaşanan açlığın ardından tüketilen besinlerde nelere dikkat etmek gerektiğine ilişkin bilgilerin altını çizerek, önerilerde bulundu.

 

-Öğünler; sahur ve iftarda iki ana öğün ile iftardan sonra 1-1,5 saat arayla olacak şekilde iki ara öğün şeklinde düzenlenmelidir.
-Kafein içeren içecekler yerine süt, meyve suyu, ıhlamur ve kuşburnu gibi bitki çayları tercih edilmelidir.
-Susama hissi duyulmasa bile iftar ve sahur arasında sık sık su içilmelidir.
-İftara peynir, domates, zeytin gibi kahvaltılıklar veya çorba gibi hafif  yemeklerle başlanılması, 10-15 dakika sonra az yağlı et yemeği (kırmızı ya da beyaz et olabilir) , sebze yemeği veya salatayla devam edilmesi uygundur.
-Yine enerji veren ancak kan şekerini dengeli bir biçimde yükselten besinler (beyaz ekmek, pirinç pilavı gibi glisemik indeksi yüksek olan gıdalar yerine bulgur pilavı, kepekli ekmek veya kepekli makarna gibi posalı besinler) tercih edilmelidir. 
-İftarda aşırı şerbetli, yağlı tatlılar yerine; sütlü tatlılar (sütlaç, güllaç, muhallebi    vb.) veya meyve tatlıları tercih edilmelidir.
-Yemekleri hızlı yemekten kaçınmalı, lokmalar yavaş yavaş ve iyice çiğneyerek yutulmalıdır.
-Tek seferde büyük porsiyonlar yerine, iftardan sonra birer saat ara ile her seferinde azar azar küçük porsiyonlar şeklinde beslenilmelidir.
-İftar yemeğinden hemen sonra televizyon veya bilgisayar karşısına geçmek,  koltukta dinlenmek yerine biraz hareket etmek, kısa mesafeli yürüyüşler yapmak sindirime yardımcı olması açısından yararlı olmaktadır.
-Ramazan ayında yemeklerin pişirme yöntemleri de çok önemlidir. Özellikle ızgara, haşlama ve fırında yapılan yemekler tercih edilmeli, kavrulmuş,  tütsülenmiş ve kızartılmış besinlerden uzak durulmalıdır.
-Beslenme düzenindeki değişikliklere bağlı olarak oluşabilecek kabızlığı önlemek için, yemeklerde lif oranı yüksek gıdalar (kuru baklagiller, kepekli tahıllar, sebzeler) ve ara öğünlerde de taze ve kuru meyveler, ceviz, fındık, badem gibi kuru yemişler tercih edilmelidir.

Facebook Beğenenler

Henüz yorum yapılmadı!

Bu içerik için yorum yapılmadı. Yorum yapmak için aşağıdaki formu kullanınız.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.