3-9 Eylül Halk Sağlığı Haftası Etkinlikleri

Tarih : 2018-09-07 / Kategori : Sağlık

3-9 Eylül Halk Sağlığı Haftası Etkinlikleri yesil_igdir_yemek.jpg Reklam Alanı

          İl Sağlık Müdürü Dr.Alpaslan EROL’un organizasyonunda ve Iğdır Valisi   Enver ÜNLÜ’nün de katılımı ile Halk Sağlığı Haftası etkinlikleri başlatıldı.

 

          Vali yolunda çok sayıda sağlık personelinin beyaz tişörtler giyerek farkındalık yaratmaya çalıştığı halk yürüyüşü gerçekleştirildi ve bu kapsamda Vali Konağı Meydanına Sağlıklı Yaşam Aracı ve stantlar kuruldu. 
           Sağlıklı Yaşam Aracında sinevizyon gösterimi yapıldı. Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Yaşam Birimi tarafından tansiyon ve şeker ölçümleri yapıldı obezite, diyabet konularında ziyaretçilere uygulamalı eğitimler verildi ve kronik hastalıklar ile Akılcı İlaç Kullanımı hakkında el broşürleri ile bilgilendirmeler yapıldı. Çocuk Ergen Kadın ve Üreme Sağlığı ve Bulaşıcı Hastalıklar birimlerimizin standında, aşılamanın önemi, anne sütü ve bebek bakımı, bebek beslenmesi, yenidoğandan alınan topuk kanının, yapılan işitme testinin neden yapıldığı ve erken tanıdaki önemi anlatıldı, anne ve babalara aile planlaması, üreme sağlığı konularında bilinçlendirme çalışmaları gerçekleştirildi. Ruh Sağlığı Tütün ve Diğer Bağımlılık Yapıcı Maddelerle Mücadele Birimi standımızda, sigara bırakma poliklinikleri, kadına yönelik şiddet, otizm, uçucu madde bağımlılığı gibi konularda, Kanser Birimi standımızda, kanserde erken teşhisin önemi, kanser taramaları ve tamamen ücretsiz olan hizmetlerimize nasıl ulaşılacağı hakkında bilgiler verildi. 
Açılan stantı  Vali  Enver ÜNLÜ, İl Sağlık Müdürü Dr. Alpaslan EROL ve  sağlık kurumları yöneticileri ziyaret etti. 
İl Sağlık Müdürü Dr.Alpaslan EROL, düzenlenen etkinlik hakkında; amacmız halk sağlığının ve koruyucu sağlık hizmetlerinin önemini vurgulamak ve yürütülen çalışmaları daha görünür kılmaktır. Birinci basamak sağlık hizmetlerini en üst düzeyde vatandaşlarımıza sunmak ve daha sağlıklı bir nesil noktasında halkımızın bilgi ve birikiminin arttırılması ve farkındalık sağlamayı amaçlamaktayız. Dedi. 
Etkinlikte konuşan Vali Enver ÜNLÜ; Hastalıklara önlem oluşturup, sağlığı tehdit edebilecek risk faktörlerinin iyileştirilmesi amacı taşıyan Halk Sağlığı; ihmal edilemez, ertelenemez ve üzerinde sıklıkla çalışılması gereken, ülkemizin ve tüm dünyanın en önemli sağlık programlamasıdır . Bu bilinçle ilimizde de vatandaşlarımıza oldukça verimli olacağını değerlendirdiğimiz stantımızın açılışı gerçekleşti. Burada sağlık görevlilerimizce kronik hastalıklarla mücadele, obezite, bulaşıcı hastalıklar ve çevre kirliliği ile mücadele konularında bilgilendirme çalışmaları yapılıyor. Dedi. 
        Stanta yoğun ilgi gösteren vatandaşlarla sağlıklı yaşam üzerine sohbetler edip, çocuklara sağlıklı çocuk dergisi ve uçan balonlar hediye edildi. Etkinlik süresince halka konularla ilgili broşür, diş fırçası ile diş macunu , elma, su ve ayran dağıtıldı.

Facebook Beğenenler

Henüz yorum yapılmadı!

Bu içerik için yorum yapılmadı. Yorum yapmak için aşağıdaki formu kullanınız.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.