Arslan, Koçbaşlı Mezar taşlarında incelemelerde bulundu.

Tarih : 2018-10-02 / Kategori : Kültür & Sanat

Arslan, Koçbaşlı Mezar taşlarında incelemelerde bulundu. yesil_igdir_yemek.jpg Reklam Alanı

          Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Seyit Ahmet ARSLAN Iğdır Merkez Yaycı Köyü Koçbaşlı Mezar taşlarında incelemelerde bulundu.
         Iğdır Azerbaycan Dil, Tarih ve Kültür Birliğin Yaşatma ve Destekleme Derneği Başkanı Ziya Zakir ACAR’ın davet üzerine Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Sayın Seyit Ahmet ARSLAN ile İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri PARMAKSIZ, Yaycı Köyünde bulunan Koçbaşlı Mezar Taşlarını yakından inceledi. 

       Dernek Başkanı ve İLESAM Iğdır temsilcisi Ziya Zakir ACAR konuşmalarında; Yaycı köyünde bulunan koçbaşlı mezar taşları bizim ata yadigârımızdır. Yaycı köyünde ve diğer mezarlıklarda bulunan koçbaşlı mezar taşları 2005-2006-2007 yıllarında tarafımdan tespit edilerek Erzurum Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu tarafında tescillendi. Ancak Yaycı Köyü eski mezarlığında bulunan önemli olan ve çok sayıda bulunan koçbaşlı mezar taşlarının bulunduğu alana herhangi bir çalışma yapılmadığını aynı zamanda gün geçtikçe mezar taşlarının eksildiği ve tahrip olduğunu dile getirdi.  Genel Müdür yardımcısı Sayın Seyit Ahmet ARSLAN da konuşmalarında: buraya konunun uzmanlarını göndereceğim ve gerekli çalışma ve düzenleme yapacağız dedi. 
Bilindiği üzere Iğdır merkezine 3 km mesafede bulunan Yaycı köyünün merkezinde eski mezarlıkta yaklaşık 60 civarında koçbaşlı mezar taşı ve çok sayıda diğer tarihi mezar taşları mevcuttur. Doğu Anadolu Bölgesinde M:S. 14-15.  yüzyıllarda Karakoyunlu ve Akkoyunlu dönemlerinde çokça görülen koç ve koyun heykelleri mezar geleneğinin devamı niteliğinde olan bu mezarlıkta tespit edilen en eski şahide taşı Hicri 1323 (Miladi)1905) tarihli olup, diğer şahide taşlarına en yeni tarih Hicri 1374 (Miladi 1955) tarihi okunmaktadır. Mezarlıkta bulunan tamamı yöresel tüf taşından yapılmıştır. Koç ve koyun mezar taşlarının ölçüleri değişik ebatlarda yapılmıştır.  Mezarlıkta bulunan şahide taşlarının genelinde ön yüzlerinde Hicri tarih ve Osmanlıca iki veya üç satır ölen şahsın ismi okunmaktadır. 

Facebook Beğenenler

Henüz yorum yapılmadı!

Bu içerik için yorum yapılmadı. Yorum yapmak için aşağıdaki formu kullanınız.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.

Kerbela

Kerbela Sayfası