Güzel 'Kaliforniya solucanı' yetiştirdi

Tarih : 2018-10-16 / Kategori : Genel Haber

Güzel 'Kaliforniya  solucanı' yetiştirdi Bahceşehir Koleji

yesil_igdir_yemek.jpg Reklam Alanı

          Iğdır’ın Karakoyunlu ilçesinde Ev hanımı Suzan Güzel, ailesi ile birlikte yaşadığı 3 odalı evinin bir odasında 'Kaliforniya solucanı' yetiştirip, gübre üretiyor. Güzel, tarımda yüksek verimlilik sağlayan Kaliforniya solucanını aldığını, 150 bin solucanla üretime başladığını şimdi ise 600 binde olduğunu, bu sayıyı  bir milyona  çıkardıktan sonra gübre satışına başlayacağını söyledi.

 

Iğdır'da evinin odasında 'Kaliforniya solucanı' yetiştirdi
Güzel, Kızımın arkadaşından öğrendim bu işlerle uğraşıyordu internettende araştırdım bende yaparım dedim ve işe başladım.  Öncelikle Iğdır merkezde evimin salonunda üretmeye başladım sayı artınca Karakoyunlu ilçesine yerleşerek soğulcanları ilçede bir oda yaparak Kaliforniya solucanı gübresi üretmeye başladım.
''3 AYDA BİR ÇOĞALIYORLAR''
Solucan gübresi üretiminden mennun olduğunu, işlerini büyütmek için yetkililerden destek istediğini belirten Suzan Güzel, "Kimyasal gübreler toprağa zarar veriyor ve verimi düşürüyor.  Bizim ürettiğimiz gübre ise tamamen doğal ve üretimi yüzde 100 artırıyor. Bizim coğrafyamızda da çok fazla ekilecek, tarım yapılacak alanımız var. Bu nedenle ben de bölgede tarım yapan çiftçilerin verimini artırmak için böyle bir girişimde bulundum. Hayvanda beslediğim için gübre konusunda sıkıntı çekmiyorum.  Gerekli işlemlerin ardından elekten geçirip solucan yemi olarak kullanıyorum. Hayvan gübresinin 3 santim altına da solucanları yerleştiriyorum. Üremeleri için de yumurta kabuğu, Elma, çay ve marul atıklarını parçalayıp gübrenin üstüne bırakıyorum. 3 ayda bir çoğalıyorlar. Solucan sayısını 1 milyona çıkardığım taktirde ayda 4 ton soğulcan gübresi üretmeyi hedefliyorum. Hedefimi tuturursam gübrenin satışına başlayacam" dedi.
‘Kaliforniya solucanı’ Ana vatanı Azerbaycandır
Suzan Güzel, Kaliforniya solucanı’ aslında Azerbaycan yani Anadolu bölgesine ait bir soğulcandır bunu Kaliforniyadan alarak çoğaltarak Tekrardan bizlere Kaliforniya solucanı diye satmaya başladılar. 
Bizim topraklarımız çok verimli bir topraklardır.  İsrail ve diğer yabancı ülkelerden almış olduğumuz gübreler bizim verimli topraklarımızı zehirledi verimi azalttı. Araştırırsak coğrafi ve tarım alanı küçük olan israil ve Kaliforniya gibi ülkelerde soğulcan gübresi kullanıyor. bizim ülkemize ise gübre satıyor kendi topraklarını zehirlemiyor. Biz göz göre göre topraklarımızı zehirliyoruz. 
Topraklarımızı kurtarmak için doğal gübre kullanmalıyız.”dedi.

Facebook Beğenenler

Henüz yorum yapılmadı!

Bu içerik için yorum yapılmadı. Yorum yapmak için aşağıdaki formu kullanınız.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.