Nevruz Bayramı Coşkuyla Kutlandı

Tarih : 2019-03-21 / Kategori : Genel Haber

Nevruz Bayramı Coşkuyla Kutlandı yesil_igdir_yemek.jpg Reklam Alanı

        Baharın gelişi, barış, dostluk ve kardeşlik gibi pek çok duyguyu ve geleneği içerisinde barındıran Nevruz Bayramı, ilimizde düzenlenen çeşitli etkinliklerle coşku içerisinde kutlandı.
Etkinliklere Vali  Enver Ünlü, eşi Sema Ünlü Hanımefendi, Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı, Iğdır Milletvekili Yaşar Karadağ, Cumhuriyet Başsavcısı Muhammet Sağlam, Vali Yardımcıları, kurum müdürleri, siyasi parti temsilcileri, diğer protokol üyeleri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaşımız katıldı.
 

          Atatürk Caddesi üzerinde kardeşlik yürüyüşüyle başlayan kutlama etkinlikleri kapsamında Valimiz, Nevruz Komitesi Çiçeğini, Atatürk Büstüne sundu.
           Zübeyde Hanım Bulvarında devam eden etkinlikler, Valimiz tarafından günün anlam ve önemini belirten konuşmanın yapılması, yumurta tokuşturma, ateşten atlama, örste demir dövme, yedi levin harmanlaması dağıtılması ve pilav ikramı ile devam ederek stantların gezilmesiyle son buldu.
        Vali Ünlü, kutlama alanında yaptığı konuşmada Nevruz Bayramının ülkemize hayırlı olması temennisinde bulunarak, ''İnsani duyguların yürekleri ısıttığı yeni bir ışık, yepyeni bir gün olan bolluğun, bereketin ve bahar mevsiminin gelişinin müjdecisi Nevruz’a ulaşmanın sevincini milletçe yaşıyoruz. Dünyanın dört bir yanında ve Ülkemizde olduğu gibi Iğdır’ımızda da; yaradılanı Yaradan’dan ötürü sevme düsturuyla, hiçbir ayrım gözetmeksizin ortak bir paydada buluştuğumuz Nevruzu heyecanla karşılıyoruz. Baharın lezzeti, rahmet pınarlarının çağlaması, toprağın uyanıp nimetlerini sunması şüphesiz Nevruz vesilesiyle olmaktadır. Doğanın canlanışı, renk cümbüşünün gözlerimizi kamaştırması ve dostluğun, muhabbetin sıcaklığı bu dönemde belirginlik kazanmaktadır. Bu kutlu bayramda bereket ve sevgi kenetlenmekte, dayanışma ve yardımlaşma bütünleşmekte, saygı ve nezaket iç içe geçmektedir. Nevruz, birlik ve beraberliğin gür ateşini körüklemekte, fitne ve nifaka geçit vermemektedir. Nevruzu kutladığımız bu gün, birliğimizi ve berberliğimizi her zamankinden daha çok öne çıkarıyoruz. Baharın gelişini ve toprağın uyanışını şiddet ve nefretin gerekçesi kılanlara inat bu güzel günde milletçe; sevginin, barışın, kardeşliğin evrensel dilini yüceltiyor, her türlü şiddet ve terörün karşısında olduğumuzu bir kez daha gösteriyoruz. Bu kutlu günün, topraktaki uyanışla birlikte, kalplerimizde sevgiyi, muhabbeti, birlikte yaşama iradesini de güçlendiren bir gün olmasını temenni ediyorum. Her zamankinden daha fazla birbirimize kenetlenmemiz gereken bugünlerde, milletçe birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize sahip çıkmalıyız. Nevruz için bir araya gelen kalpler, öfkenin ve kinin değil, sevginin ve dostluğun etrafında birleşmeli, bu duygularla birlikte çarpmalıdır. Umudum odur ki; bölgemizin bu ortak kültür unsurunun temelinde olduğu gibi yakın coğrafyamıza bahar gelsin, insanlığın karanlık yönleri, birlik ve beraberlik ruhuyla yakılan Nevruz ateşine bırakılsın.Ve o ateşten sıçrayan bir kıvılcımla yüreklerde kardeşliğin; o kardeşlikte barış, refah ve huzur dolu yarınların filizlenmesini diliyor ve özünde bu kültürü barındıran herkesin Nevruz Bayramını en içten dileklerimle kutluyorum.Nevruz’un, tüm dünyayla birlikte bölgemiz için, huzura ve esenliğe vesile olmasını diliyorum.'' dedi.

Facebook Beğenenler

Henüz yorum yapılmadı!

Bu içerik için yorum yapılmadı. Yorum yapmak için aşağıdaki formu kullanınız.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.