Iğdır’da seracılık gelişiyor

Tarih : 2019-05-21 / Kategori : Genel Haber

Iğdır’da seracılık gelişiyor yesil_igdir_yemek.jpg Reklam Alanı

           Doğu Anadolu Bölgesinin Çukurovası olan Iğdır’da normal sebze ve meyve yetiştiriciliğinin yanında erken ürün alma gayesiyle seracılıkta gelişmeye başladı.
          

      Nüfusunun yüzde 70’inin tarım ve hayvancılıktan geçimini sağladığı Iğdır’da son yıllarda artan seracılık hızla gelişmeye devam ediyor.
          Iğdır valiliğinin ve Iğdır Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün teşvikleriyle çiftçiler daha karlı diye seracılığa yöneliyorlar. Kendi, imkânları ile sera kuran üreticiler seracılıktan son derece memnun.
              Iğdır’da örnek çiftçilik yapan Alican Akcan, geçen yıl serada kaysı yetiştiriciliğinin yanında bu senede serada salatalık yetiştirdi.
         Alican Akcan,”serada ilk defa Iğdır da salatalık yetiştirip piyasaya verdim. Yerli ürünün çıkmasıyla birlikte fiyatlarda aşağı düştü. Dışarıdan gelen ürünler çok pahalı yerli üretim fazlalaşınca ürün fiyatları da aşağı çekildi. Iğdır!’a bereket geldi. Fiyatlar düşecek vatandaşlar kaliteli ürün yiyecek. Piyasaya ürün verdiğim için fiyatlarda düştü. Günlük 300 400 kg ürün veriyorum. Bundan dolayı fiyat düştü. Bundan sonra vatandaş ucuz meyve ve sebze yiyecektir. Her zan çiftçilere öncülük ettim. Seracılık çok karlı herkese öneriyorum. fiyat 2- 2.5 tl düştü. Bu üründen sonra başka ürünlerde ekeceğim. Vatandaşın ucuz sebze yemesi lazım. Biz toprakta yetiştiriyoruz. Tadı bambaşkadır. Yerli ürün ile sebze meyve krizine son vereceğiz.”dedi.
           Vatandaşlarda yerli ürünün piyasaya çıkmasıyla fiyatlar aşağıya çekilecektir.”dediler.
            Damlama sistemi ile sebzeleri sulama yaptığını belirten Akçan , “hem kendi ihtiyaçlarımızı karşılamış oluyoruz, hem de pazar sorunumuz  yok”şeklinde konuştu.

Facebook Beğenenler

Henüz yorum yapılmadı!

Bu içerik için yorum yapılmadı. Yorum yapmak için aşağıdaki formu kullanınız.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.