GENÇ YAZARI İKİNCİ KİTABINA HAZIRLANIYOR

Tarih : 2019-05-22 / Kategori : Genel Haber

GENÇ YAZARI İKİNCİ  KİTABINA HAZIRLANIYOR yesil_igdir_yemek.jpg Reklam Alanı

               Iğdır’da yaşayan ortaokul 3.sınıf öğrencisi Yaprak Türkeli, 15 yaşında ilk kitabını yazdı.
                Iğdır Hürriyet Ortaokulu 8.sınıf öğrencisi Yaprak Türkeli,Iğdır da ilk defa  15 yaşında kitap çıkaran  yazar unvanını aldı.
              Hem eğitimini sürdüren, hem de kitap yazmaya devam eden Yaprak Türkeli ,  geçtiğimiz günlerde Iğdır’da düzenlenen Kitap Fuarı’nda kitaplarını imzaladı.
         

          Yazarlığın derslerini etkilemediğini belirten Yaprak Türkeli,’Hedefim dünya çapında bir yazar olmak. Bunun içinde gecemi gündüzüme katarak çalışmaya devam ediyorum. Derslerimi aksatmadan hem kitap, hem de senaryo ve şiirler yazıyorum. Fuarın en genç yazarlarından olduğum içinde çok mutluyum.’dedi.
              Hürriyet Ortaokulunda 8. sınıfı okuyan Yaprak Türkeli, kendi yazdığı 42 sayfalık “İyi İnsan” adlı kitabını bastırarak piyasaya sürdü. Yazdığı kitabı okulda okul müdürü Salih Akkuş’a hediye eden Türkeli”İlk kitabım çıkınca herkes şaşırdı. İnsanları, hayal kurmayı, okumayı ve yazmayı çok seviyorum. “dedi
            Okul Müdürü Salih Akkuş,”Öğrencimizi kutluyorum başarılı bir öğrenci 8- A sınıfında ilk kitabını çıkardı. ikinci kitabını hazırlıyor. Öğrencilerimize örnek olacağını düşünüyorum. Başarılar diliyorum.”dedi.
            Yaprak Türkeli,”yazmaya ilkokul 4. Sınıfta başladım. Kendimi kendim keşfetmiştim. Okuduğum öyküler kitabı ile yazar olmak istedim. O zaman kendime özgüvenim yoktu. Okul müdürüm Salih Akkuş’un desteği ile kendime özgüven geldi  İlk kitabım” İyi İnsan’ı “çıkardım. iyi insanda sürekli insanlarla iyi insanlardan hayattan bahsettim. Arkadaşlarıma da tavsiyem hayatın her alnında kitap okumalarıdır. çünkü kitap bizim geleceğimiz aynamızdır. Nasıl insan aynaya baktığı zaman kendisini görüyorsa kitabı okuduğun da sayfalarını çevirip anlamalarını kavradığında da geleceğini görüyordur. Tavsiyem şudur ki ellerinde bir kitap olsun ama öğlesine durmasın sürekli onu açsınlar okusunlar kitabın kokusunu içlerine çeksinler onu hissetsinler. Arkadaşlarım kitap okumalı bir şeyler yapmalı. Ayrıca bir yeteneği keşfettin mi diğer şeyleri de keşfedersin çünkü bu senin hayatın yazmak gönül içidir. Ben gönül verdim yazmaya başladım. Şimdi ikinci kitabımı hazırlıyorum. Kitabımda insanları anlatıyorum. İnsanların yapmalı gerekenleri uzak durmaları gerekenleri kimlere güvenip güvenmeyeceklerini anlatıyorum. Edebiyat dalında deneme türüdür. Neden iyi insan derseniz bu hayatı tamamlayan şey iyidir ve bunu bütünleştiren de insandır. Kendisini bilen her insanda iyi inandır. Ettikleriyle, yanlışlarıyla doğrularıyla insandır. Arkadaşlarım kitabı çıkardığımda şok oldular şaşırdılar. Sonra tebrik edip destek verdiler. Gurur duydular. Ailem öğretmenlerim arkadaşlarım desteklediler. Başarıdan başarıya koşmak istiyorum .Bundan sonra hedefim iyi bir lise kazanmaktır. Öğrenci ve kitaplara yönelik bir proje başlatmak istiyorum. En büyük hedefim “vatanıma milletime hayırlı bir evlat olmaktır.” Herksin hedefi de bu olmalıdır. Liseden sonra köy okullarına kitap götüreceğim çocuklara yönelik proje yapacağım. Kitaplarla kimsesiz çocuklarla bir arada iç içe olmak istiyorum. Kitap yazmak isteyenlere tavsiyem ilk önce iyi bir gözlemci iyi bir okuyucu, iyi bir konuşmacı ve dinleyici olmalıdır. Çünkü etrafındakileri gözleyerek insan yazabilir. Davranış önemlidir davranışlara dikkat edilmelidir.”dedi.
              Yaprak Türkel’i “ yazmaya karar verdiğimde kimse beni desteklememişti bunun üzerine daha çok hırslandım, azimle, sabırla üstesinden geleceğime inandım.Kitap yazmak isteyenlere tavsiyelerim ;öncelikle bol bol okusunlar , araştırmacı olsunlar , özgüvenli olsunlar , iyi bir konuşmacı ve iyi bir dinleyici olsunlar. Şimdi de 2. kitabımı bitirmek üzereyim beni destekleyen başta ailem, okul müdürüm, adını sayamadığım öğretmenlerim ve arkadaşlarıma teşekkür ederim”şeklinde konuştu.
            Sınıf arkadaşları da  Yaprak’la gurur duyuyoruz kendisini tebrik ediyoruz ilk önce şaşırdık sonrada guru duyduk ”dediler. Türkçe öğretmeni Selcuk Alagöz de “Yaprak ‘ı tebrik ediyorum. Başarılar diliyorum.”dedi.

Facebook Beğenenler

Henüz yorum yapılmadı!

Bu içerik için yorum yapılmadı. Yorum yapmak için aşağıdaki formu kullanınız.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.