2019 YILI BAL SAĞIMI HASADI BAŞLADI

Tarih : 2019-08-10 / Kategori : Genel Haber

2019 YILI BAL SAĞIMI HASADI BAŞLADI Reklam Alanı

        İlimizde üretilen tadı ve aroması ile eşi ve benzeri olmayan Iğdır Balı hasadı başladı. 
        2019 yılı ilk Bal Sağımı İlimiz Tuzluca İlçesi Uğurca Köyünde gerçekleştirildi. Bal Sağımı Programına İl Tarım ve Orman Müdürü  Özkan YOLCU,   Iğdır Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Höccet ŞABAHAT, üreticiler ve vatandaşların katılımı ile gerçekleşti. 
 

       Gerçekleştirilen Bal Sağım programında İl Müdürü  Özkan YOLCU “İlimizde üretilen balın kalitesi bu yaylalarımızda var olan ve dünyada eşi benzeri pek olmayan endemik bitki çeşitliliğimizdir. Bu doğal zenginliğimizi en iyi şekilde değerlendirdiğimiz vakit İlimiz kalitesi ve verimi ile bu bölgenin bal merkezi haline gelecektir. Gerek İl Müdürlüğümüzün çalışmaları ve gerekse Vali  Enver ÜNLÜ’nün destekleri ile her hecen yıl petek sayımız ve rekoltemiz artmaktadır. İlimizin bal üretim kapasitesi mevcut durumun çok üzerinde olduğu net bir şekilde görüldüğünden üretici sayısını, petek sayısını artırarak rekolteyi çok yukarılara çekme hedeflerimiz vardır. Allah’ın izni ve Bakanlığımızın da destekleri ile bunu başaracağız. Bal sağım sezonunun arı yetiştiricilerimize bereket getirmesini diliyorum” dedi.
        Yolcu, İlimizde toplam 169 arı yetiştiricisi ve 15.277 bulunmaktadır. 2018 yılı bal üretimi 103.592 kg. polen miktarı 156 kg. arı sütü miktarı ise 101 kg. olmuştur.” şeklinde konuştu.

Facebook Beğenenler

Henüz yorum yapılmadı!

Bu içerik için yorum yapılmadı. Yorum yapmak için aşağıdaki formu kullanınız.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.