IĞDIR EN KİRLİ İL OLARAK AÇIKLANDI

Tarih : 2019-08-23 / Kategori : Gündem

IĞDIR EN KİRLİ İL OLARAK AÇIKLANDI Reklam Alanı

Türk Hava Hakkı Platformu havası en temiz olan ilin Ardahan en kirli ilinin ise Iğdır olduğunu açıkladı

 

          Iğdır Orman bakımından 81 il içerisinde ormanı olmayan tek il olmasıyla birlikte  Türk Hava Hakkı Platformu'nun raporuna göre Türkiye'de uluslararası standartlar açısından en kirli havaya sahip il, Doğu Anadolu'da denizden yüksekliği 890 metredeki Iğdır olarak açıklandı. En temiz ilin ise 1900 metre rakımlı Ardahan olduğu belirtildi.
          Türk Hava Hakkı Platformu'nun raporuna göre Türkiye'de uluslararası standartlar açısından en kirli havaya sahip il Doğu Anadolu'da denizden yüksekliği 890 metredeki Iğdır olarak açıklanırken, en temiz il ise 1900 metre rakımlı Ardahan olduğu belirtildi. Ardahan'ın tarihte de bölgenin en temiz havaya sahip yerleşim yeri olduğu ifade edilirken, Doğu'nun Çukurova'sı olarak bilinen Iğdır'da kirliliğin sebebi ise kalitesiz kömür ve hava sirkülasyonunun az olması olarak göstertildi.
         81 İLİN 56'SI KİRLİ HAVA SOLUDU
          Temiz Hava Hakkı Platformu'nun raporuna göre 2018'de Türkiye'deki 81 ilin 56'sı uluslararası standartlar açısından kirli hava soludu. Hava kalitesi en kötü şehirler Kahramanmaraş, Iğdır ve Mersin olurken, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) kriterlerine göre tek temiz havalı il ise Ardahan.
          BİZİM İÇİN BÜYÜK BİR ŞANS
          Temiz Hava Hakkı Platformu'nun raporunu değerlendiren Ardahan Belediye Başkanı Faruk Demir, "Bu bizim için büyük bir şans. Bizler bunu biliyorduk. DSÖ'nün verileri, Türk TORAKS Derneği'nin ilan ettiği veriler bunu belgelemiş oldu. İlimizde kademeli olarak doğalgaza geçiyoruz. Kışın uzun oluşu sebebiyle doğalgaz haricinde kömürde kullanıyor ama 1-2 sene içerisinde tamamen doğalgaza geçeceğiz. Kent içi ağaçlandırma çalışmalarına hız vereceğiz. Mümkünse Fabrika bacalarına, kimyasallara ve kimyasal gübre kullanımına da izin vermemeye çalışıyoruz. Artık gelecek sağlık beslenmede. Bizim tüm yiyeceklerimiz organiktir. Ardahan bu coğrafyada, Anadolu coğrafyasında üzerinden uçak dahi geçmeyen, kimyasal salgının ve kimyasal gübrenin, kimyasal beslenmenin, kimyasal üretimin olmadığı tek kenttir" diye konuştu.
          IĞDIR ORMANA KAVUŞMALI
          Iğdır’lı vatandaşlar Iğdır yıllardan beridir kirli havayla mücadele etmekte Iğdır 81 il içerisnde hava kirliliği ve ormanı olmayan iller arasında birinci sırada yer almakta Orman Bakanlığının Iğdır’ı ön planda görmesini istiyoruz.  Iğdır’da bir çok alan çöl ve ormana ihtiyacı var.  Türkiye’de oran olarak en az ormanlık alana sahip olan iller; 75-Kars: %4,26, -Ağrı: %0,54, 81-Iğdır: %0,00 olarak ormanı yok denecek kadar az olan Iğdır isminin Yeşil Iğdır olması ismiyle kalmakta gerçekte ise çöl olduğu bir gerçek.  Bunun için yetkililerden Iğdır’a ismine yakışır bir orman oluşturulmasını istiyoruz. ”dediler. 

Facebook Beğenenler

Henüz yorum yapılmadı!

Bu içerik için yorum yapılmadı. Yorum yapmak için aşağıdaki formu kullanınız.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.

Kerbela

Kerbela Sayfası