İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce Bal ve Bal ürünleri tanıtım günü düzenlendi

Tarih : 2019-10-17 / Kategori : Genel Haber

İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce Bal ve Bal ürünleri tanıtım günü düzenlendi Reklam Alanı

        Atatürk caddesi Zübeydehanım bulvarı yer altı çarşısı üstünde Bal ve Bal ürünleri tanıtım günleri düzenlendi.
 

            Programa Iğdır Valisi Enver Ünlü, Iğdır Tarım ve Orman Müdürü Özkan Yolcu, Protokol ve vatandaşlar katıldı.
           Bal ve Bal ürünleri tanıtım gününde stantın gezilmesinde bal üreticisi Yaver Azizoğlu’nun protokölü asker selamıyla karşılaması dikkat çekti.
Açılışta konuşan Iğdır Tarım ve Orman Müdürü Özkan Yolcu, Sayın Valim, sayın daire amir ve müdürlerim, değerli bal üreticilerimiz, kıymetli basın mensupları ve değerli konuklarımız; İkincisini geçen yıl düzenlediğimiz bal ve bal ürünleri tanıtım günümüzün üçüncüsünü düzenlemiş bulunmaktayız. Umarım bu tanıtım günü Iğdır balının tanıtımı açısından verimli olur.
         Arıcılık tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de son yıllarda önemli gelişme kaydeden bir sektör haline gelmiştir.              
İlimizde Yıllık 161.198 kg bal üretimi gerçekleşmektedir. Toplam aktif koloni sayısı 11.677 adettir. İlimizde genel olarak Kafkas arı ırkı az miktarda Belfast, Karniyal ve İtalyan arı ırkı da bulunmaktadır.
Kırsal Kalkınma Genç Çiftçi Kapsamında verilen Arıcılık Projeleri son 3 yılda yani 2016-2017-2018 yıllarında İlçeler ve merkez dahil olmak üzere 35 proje gerçekleştirilmiş olup ödenen hibe miktarı; 1.100.000TL dir.’dedi.
Yolcu,  Zengin bitki örtüsüne sahip olan bölgemizde yaklaşık 1000-1100 tür bitki bulunduğu tahmin edilmektedir. Şimdiye kadar tespit edilen 500 bitki türü içerisinde yaklaşık 52 civarında Endemik bitki tespit edilmiştir.  Yalnız kaç tanesinin ballı endemik bitki olduğu üzerine yürüteceğimiz faaliyetlerimizden, SERKA’ya sunduğumuz ‘’Arıcılık ve Bal Üretiminin Iğdır İli ve Bölge Ekonomisi için önemi İle Bal Üreticilerinin Örgütlenmesi’ ’adlı Projemizde kapsamlı bir çalışmaya imza atılması planlanmaktadır. Bu proje Iğdır balının kalitesi ve üretiminin ortaya konulması bakımından son derece önem arz etmektedir.
Bu organizasyonda bizlere yardım ve desteklerini esirgemeyen; başta Sayın valimize, İl Özel İdaresine, Üreticilerimize, Arıcılar Birliğine ve SERKA’ ya teşekkür ederiz.” şeklinde konuştu.  Program konuşmaların ardından stantların gezilmesiyle son buldu.

Facebook Beğenenler

Henüz yorum yapılmadı!

Bu içerik için yorum yapılmadı. Yorum yapmak için aşağıdaki formu kullanınız.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.