20 Ocak Bakü Katliamı Kurbanları Iğdır’da Anıldı

Tarih : 2020-01-21 / Kategori : Genel Haber

20 Ocak Bakü Katliamı Kurbanları Iğdır’da Anıldı Reklam Alanı

             Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de 20 Ocak 1990 tarihinde Sovyetler Birliği tarafından gerçekleştirilen, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu ve 137 kişinin ölümü, binlerce kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan katliamın 30. yıl dönümü sebebiyle Iğdır’da anma toplantısı düzenlendi.
 

          Iğdır-Azerbaycan Dil, Tarih ve Kültür Birliğini Yaşatma ve Destekleme Derneği, Türkiye Azerbaycan Derneği (TÜRKAZDER) Iğdır Şubesi ve Iğdır Azerbaycan Evi Derneği’nin organize ettiği, Iğdır-Azerbaycan Dil, Tarih ve Kültür Birliğini Yaşatma ve Destekleme Derneği’nde düzenlenen anma toplantısında tarihe “Kara Yanvar” olarak da geçen 20 Ocak Bakü Katliamı’nın kurbanları anıldı.
             Toplantıda konuşan Iğdır-Azerbaycan Dil, Tarih ve Kültür Birliğini Yaşatma ve Destekleme Derneği Başkanı Ziya Zakir Acar, “’20 Yanvar, 1990 yılının Ocak ayının yirminci günü Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de Sovyetler ve Ermeni işbirlikçileri ile gerçekleştirdikleri Türk katliamının kanlı tarihidir. Ayrıca Azerbaycan’da karanfiller büyük önem taşır. Karanfil sevincin, aşkın, vatan hasretinin sembolüdür. Ancak karanfilin Azerbaycan edebiyatında tarihe ağlayarak girdiği gece vardır ki o geceye “Karanfilin ağladığı gece” derler.” dedi.
              TÜRKAZDER Iğdır Şubesi Başkanı İlteriş Kağan Taşkınsu da 20 Ocak Bakü Katliamı’nın ardından 1990 yılında Iğdır’da düzenlenen tarihi 20 Yanvar Mitingine ait görüntülerle birlikte katliam ile ilgili önemli bilgilerin yer aldığı video destekli sunum gerçekleştirdi. Taşkınsu, sunumunu Bahtiyar Vahapzade’nin şu sözleriyle tamamladı: “Söylenenlere göre, o gün Azerbaycan’daki doğum evlerinde dünyaya göz açan her 10 çocuktan 8’i erkektir. Allah o gece ölen gençlerimizin yerini doldurdu. Çünkü, Allah bizimledir. Hak nerdeyse, Allah da ordadır!” Iğdır Azerbaycan Evi Derneği Başkanı, Gazeteci Serdar Ünsal ise konuşmasında şunları söyledi: “20 Ocak tarihi, Azerbaycan’ın hem hüzün hem de gurur günüdür. 20 Ocak 1990 yılında Azerbaycan'da bağımsızlık ve özgürlük isteyen insanlar, Bakü'nün Azatlık Meydanında toplanmış hep bir ağızdan Azerbaycan'a hürriyet ve bağımsızlık diye haykırıyordu. Azerbaycan'da başlayan bu bağımsızlık harekatından rahatsız olan Ruslar, her zaman sömürdükleri, rahatsız oldukları ve 70 yıldır esir ettikleri bir milyondan fazla insanın üzerine ağır silah ve tanklarla saldırmıştır. Bu saldırıda yüzlerce insan hayatını kaybetmiştir.”
                Toplantıda  konuşma yapan Iğdır Üniveristesi öğretim görevlileri Aslantürk Akyıldız ve Sözer Ayıldırım ‘da 20 yanvar olaylarının perde arkasını  ve Rusların gerçek yüzüne işgalci  olduklarına değindiler.

Facebook Beğenenler

Henüz yorum yapılmadı!

Bu içerik için yorum yapılmadı. Yorum yapmak için aşağıdaki formu kullanınız.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.