AZERBAYCANLI ÖĞRENCİ ROBOTİK ÇALIŞMALARINA DESTEK BEKLİYOR

Tarih : 2020-02-20 / Kategori : Genel Haber

AZERBAYCANLI ÖĞRENCİ  ROBOTİK  ÇALIŞMALARINA DESTEK BEKLİYOR Reklam Alanı

                      Iğdır üniversitesi elektrik-elektronik mühendisliği bölümü 3 sınıf öğrencisi Azerbaycanlı İlkin Aliyev, Robotlara olan ilgisinden dolayı bazı robot çalışmalarının portatifini yaparak  destek arıyor.
                 

  İlkin Aliyev ,”Robotlar yapmayı seviyorum. Bu robotların bizlere yararı insanların işlerini kolaylaştırıyor.. Benim yaptığım robotlar tıpp ve askeri alanda kullanılmaktadır. Birçok üniversite ve kurumlardan sertifikalarım var elektrik ve robotik alanda toplam 28 sertifikam var. Yapmış olduğum 4 tekerlekli kameralı uzaktan kumandalı cihaz sayesinde askerlerin işini kolaylaştırmak, güvenliklerini sağlamak için telefon ve bilgisayardan kontrol yaparak sınırı kontrol edip ve izleye biliriz.Bu robot ile sınırlardan kaçak geçiş anında tespit edilip önlenebilir. Yine Fabrikalarda  sanayilerde işe yarayan robot kol yaptım bu robot sayesinde zaman kaybı aza iniyor.Ekonomik bakımdan işe yararlıdır bir yükü alıp başka bir yere koyabiliyor bizim komutumuzla, otomobil fabrikalarında ve kaynak işlerinde kullanılabilir.Güneş takip cihazıda  yaptım 360 açısında yerinde dönerek enerji sağlanıyor ve depo edilerek elektrik şebekesine enerji veriliyor ekonomik bakımdan ucuz maliyetli bir projedir.yine İki tekerlekli denge sağlayan robot yaptım bu robot ise üzerine bir yükü koyduğumuz zaman bizim verdiğimiz komutla yükü istediğimiz yere götürebiliyor.Yapay göz yaptım bu yapay göz 2 adet motorla hareket etmektedir bu cihaz sayesinde ameliyattan önce göz pozisyonları ölçüldükten ve izlendikten sonra ameliyat başlanıyor.Yapmış olduğum bu robotları daha da geliştirmek istiyorum ve sponsor arıyorum. Araz Doğa Sporları ve Kültür Kulübü Başkanı Serpil Önal ve yönetim kurulu bana destek oluyorlar. Aklımda gerçekleştirmeyi düşündüğüm bir çok projelerim var. Şimdiye kadar yaptığım ve bundan sonra gerçekleştirmeği düşündüğüm projelerin, Türkiye ve Azerbaycan cumhuriyetine yararlı olacağına eminim ve  maddi destek yardımı yapacak sponsorlar bekliyorum. Ülkemizin bu konuda daha iyi yerlere gelmesini isterim.”dedi.
                   Araz Doğa Sporları ve Kültür Kulübü Başkanı Serpil Önal,İlkin kardeşimize yardımcı olmaya çalışıyoruz. Büromuzun bir odasını kendisine tahsisi ettik yardımcı oluyoruz. Robot çalışmasına herkes destek vermeli ”şeklinde konuştu.

Facebook Beğenenler

Henüz yorum yapılmadı!

Bu içerik için yorum yapılmadı. Yorum yapmak için aşağıdaki formu kullanınız.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.