TUZLUCA İLÇESİNDE BAKLAGİL ÜRETİMİ ARTIRILIYOR

Tarih : 2020-04-06 / Kategori : Genel Haber

TUZLUCA İLÇESİNDE BAKLAGİL ÜRETİMİ ARTIRILIYOR Reklam Alanı

          İlimiz genelinde nohut ve fasulye gibi baklagillerin en çok ekiminin yapıldığı Tuzluca İlçemizde tamamı İl Özel İdaresi kaynaklarından hibe olarak karşılanmak üzere 2350 kilo baklagillerin tohumu dağıtıldı.
 

‘Tuzluca: Baklagil Yetiştiriciliği ile Zenginleşiyor’ Projesi ile hayat bulacak projesi hakkında açıklamada bulunan İl Müdürü Özkan YOLCU; “Tuzluca İlçemizde tarımsal üretim gerçekleştiren üreticilerimizin, baklagil yetiştiriciliği konusundaki farkındalığın artması, çiftçilerimizin tarımsal kazanç seviyelerinin çoğalması ve bölgenin ürün desenine, zenginlik katılması önem arzetmektedir. Gelecekte yemeklik tane baklagil üretiminde zor duruma düşmemek için bugünden gerekli tedbirler alınmalı ve söz konusu bitkisel üretim her açıdan desteklenmelidir. Bu amaçla baklagil üretim alanlarımızın genişletilmesi de amaçlarımızın en başında gelmektedir. Baklagil yetiştiriciliği yapan çiftçilerimize hayırlı olsun, kolaylıklar diliyorum” dedi.
Bu proje ile:
*Ege, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde yaygın olarak yetiştirilen baklagil bitkilerin, Tuzluca İlçesinde üretiminin yaygınlaştırılmasını sağlamak.
*Çiftçilerimizin ekonomik refah seviyelerine katkıda bulunmak.
*Bölge için farkındalık oluşturmak.
*Üreticilerimizin özellikle nohut ve fasulye gibi baklagil üretimine ilişkin bakış açılarını değiştirmek.
*Bölgenin toprak profili ele alındığında, azot oranının oldukça noksan olduğu ve buna mukabil projenin yürütüleceği tarımsal arazinin doğal olarak gübrelenmesine katkı sunmak.
*Bölgenin ürün desenine zenginlik kazandırmayı amaçlamaktadır.

Facebook Beğenenler

Henüz yorum yapılmadı!

Bu içerik için yorum yapılmadı. Yorum yapmak için aşağıdaki formu kullanınız.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.

Kerbela

Kerbela Sayfası