İREM BAĞLARI HER MEVSİM AYRI BİR GÜZELLİK SUNUYOR

Tarih : 2020-06-01 / Kategori : Genel Haber

İREM BAĞLARI HER MEVSİM  AYRI BİR GÜZELLİK SUNUYOR Reklam Alanı

Iğdır’da havalarının ısınmasıyla birlikte her yer yem yeşile bürünürken Türkiye’nin en yüksek dağı olan Ağrı Dağı’nın tepesi beyaz karı ile dikkat çekiyor.
5 bin 137 metre yüksekliğiyle Türkiye’nin en yüksek noktası olan Ağrı Dağı’nın eteklerindeki tarlalar gelincik çiçekleriyle güzel manzara oluşturdu.

Iğdır’ın Melekli beldesinin Ağrı Dağı´na bakan kısmında, İrem bağları diye adlandırılan bölgede baharın etkisini göstermesiyle yonca tarlalarında gelincikler açtı.
Yeşil ve gelincik ile , Ağrı Dağı’nın 3 bin iki yüz metresinden başlayıp zirvesine kadar uzanan karla kaplı manzarasıyla birleşince ortaya, görülmeye seyredilmeye değer görüntüler çıktı.
Iğdır’dan ve çevre illerden ziyaretçilerin geldiği bölge, doğal güzelliğiyle herkesin ilgisini çekiyor.
Yöresel kıyafet giyerek atıyla gelincik tarlasında dolaşan gösteri yapanları fotoğraf çektirenleri görmek mümkün.
Melekli beldesinin doğal güzelliğinin seyredilmeye doyulmadığını belirten İki güzelliğin bir arada olmasıyla ilgili bir açıklama yapan Melekli beldesinden Genel Türk Tarihçisi Muhammet Ali Tanık,” Dünya üzerindeki her bir millet bulunduğu coğrafyada kendisini her zaman heybetli bir dağ gölgesinde görmek istemiştir. Bunun şöyle bir mantalitesi bulunur; insanlar dağları kutsallaştırmışlardır ve onlardan mental olarak beslenmek istemişlerdir. Gerek güç sembolü gerek korunmanın anahtarı konumundadır. Bu düşünce sisteminin biz Türklerin yaşamında da yeri ve izi vardır. Tanrı Dağları ve havzasında bulunduğumuz Ağrı Dağı bizi görkeminden merhametinden mahrum etmemekle beraber bize her zaman çağlardan beri cüssesinde biriktirdiği kültürel öğeleri de hediye etmiştir. Bu dağ ki efsanelere konu olmuş, Nuh Tufanına kucak açmış bir dağdır. Adeta insanlığın hayata adım attığı bereketli arazilerle çevrili, başı dumanlı, heybetli, insanlığın varoluş mücadelesinin canlı tanığı olma noktasında önemi büyüktür. Bizde Ağrı Dağı’nın güzelliğini görmek için İrem bağlarına geliriz.Gelincikler, yeşillikler eşliğinde Ağrı Dağı’nın güzelliğini seyreder fotoğraf çektiririz.

Facebook Beğenenler

Henüz yorum yapılmadı!

Bu içerik için yorum yapılmadı. Yorum yapmak için aşağıdaki formu kullanınız.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.

Kerbela

Kerbela Sayfası