‘Kiraların yüksekliği, işyeri kapatıyor’

Tarih : 2020-07-14 / Kategori : Genel Haber

‘Kiraların yüksekliği, işyeri kapatıyor’ Reklam Alanı

      Iğdır’da  faaliyet gösteren esnaf, kiraların yüksek olmasından dolayı işyerlerini kapatmak zorunda kalıyor.
                Yıllardan beri İrfan caddesinde süt ürünleri, yöresel ürünler satan Yaltı ticaret kiranın yüksek olmasından dolayı yıllardır işlettikleri iş yerlerini kapatmak zorunda kaldılar.
                   Iğdır'da yıllardan beri bakkalık yapan gıda ürünleri yanında Iğdır’a has yöresel ürünlerde satan Zülfikarlı ticaret köylerden topladıkları yöresel ürünleri işyerlerinde satarak hem ayakta kalmaya hem de köylü vatandaşlara destek olmaya çalışıyorlardı.
       

    Zülfikarlı ticaret adı altında bakkal dükkânı çalıştıran Yaver Bat ve Hasan Yaltı,”Açılan süpermarketler nedeniyle iş yapamaz olmuştuk. Bizde köylerden topladığımız yöresel ürünleri satarak hem köylü vatandaşlara destek oluyorduk Hem de yöresel ürünlerin yaşamasına katkı sağlıyorduk zar zor geçiniyorduk. Şimdiyse yüksek kira nedeniyle iş yerimizi kapatmak zorunda kaldık. Bu dükkânın kirasını dükkân sahibi, 50 bin tl yaptı. Biz ne kazanacağız ki bu kirayı verelim. Hesap yaptık zaten Kornavirüstan dolayı işte yok Mecbur kapatmak zorunda kaldık. Şimdi işsiz kaldık ne yapacağız bilmiyoruz. Çocuk okutuyoruz. Nasıl okutacağız. Yetkililer bu yüksek kiralara bir çare bulmalı ”dediler.
                İş yerlerini kapatan bazı esnaflar, şöyle konuştular : “Gerek kira, gerekse de piyasadaki durgunluk yüzünden yılların esnafları bile artık mesleği terkediyor. Çünkü işyerinin kirasını çıkaramayanlar var.. Böyle giderse bir çok esnaf mesleğini terk etmek zorunda olacak. En azından işyeri sahiplerinin kirayı arttırmamaları gerekiyor. Bu konuda Esnaf odalarının da kira için gerekli girişimlerde bulunması kaçınılmaz olmuştur.”

Facebook Beğenenler

Henüz yorum yapılmadı!

Bu içerik için yorum yapılmadı. Yorum yapmak için aşağıdaki formu kullanınız.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.

Kerbela

Kerbela Sayfası