Namlular Ermenistan’a Çevrildi

Tarih : 2020-07-29 / Kategori : Gündem

Namlular Ermenistan’a Çevrildi Reklam Alanı

Cabbar Şıktaş

Yeşil Iğdır ve 15 Temmuz Gazetesi

Genel Yayın Yönetmeni

Öncelikle 12 Temmuz’da yeniden başlayan Ermenistan saldırganlığı ile başlamak istiyorum.

Ermeniler 30 yıl önce Azerbaycan’ın Karabağ bölgesine saldırmış binlerce insanı katletmiş ve Karabağ’ı işgal etmişti. 30 yıldır Azerbaycan tüm anlaşmalara uyarak diplomasi ile sorunun çözümünden yana olmuştur. Ancak bu 30 yıllık zaman zarfında Ermeniler onlarca kere ateşkesi ihlal etmiş ve taciz atışları ile saldırganlığını devam ettirmiştir.

Son olay bardağı taşırdı. 12 Temmuz günü Azerbaycan’ın Tovuz kentine saldıran Ermeniler  Azerbaycan’ın üst düzey 12 subayını ve bir sivili şehit etmişti.  Azerbaycan halkı 20 Ocak’ta olduğu gibi ayağa kalktı ve intikam yemini ederek Karabağ’ı geri alıncaya kadar bu savaş durdurulmayacak mesajı vermişti.  

Baş komutan İlham Aliyev’de askeri üniformasını giyerek, “Azerbaycan 30 yıl önceki Azerbaycan değildir. Ermeniler bu yaptıklarının bedelini ağır ödeyeceklerdir” demiş ve halkıyla aynı duygularda olduğunu ilan etmiştir.

Tüm bunlar yaşanırken Türkiye, halkıyla, yöneticileriyle birbiri ardına açıklamalar, gösteriler yaparak Azerbaycan’a destek olmuşlardır.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün: “Azerbaycan’ın sevinci sevincimiz, kederi kederimizdir.” Sözüne kuvveten  Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan: “Her koşulda Azerbaycan’ın yanındayız” şeklinde açıklamalar yapmış, hükümet ve muhalefet partilerinin HDP hariç tümü destek açıklaması yaparak güç birliği oluşturmuşlardır.

Tüm bunlar yaşanırken Azerbaycan ile Türkiye ortak askeri tatbikat yapma kararı almış ve yüzlerce Türk askeri ile askeri teçhizat Nahçivan’a geçiş yapmıştır.

Ermenilerin uykusunu kaçıran bu hamle, tarihte ender görülen olaylardan birisidir. 30 Yıl önce Ermeniler Karabağ’a saldırdıklarında Türk Silahlı Kuvvetlerinin yiğit erleri Ağrı Dağı operasyonu adı altında Dilucu Devlet Üretme Çitliği Ermeni sınırına kamp kurarak Ermenilere göz dağı vermişlerdi. O tarihlerde dünya Kamuoyuna bomba gibi düşen haberi Milliyet Gazetesinde yazdığımda, “Namlular Hedefte, Namlular Ermenistan’a Çevrildi.” Başlıklarını atmıştım. Dünya’da yankı yapan bu haber Milli Güvenlik Kurulunda değerlendirildiğinde, Dönemin Valisi Şemsettin Uzun aracılığı ile tebrik mesajı almıştım. 30 yıl öncede Atatürk’ün vasiyetine uyulmuştu, bugünde Atatürk’ün vasiyetine uyularak Azerbaycan sahipsiz değildir denilmiştir.

Azerbaycan’ı yalnız bırakmayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Teşekkür ediyoruz. Bu kardeşlik bağı ezelden ebede kadar, “İki Devlet Bir Millet” olarak devam edecektir. Hiçbir şer odağının bu birlikteliği bozmaya gücü yetmeyecektir.

Türk Askeri Nahçivan’a ulaştığında muhteşem bir karşılama yapılmış ve marşlar eşliğinde Mehmetçik konuşlanacağı kışlaya gitmiştir.

Facebook Beğenenler

Henüz yorum yapılmadı!

Bu içerik için yorum yapılmadı. Yorum yapmak için aşağıdaki formu kullanınız.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.

Kerbela

Kerbela Sayfası