BÖLGE MÜDÜRÜ MAHMUT DÜNDAR, ELAZIĞ 9. BÖLGE MÜDÜRÜ OLARAK ATANDI.

Tarih : 2020-08-05 / Kategori : Genel Haber

BÖLGE MÜDÜRÜ  MAHMUT DÜNDAR,  ELAZIĞ 9. BÖLGE MÜDÜRÜ OLARAK ATANDI. Reklam Alanı

Elazığ DSİ 9. Bölge Müdürü olarak atanan Bölge Müdürü  Mahmut DÜNDAR, Kars DSİ 24. Bölge Müdürü görevini yürüttüğü yaklaşık 2,5 yıllık süre ile ilgili yaptığı değerlendirmede şunları ifade etti;  

 

Ankara DSİ 5. Bölge Müdürü iken geçici görevli olarak yapılan görevlendirmeye istinaden 07.03.2018 tarihinde göreve başladığım Kars DSİ 24. Bölge Müdürü görevinden, Elazığ DSİ 9. Bölge Müdürü olarak görevlendirilmem üzerine 04.08.2020 tarihi itibariyle serhat şehrimiz Kars’tan ayrılıyorum. Bu benim görev yaptığım 6 ‘ıncı Bölge Kars DSİ 24. Bölge Müdürlüğünde görev yaptığım yaklaşık 2,5 yıllık süre zarfında, beraber çalıştığım Bölge Müdür Yardımcılarım, Şube Müdürlerim, Mühendis, Memur ve İşçi tüm çalışma arkadaşlarımla beraber, görev alanımızdaki Kars, Ardahan ve Iğdır illerine önemli hizmetleri kazandırma ve hizmet etme imkânı buldum. Bunlar hepsini tek tek anlatmam mümkün değildir. Ancak ana başlıklar halinde ifade etmem gerekir ise; Depoladığı 182 milyon metreküp su ile Kars ve Digor Ovalarındaki 475.000 dekar arazinin sulanmasına imkân sağlayacak Kars Barajındaki eksiklikleri tamamlayarak 18.07.2018 tarihinde su tutma işlemini gerçekleştirdik. Akabinde 20 Haziran 2020 tarihinde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleri, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’nin yerinden takdimleriyle video konferans ile açılışını gerçekleştirdik.
Iğdır İl Merkezi başta olmak üzere Tuzluca, Karakoyunlu ve Aralık ilçeleri ile Melekli, Halfeli ve Hoşhaber Beldeleri ve bunlara bağlı 70 adet köyün 2050 yılına kadar içme ve kullanma suyu ihtiyacı karşılayacak Iğdır İçmesuyu Projesinde; günde 125.000 metreküp ham su arıtma kapasitesine sahip Iğdır İçmesuyu Arıtma Tesisini tamamlayarak 13.11.2019 tarihinde geçici kabulünü yaptık. 164 km uzunluğundaki Iğdır içmesuyu İsale Hattı, depolar, sanat yapıları vd. %99 seviyesinde (mekanik aksam montajı ve otomasyon hariç) tamamlayarak hizmete hazır hale getirdik. Teşkil edilen geçici kaptaj yapısı ile de Ünlendi Barajı tamamlanıncaya kadar içmesuyu ihtiyacının aksatılmadan karşılanması sağlanmıştır. Iğdır İçmesuyu Projesi kapsamında verilecek olan suyun yüksek basınçlı, yani en düşük noktada en az 60 metre yüksekliğe kadar kendi cazibesi ile bütün evlere suyu iletebilecek durumda olmasından dolayı, Iğdırlı vatandaşlarımız, memba kalitesindeki içme ve kullanma suyuna kavuşurken, ilave bir enerji masrafı, pompa vb. ihtiyaç duymadan musluklarından memba kalitesindeki içme ve kullanma sularını alacaklardır.
Iğdır ilinin yaklaşık 66 km güney batısında Acıçay Deresi üzerine temelden 68 m yükseklikte ve 97 milyon m3 su depolama hacmine sahip İçmesuyu ve sulama amaçlı Ünlendi Barajı İnşaatı işini, yüklenici firmanın yetersizliği ve mali acziyete düşmesi nedeniyle zaman geçirmeden işi feshettik ve ikmal inşaatı ihalesini yaparak yapımına yeniden başlattık.
Tuzluca ilçesi ve köylerine ait 98.620 dekar tarıma elverişli arazinin yüksek basınçlı borulu sulama sistemi ile sulanması temin edecek Tuzluca Ünlendi Barajı Sulaması İnşaatı ihalesi 09.07.2020 tarihinde DSİ-TOKİ Protokollü İşler kapsamında yapılmış olup, sözleşmenin imzalanmasına müteakip işe başlanacak ve 2 yıl içinde bitirilmesi planlanmıştır. 
Tuzluca İlçe Merkezini taşkın risklerine karşı daha emniyetli hale getiren ve ilçenin çehresini değiştiren Iğdır Tuzluca İlçe Merkezi Taşkın Koruma İnşaatı 2019 yılında tamamlanarak hizmete alındı.  
Iğdır ilimize ait toplam 42 adet yerleşim birimine ait taşkın koruma ve taşkın rusubat kontrolü uygulama projeleri hazırlanmıştır. 
Iğdır İlimize ait 4 adet sulama göleti uygulama projesi hazırlanmış olup, 2020 yılı yatırım programına teklif edilmiştir.
Ülkemizin sınır güvenliğinin sağlanması ve geçişlerin engellenmesi ve taşkın zararlarının önlenmesi amacıyla Iğdır Aşağı Karasu Taşkın Koruma ve Sınır Güvenliği 2. Kısım İnşaatı işinin yapımına başlanmış ve 2020 yılı sonuna kadar tamamlanacak şekilde çalışmalar yoğun bir şekilde devam etmektedir.
Iğdır Tazekent Köyünde Aras Nehrinde Türkiye-Ermenistan sınırında yapılan toplu makineli çalışma ile sınırlarımız kontrol altına alınmış ve emniyeti sağlanmış, toprak kaybı önlenmiştir.
Iğdır ilimizde farklı yerleşim birimlerinde toplamda 4 adet su sondaj kuyusu açılarak hizmete alınmıştır.
Iğdır 242. Şube Müdürlüğümüz idare binası ve hizmet birimlerinin bakım onarım ve doğalgaz dönüşüm çalışmaları yapılarak, kurumumuza yaraşır birimler olmasına gayret gösterilmiştir.
Her yıl Bölgemizde yaşanan taşkın olaylarına gerekli müdahaleler zamanında ve etkin bir şekilde yapılmak suretiyle can kaybı olmadan atlatılmış ve dere yatakları temizliği zamanında yapılarak çok acı olayların yaşanmasının önüne geçilmiştir.
Sulama Birlikleri ve Sulama Kooperatifleriyle yakından ilgilenilmiş ve verilen hizmetin zamanında ve vatandaşı mağdur etmeyecek şekilde yapılmasını temin edecek gerekli uyarılar ve destekler verilmiş, çalışmalar yakından sürekli takibe alınmıştır.  
Yukarıda hatırladığım ve önem arz eden işlerin hayata geçirilmesinde emeği olan tüm çalışma arkadaşlarıma, yüklenici firma çalışanlarına, katkılarını esirgemeyen Başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ‘a, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli ’ye, DSİ Genel Müdürlüğümüze, Valilerimize, Milletvekillerimize, Kaymakamlarımıza, Belediye Başkanlarımıza, vatandaşlarımıza, her daim yanımızda olan ve bu hizmetlerimizi hemşerilerimize duyuran basın mensubu tüm arkadaşlarımıza en kalbi teşekkürlerimi iletiyorum. Amaç bize verilen görevleri, imkânlar çerçevesinde en iyi şekilde yapmak suretiyle Hakk’ın ve Halkın rızasını kazanmak ve baki kalan bu kubbede bir hoş sada bırakmaktır. Varsa hakkım helal olsun. Sizlerden de helal etmenizi dilerim. Allaha emanet olun.

Facebook Beğenenler

Henüz yorum yapılmadı!

Bu içerik için yorum yapılmadı. Yorum yapmak için aşağıdaki formu kullanınız.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.

Kerbela

Kerbela Sayfası