AZERBAYCANLI YAZAR ZEYNEB NAHÇIVANLI: “DÜNYA ERMENİ VAHŞETİNİ NEDEN GÖRMEZDEN GELİYOR?”

Tarih : 2020-10-15 / Kategori : Kültür & Sanat

AZERBAYCANLI YAZAR ZEYNEB NAHÇIVANLI: “DÜNYA ERMENİ VAHŞETİNİ NEDEN GÖRMEZDEN GELİYOR?” Reklam Alanı

Azerbaycan-Ermenistan arasında 10 Ekim’de varılan ateşkes anlaşmasının ardından Ermenistan ateşkesi bozarak Gence şehrine saldırı gerçekleştirmesine tepki gösteren Azerbaycanlı yazar Zeyneb Nahçıvanlı, Ermenileri suçladı ve ‘Karabağ bizim’ mesajı verdi.
Azerbaycanlı yazar Zeyneb Nahçıvanlı: “Dünya Ermeni vahşetini neden görmezden geliyor?”

Azerbaycan ve Ermenistan arasında 1991-1993’te Ermenilerin Dağlık Karabağ ve etrafındaki 7 ili işgal etmesinin ardından 1994’te yapılan ateşkes mutabakatından bugüne çok sayıda ihlal yaşandı. Önceki yıllarda işgal altındaki Karabağ ile diğer illerdeki cephe hattında yaşanan çatışmalar, bu kez iki ülkenin sınır hattına sıçradı.

12 Temmuz’da Ermenistan ordusu, sınırın Tovuz bölgesindeki Azerbaycan mevzilerine top atışları da gerçekleştirerek, ani saldırıda bulundu. Söz konusu saldırı, Azerbaycan ordusunca püskürtüldü fakat Ermeni güçler sonraki günlerde de girişimlerini sürdürdü. Çatışmalarda şehitler veren Azerbaycan ordusu, Ermenistan ordusuna geçit vermedi.

Ermenistan ve Azerbaycan arasında 1991-1993’te Ermenilerin Dağlık Karabağ ve etrafındaki 7 ili işgal etmesinin ardından 1994’te yapılan ateşkes mutabakatından bugüne çok sayıda ihlal yaşandı. Önceki yıllarda işgal altındaki Karabağ ile diğer illerdeki cephe hattında yaşanan çatışmalar, bu kez iki ülkenin sınır hattına sıçradı.

zeyneb-nahcivanli-1.jpgAzerbaycan halkının her zaman barışı seven, barışçıl halk olduğunu kaydeden Azerbaycanlı yazar Zeyneb Nahçıvanlı, “Tüm tarihlerden bakarsanız göreceksiniz ki Azerbaycan halkının hiç bir zaman hiç kimsenin bir karış toprağında gözü olmadı. Çok misafir sever halk olduğu için hali hazırda toprağında çeşitli milletler yaşıyor ve her milletin de kültürüne saygılı davranıyor. . Ama bir millet var ki Ermeni milleti. Dünya onların nasıl bir millet olduğunu iyi biliyor” dedi.

Ermeniler’in Azerbaycan’ın İrevan şehrinde meskunlaşmağa başladıktan sonra yavaş yavaş civar şehirleri de Ermenileştirdiklerini söyleyen Zeyneb Nahçıvanlı şunları kaydetti:

“Bizim Zengezur, Göyce mahalı ve başka civar şehirlerinde kendilerine Ermeni devleti kurdular. Bizim İrevan şeherimizin ismini değişerek Erevan koydular ve başkentleri yaptılar. Diller illetimizin isimlerini de değişerek Stapanakert, Meğri ve başka isimlerle değiştirdiler.

Daha sonra 1987’ci ilden başlayan Sovyetlerin dağılmasıyla Ermeniler yine Azerbaycan topraklarına saldırdılar. Hiç unutulmayacak Karabağ’ımızı işgal ettiler ve nasıl bir vahşet yaptıklarını bütün dünya biliyor. Hocalı ve civar il ve ilçelerde köylerde akıllara sığmayacak akılların alamayacağı maksimum işkencelerle çoluk çocuk hamile yaşlı demeden vahşice katlettiler. Daha sonra Ateşkes imzalansa da Ermeniler hiç bir zaman ateşkese riayet etmemiştir. Her seferinde silahsız halkımıza yönelerek maksimum silah kullanmış suçsuz halkı katletmiştir. 2020 Eylül ayının sabahı saat 06.00 gibi Ermeniler halkı ateşe tutmuş roket atmış, sonucunda çoluk çocuk ve aileler ölmüştür.

Milli ordumuzun Eks hücumu başlamıştır. 30 yıla yakındır Karabağ’ımız Ermeni işgali altında kalan bir millet olarak geri almamıza hakkımız vardır. 27 Eylül’den başlayan savaş 13 gün sürmüş daha sonra insani ateşkese gidilmiştir. Ama Azerbaycan kanunlara saygılı davrandığı halde Ermeniler ateşkesi umursamadan Azerbaycan’ın Bir kaç bölgesine Ve 2’nci büyük ili Gence’ye masum halkımıza roket saldırıları düzenlemiştir. Hali hazırda 40’tan çok ölümüz, 200’den çok yaralılarımız var. Ermeni bu savaşı kaybedeceğini anlayıp kiliselerini bombalamış çamuru da Azerbaycan’a atmışlar. Ermeniler her zaman yalancıdırlar. Azerbaycan ordusu asla ve asla sivillere ateş açmamış ve asla açmaz da çünkü bizim insanlarımız vicdansız katil değiller.

Peki, dünya Ermeni vahşetini neden görmezden geliyor neden susuyorlar?”

Facebook Beğenenler

Henüz yorum yapılmadı!

Bu içerik için yorum yapılmadı. Yorum yapmak için aşağıdaki formu kullanınız.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.

Kerbela

Kerbela Sayfası