Çin’den Sinovac aşısını getiren Keymen ilaç şirketinin sahibi Iğdırlı Hemşerimiz Cantürk Alagöz

Tarih : 2020-12-29 / Kategori : Sağlık

Çin’den Sinovac aşısını getiren Keymen ilaç şirketinin sahibi Iğdırlı Hemşerimiz Cantürk Alagöz Reklam Alanı

Türkiye’nin Çin’den aldığı Covid-19 aşılarını getiren firmanın Keymen isimli ilaç şirketi olduğu açıklandı. Şirketin avukatı Senanur Kapusuz, aşı çalışmalarında gönüllü olduğunu sosyal medyadan duyurdu.

Sağlık Bakanlığı’nın Çin’den getirilen Covid-19 aşısındaki aracı şirketin Keymen İlaç şirketi olduğu TRT muhabirinin çektiği fotoğrafla belirlendi.  Şirkette avukatlık yapan Senanur Kapusuz ise Çin’den getirilen aşıyı ilk deneyen isimlerden. Kapusuz, “Keymen İlaç olarak Türkiye’ye getirdiğimiz Çin Aşısı” ifadesini kullandı. Keymen adlı ilaç firmasının yönetim kurulu başkanı ise Cantürk Alagöz. Alagöz şirketin internet sitesinde ilk misyonunu “ÖNCE VATAN” olarak tanımlıyor. Peki, Cantürk Alagöz kimdir? Keymen ilaç şirketi kimin? Cantürk Alagöz nereli?

KEYMEN İLAÇ FİRMASININ SAHİBİ KİM, NERELİ?

Avukat Senanur Kapusuz’un sosyal medya hesabından verdiği bilgilere göre Keymen adlı ilaç firmasının yönetim kurulu başkanı Cantürk Alagöz. Ankara merkezli olan Keymen, daha çok aşı ve aşı hammaddesi üzerine faaliyet yürütüyor. Cantürk Alagöz, Iğdırlı bir iş insanı. Hacettep Üniversitesi Kimya Bölümü’nden 1993 yılında mezun oldu. Alagöz, 2015’ten beri Kimya Bölümü’nden öğrencilere burs veriyor.

CANTÜRK ALAGÖZ’ÜN İLK MİSYONU “ÖNCE VATAN”

Keymen şirketinin sitesinde yer alan bilgilere göre Cantürk Alagöz, “liderliği altında, yakın zamanda girilen aşı endüstrisi ile istikrarlı bir şekilde büyümüş ve konvansiyonel ve daha yeni aşıları Türk halkı için kolayca erişilebilir hale getirdi.” Siteye göre Cantürk Alagöz, Türk halkına daha kaliteli ve daha sağlıklı bir yaşam sunma konusuna tutkuyla kendini adadı. Alagöz kendini tanımlarken şu ifadeyi kullandı: “İlk misyonu ‘ÖNCE VATAN’dır.”

KEYMEN’İN İŞ ORTAKLARI ARASINDA SİNOVAC DA VAR

Keymen ilaç firmasının internet sitesinde yer alan bilgilere göre; 1973 yılında faaliyete başlamış. Keymen’in “iş ortakları” arasında Biofarma, Serum Institute Of India, Techİnvention şirketlerinin yanı sıra Çin’de Covid-19 aşısını geliştiren Sinovac firması da yer alıyor.

Keymen İlaç firması Sinovac aşısının Türkiye’de Faz 3 çalışmalarının yürütülmesini de organize etmiş. Şirketin yönetim kurulu başkanı Cantürk Alagöz, eylül ayında aşının Türkiye’de üretilmesi konusunda Çin ile Türkiye’nin önemli bir işbirliği içerisine girdiklerini açıklamış.

Avukat Kapusuz, Twitter hesabından geçtiğimiz günlerde yaptığı paylaşımlarda şunları kaydetti: “Keymen İlaç olarak Türkiye’ye getirdiğimiz Çin Aşısı olarak bilinen faz3 klinik çalışmaları devam eden korona aşısı için bugün ben de gönüllü oldum. Birlikte çalışmaktan gurur duyduğum Yönetim kurulu başkanımız Sayın Cantürk Alagöz’e gösterdiği olağanüstü çaba için teşekkür ederim. Klinik çalışmalarda yapılan üç aşıdan biri plasebo aşısı.”

 

Senaur Kapusuz boş aşı denk gelmediyse 23 gün sonra sonuçları net bir şekilde göreceğini belirterek “Şuana kadar bir yan etki görmedim. Türkiye geneli 25 merkezde yapılan gönüllü başvuruları tamamlandı. İkinci doz 14 gün içinde herhangi bir yan etki gözlemlemedim. İlk doz ve ikinci doz vurulurken hafif bir yanma sonrasında da kolumda sızı oldu. Boş aşı olma ihtimali yüzde yüzde 33.” ifadesini kullandı.

Facebook Beğenenler

Henüz yorum yapılmadı!

Bu içerik için yorum yapılmadı. Yorum yapmak için aşağıdaki formu kullanınız.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.

Kerbela

Kerbela Sayfası