Mobil simülasyon araçlarıyla 81 ilde farkındalık eğitimi

Tarih : 2021-01-19 / Kategori : Genel Haber

Mobil simülasyon araçlarıyla 81 ilde farkındalık eğitimi Reklam Alanı

Vali  H. Engin Sarıibrahim, İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu başkanlığında gerçekleştirilen ‘Mülki İdare Amirlerine Yönelik Afet Farkındalık Eğitimi’ toplantısına video konferans yöntemi ile katıldı.
 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, emniyet teşkilatı bünyesinde kısa adı ‘PAK’ olan Polis Arama Kurtarma Birimi’ni cuma günü göreve başlatacaklarını açıkladı.
Soylu, Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezi’nde düzenlenen ve 81 il valisinin video konferans yöntemiyle takip ettiği Mülki İdare Amirleri Afet Eğitimi toplantısına katıldı.
Bakan Soylu, burada yaptığı konuşmada, afet riskinin ülkenin her yanına eşit oranda dağıldığını, afet anı müdahale ve kurtarma, afet sonrası barınma ve yerleşim gibi konularda ciddi bir kapasite ürettiklerini ifade etti.
AFAD gönüllülük sistemiyle insan gücünü ve akredite kurum sayısını artırdıklarını anlatan Soylu, “İnşallah emniyet teşkilatımız bünyesinde kısa adı PAK olan Polis Arama Kurtarma Birimi’ni önümüzdeki cuma günü başlatıyoruz” dedi.
Mobil simülasyon araçlarıyla 81 ilde farkındalık eğitimi
Soylu, 2021’i “Afet Eğitim Yılı” ilan ettiklerini, bu kapsamda yıl boyunca 369 faaliyet planladıklarını ifade etti.
“Afet Eğitim Yılı” ile ilgili 14 bakanlık, 50 meslek odası, sendika ve federasyon olmak üzere toplam 64 kurumla iş birliği protokolü imzalanacağını anlatan Soylu, şu bilgiyi verdi:
“Belediye yöneticileri ve çalışanlarına, muhtarlara yönelik eğitimler yapılacaktır. Mobil simülasyon araçlarıyla 81 ilimizde farkındalık eğitimleri verilecektir. Kent meydanlarında afet eğitim çadırları kurulacaktır. 100 kamu spotu hazırlanacaktır. 74 kamu kurum ve kuruluşu, sendikalar, odalar ve sivil toplum kuruluşlarıyla iş birliği yapılarak, 8 bin 547 kişiye afet farkındalık eğitmen eğitimi verilmesi planlanmıştır. Bu kişilerle 768 formatör öğretmen ve onların yetiştirdiği 135 bin öğretmen ve AFAD eğitmenleri ile birlikte bir program çerçevesinde bu faaliyet yürütülecek.”
Haber:O. Şıktaş

Facebook Beğenenler

Henüz yorum yapılmadı!

Bu içerik için yorum yapılmadı. Yorum yapmak için aşağıdaki formu kullanınız.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.