İRAN’DAN NAHÇIVAN’A ZİYARET

Tarih : 2021-01-31 / Kategori : Gündem

İRAN’DAN NAHÇIVAN’A ZİYARET Reklam Alanı

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Muhammed Caved, Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti'ni ziyaret etti.

Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti Yüksek Meclis Başkanı Vasıf Talibov'un İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Muhammed Cavad Zarif ile yaptığı görüşmesinin ardından açıklama yapıldı.

Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti Yüksek Divan Başkanı Vasıf Talibov yaptığı açıklamada: ′′ İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı'nın Nahçıvan'a ziyareti bölge devletlerinin ortak işbirliği ile ilgilidir. Bölgesel devletleri kapsayan gezi, Azerbaycan'ın ayrılmaz bir parçası olan Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti'nde sona eriyor. Ermenistan'ın işgal politikasının sona ermesinin ardından bölgesel devletler arasında iş birliği kurulması tartışmanın ana konusu oldu. İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanımıza girişim ve ziyaretlerinden dolayı teşekkür ederiz. Bu yolculuğun sonuçlarının başarılı olacağından eminiz. Elbette bölge devletlerinin ortak faaliyetlerine de bağlıdır.” Dedi.


İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mahammad Cavad Zarif yaptığı açıklamada:  ′′Bölgesel yolculuğuma Bakü 'den başlayıp Nahçıvan' da bitirdiğim için çok mutluyum. Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti, gelecekte Kafkasya'da barış işbirliği merkezi rolünü üstlenecektir. Savaşın acı sonuçları bir daha asla olmayacaktır. Bunu da birbirimizle faydalı bir şekilde başarmak mümkün. Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti'nin bu işbirliği ve iletişim yollarında büyük önemi var. Beş ülke ziyaretim sırasında yapılan görüşmeler neticesinde, eminim ki, kuzey-güney veya güney-batı koridorları, gelecekte iyi işbirliği yapabilir, telekomünikasyonlar kurabilir ve daha yüksek bir işbirliği seviyesine ulaşabiliriz. Sonuç olarak Fars Körfezini Rusya ve Karadeniz'e bağlayabiliriz. Tüm bu koridorların devreye girmesi Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti'nin büyük önemi olacaktır.” Dedi.  

Facebook Beğenenler

Henüz yorum yapılmadı!

Bu içerik için yorum yapılmadı. Yorum yapmak için aşağıdaki formu kullanınız.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.