İhtisaslaşma Alanında Önemli Başarı

Tarih : 2021-11-20 / Kategori : Eğitim

İhtisaslaşma Alanında  Önemli Başarı Reklam Alanı

Eğitim alanında bir çok başarılı projeye imza atan Iğdır Üniversitesi Bu kezde  i ‘’Katma Değeri Yüksek Tarımsal Ürünler’’ Alanında İhtisas Üniversitesi olarak göz doldurdu.
Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma’nın çabaları sonucunda Iğdır Üniversitesi, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK)  tarafından yürütülen “Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Programı” kapsamında ‘’Katma Değeri Yüksek Tarımsal Ürünler’’ alanında ihtisas üniversitesi olarak programa dâhil edildi.

            Program sonrası kısa bir açıklamada bulunan Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma ‘’Iğdır Üniversitesi olarak yeni bir başarıya daha ulaşmanın sevincini yaşıyoruz. YÖK tarafından yürütülen Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması Programı’na ‘’Katma Değeri Yüksek Tarımsal Ürünler’’ alanında ihtisaslaşma programına kabul edilerek bölgesel kalkınmanın gerçekleştirilmesinde aktif rol oynamaya devam edeceğiz. Bu başarıda emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum.’’ şeklinde konuştu.
             Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar’ın katılımıyla Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıda Iğdır Üniversitesi’nin de aralarında olduğu 7 üniversite, Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması Programı’na dâhil edildi. 
              Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Demirtaş’ın katıldığı programda konuşan YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar ‘’ Giresun Üniversitesi 'fındık', Iğdır Üniversitesi 'katma değeri yüksek tarımsal ürünler', Munzur Üniversitesi 'stratejik hammaddeler ve ileri teknoloji uygulamaları', Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi 'doğal ve kültürel miras turizmi', Batman Üniversitesi 'enerji', Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi 'hassas tarım ve yenilikçi işletme teknolojileri' ve Gümüşhane Üniversitesi 'madencilik' alanlarında bölgesel kalkınma üniversite olarak kabul edilmesi ve tabiri caizse etiket sahibi olmasına karar verilmiştir." açıklamalarında bulundu. Konuşmanın ardından programa yeni dâhil edilen 7 yeni üniversite ilan edilerek, bu üniversitelerin rektörlerine program beratları YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar tarafından takdim edildi. Programa dâhil edilen yeni üniversitelerin sunumlarının ardından program bazında genel değerlendirmeler yapıldı.
              YÖK tarafından yürütülmekte olan "Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması Programı" kapsamında 2016 yılında pilot 5 üniversite, 2018 yılında 5 üniversite ve 2020 yılında 5 yeni üniversite seçilerek toplam 15 üniversite sayısına ulaşılmıştı. Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıda 7 üniversitenin daha programa dâhil edilmesinin ilan edilmesi neticesinde programdaki üniversite sayısı 22’ye yükselmiş oldu.  Haber: Oğuzhan Şıktaş

Facebook Beğenenler

Henüz yorum yapılmadı!

Bu içerik için yorum yapılmadı. Yorum yapmak için aşağıdaki formu kullanınız.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.

Kerbela

Kerbela Sayfası