NAHÇIVAN ÖZERK CUMHURİYİRETİ SINIR KAPISIYLA ALAKALI AÇIKLAMA YAPTI

Tarih : 2022-07-11 / Kategori : Gündem

NAHÇIVAN ÖZERK CUMHURİYİRETİ SINIR KAPISIYLA ALAKALI AÇIKLAMA YAPTI Reklam Alanı

Azerbaycan 01.07.2022 tarihi itibariyle Türkiye, İran ve Gürcistan’a tüm karayolları sınırını ani bir kararla kapamış, sonradan 08.07.2022 tarihine kadar tek taraflı gidişlere izin vermişti.

Gümrükte yoğun yığılmaların olmasının ardından bu süreyi 10.07.2022  tarihine kadar tekrar uzatmış ve bu gün itibariyle Nahçıvan Gümrük Müdürlüğü tarafından Türkiye Dilucu Gümrük Müdürlüğüne yazılı bir metinle kapının kapanma süreciyle alakalı açıklama yapılmıştır.   

Iğdır Valiliği Basın Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre Nahçıvan’ın yaptığı açıklama basına şöyle servis edilmiştir:   

Dilucu sınır kapısında görevli personelimize Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti makamları tarafından iletilen bilgiye göre Covid-19 tedbirleri kapsamında Nahçıvan-Sederek sınır kapısından Nahçıvan istikametine geçişlerde bazı kısıtlamalara gidildiği, kısıtlamaların 10.07.2022 tarihi itibari ile geçerli olacağı, bu kısıtlamalar kapsamında Türk vatandaşları ve Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti vatandaşlarının sınır kapısından geçişlerine izin verilmeyeceği bildirilmiştir.

Ancak aşağıda sıralanan mazeretlere haiz her iki ülke vatandaşlarının bu kısıtlanmalardan etkilenmeyeceği belirtilmiştir.

Buna göre:

1. Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti ile ülkemiz arasında eğitim gören öğrencilerin karşılıklı geçişlerinde,

2.Belgelerini ibraz etmek suretiyle hudut kapısını kullanmak isteyen iş insanlarının geçişlerinde,

3. Karşılıklı olarak her iki ülke vatandaşlarına ait cenaze geçişlerinde,

4. Ülkemizden Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’ne hususi araçları ile geçmek isteyen Nahçıvan vatandaşlarının geçişlerinde,

5. Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’nden ülkemize gelmek isteyen Türk vatandaşları ile üçüncü ülke vatandaşlarının geçişlerinde,

6.Nahçıvan vatandaşları ile resmî olarak evli olan Türk vatandaşlarının geçişlerinde,

7. Belgelerini ibraz etmeleri şartıyla, karşılıklı ülkelerde zorunlu sağlık hizmeti alan Nahçıvan ve Türk vatandaşlarının geçişlerinde,

8. Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’ne veya ülkemize hava yolu ile seyahat edecek olan karşılıklı iki ülke vatandaşlarının geçişlerinde herhangi bir kısıtlama uygulanmayacaktır. Haber: Zeki Şıktaş

Facebook Beğenenler

Henüz yorum yapılmadı!

Bu içerik için yorum yapılmadı. Yorum yapmak için aşağıdaki formu kullanınız.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.