Bölge Planı çalıştayları sona erdi

Tarih : 2022-08-06 / Kategori : Genel Haber

Bölge Planı çalıştayları sona erdi Reklam Alanı

Serhat Kalkınma Ajansı, Ağrı, Ardahan, Iğdır ve Kars illerinden oluşan TRA2 Bölgesi için 2024-2028 Bölge Planı çalıştaylarını tamamladı. Bölge Planı kapsamında dört ilde, bütün paydaşların katılımıyla çalıştaylar düzenlendi. Ardahan ve Kars’ın ardından dün Iğdır’da bütün paydaşların katılımıyla çalıştay düzenlendi. 
 
 

Bölge Planı için son çalıştay bugün Ağrı’da yapıldı. İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne ait AR-GE Merkezi’nde düzenlenen çalıştaya SERKA Yönetim Kurulu Başkanı Ağrı Valisi Dr.Osman Varol, SERKA Genel Sekreteri Nurullah Karaca, kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektör ve sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı. Çalıştayın açılışında konuşan SERKA Yönetim Kurulu Başkanı Varol, bölgesel gelişme açısından bölge planlarının büyük bir öneme sahip olduğunu söyledi. Vali Varol, “Bölge Planları gelişmenin ve kalkınmanın yol haritasını belirler. Bu planlar sadece kitapların renkli sayfalarında kalmamalıdır. Bütün kurumların çalışmalarıyla ortaya çıkarılan bu planların uygulanması gerekir. Ülkeler ve bölgeler kalkınmayı ve gelişmeyi planlayarak gerçekleştirirler. Bu nedenle Bölge Planları, bütün kamu kurumları için birer kılavuz niteliğindedir. Kurumlar bu kılavuzlara ileride ihtiyaç duyacaklardır. Onun için bu planların iyi hazırlanması gerekmektedir” dedi. Vali Varol’un konuşmasının ardından odak grup toplantıları gerçekleştirildi. 7 tematik alanda yapılan toplantılara Ağrı’daki kamu kurum ve kuruluşları, özel sektör ve sivil toplum örgütü temsilcileri ile diğer paydaşlar katıldı. Ağrı’da gerçekleştirilen bu çalıştayla, Bölge Planı çalıştayları dört ilde de tamamlanmış oldu.  

BÖLGE PLANI KOORDİNASYON GÖREVİ SERKA’DA 
Bölgesel gelişmişlik farklarının azaltılarak refahın ülke geneline daha eşit bir şekilde yayılması ve tüm bölgelerin potansiyelinin değerlendirilerek ulusal kalkınmaya azami düzeyde katkı sağlanması amacıyla hazırlanacak bölge planlarının koordinasyonu görevi 2024-2028 yıllarını kapsayan dönem için merkezi düzeyde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına, yerel düzeyde ise Serhat Kalkınma Ajansı’na verilmişti. TRA2 Bölge Planı kapsamında, Bölgesel Gelişme Ulusal Stratejisi ve Onbirinci Kalkınma Planına uyumlu bir şekilde bölgenin mevcut durumu ve potansiyel kaynakları değerlendirilerek bu kaynakların kalkınma amaçlarına hizmet etmesi, bölgenin verimliliğinin yükseltilmesi, ulusal kalkınmaya, rekabet gücüne ve istihdama katkı sağlaması amaçlanıyor. SERKA öncülüğünde hazırlık çalışmalarına başlanan 2024-2028 Bölge Planı’nın, illerin sosyo-ekonomik gelişme eğilimlerini, yerleşimlerin gelişme potansiyellerini ve sektörel hedefleri belirlemesi, bu hedeflerin toplumun tüm kesimleri tarafından sahiplenilerek hayata geçirilmesine olanak sunacak kapsamlı bir stratejik çerçeve ortaya koyması hedefleniyor. Bu kapsamda SERKA, bölgenin sorunlarına çözüm bulmak ve bölgenin potansiyelinden daha etkin faydalanmak amacıyla kamu-özel-sivil toplum kuruluşları da dâhil olmak üzere toplumun her kesiminden katılımcılarla Ardahan, Kars, Iğdır ve Ağrı illerinde çalıştaylar düzenledi. Haber: Serka

Facebook Beğenenler

Henüz yorum yapılmadı!

Bu içerik için yorum yapılmadı. Yorum yapmak için aşağıdaki formu kullanınız.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.