Ziya Zakir Acar “Ermenistan’ı Şiddetle Kınıyoruz”

Tarih : 2022-09-13 / Kategori : Gündem

Ziya Zakir Acar “Ermenistan’ı Şiddetle Kınıyoruz”

             Iğdir Azerbaycan Di̇l, Tari̇h Ve Kültür Bi̇rli̇ği̇ni̇ Yaşatma Destekleme Derneği̇ (Iğdir Azerbaycan Evi̇) Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Zakir ACAR, Dernek binasında basın açıklaması gerçekleştirerek Ermenistan’ı kınadı.

            Başkan Acar, Açıklamasında şunları kaydetti; 12 Eylül 2022 tarihinde gece saatlerinden başlayarak Ermenistan Silahlı kuvvetlerine ait birlikler Azerbaycan Devlet sınırının Taşkesan, Kelbecer ve Laçın yönlerinde büyük çaplı sabotajlar gerçekleştirmiştir. Azerbaycan Cumhuriyeti Savunma Bakanlığı'nın verdiği bilgiye göre, Ermeni silahlı kuvvetlerinin yıkıcı grupları, günün karanlık saatlerinde bölgenin dağlık arazisini ve mevcut vadi boşluklarını kullanarak Azerbaycan Ordusu birliklerinin mevzilerine farklı yönlerde saldırdırmışlardır. Ayrıca Ermeni silahlı kuvvetleri, Azerbaycan Ordusu'nun Daşkesan, Kelbecer ve Laçın bölgelerindeki mevzilerine havan da dâhil olmak üzere farklı türde silahlarla yoğun ateş açmıştır. Sonuç olarak, Azerbaycan silahlı kuvvetlerine ait personeli kayıbına sebep olmuş, askeri altyapıda hasarlar meydana gelmiştir.
 
Ermenistan silahlı kuvvetlerinin provokasyonlarını ve Azerbaycan topraklarına ve egemenliğine yönelik askeri tehditleri önlemek, Kelbecer ve Laçın bölgelerinde altyapı çalışmalarında görev alan sivil işçiler de dâhil olmak üzere Azerbaycan Cumhuriyeti askeri personellerinin güvenliğini sağlamak için askeri çatışmanın boyutu bu önlendi ve Ermenistan silahlı kuvvetlerinin atış noktalarının susturulması yönünde Azerbaycan Ordusu'nun bu yönde konuşlandırılan birimleri tarafından misillemeler yapılmıştır.. Ayrıca, Azerbaycan ordusunun sivil nüfusu, nesneleri ve altyapıyı hedef aldığı iddiasıyla Ermenistan'ın yaydığı bilgiler gerçeği yansıtmamakta ve Ermeni tarafının yaydığı bir başka dezenformasyondur.
 
Genel olarak son bir ay içerisinde Ermeni silahlı kuvvetlerinin devlet sınırındaki Laçın, Gadebey, Daşkesen ve Kelbecer bölgelerine yönelik provokasyonları ve bu bölgelerde Azerbaycan Ordusunun mevzilerini çeşitli tipte atışlarla ateşe vermesi, yoğun ve sistematikti.
 
Aynı zamanda Ermenistan'ın Azerbaycan sınırlarında askerileşmesini artırması, bölgeye ağır teçhizat ve büyük kalibreli silahların yerleştirilmesi, Ermenistan'ın büyük çaplı bir askeri provokasyona hazırlandığını gösteriyordu.
 
Ermeni tarafının Azerbaycan'a yönelik bir sonraki saldırısı, uluslararası hukukun temel norm ve ilkelerinin yanı sıra Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya Federasyonu liderleri arasında imzalanan üçlü açıklamaların hükümlerinin ve aralarında varılan anlaşmaların ağır ihlalidir. Azerbaycan ve Ermenistan Ermenistan'ın bu adımları devam eden normalleşme ve barış sürecine tamamen aykırıdır. Büyük ölçekli restorasyon ve Ermenistan, inşaat işlerini yürütürken saldırganlığa izin vererek bu süreci tüm gücüyle engellediğini bir kez daha ortaya koymuştur.
Provokasyon, çatışma ve kayıpların tüm sorumluluğu Ermenistan'ın askeri ve siyasi liderliğine aittir. Azerbaycan Cumhuriyeti'nin toprak bütünlüğüne ve egemenliğine karşı atılan her adım katiyen önlenecektir.
 
Ermenistan artık tahrikleri bırakmalı Azerbaycan hükümetiyle vardıkları anlaşmalar çerçevesinde barış müzakerelerine ve işbirliğine itaat etmeli.
Sıvil Toplum Kuruluşları olarak Her zaman Can Azerbaycan’ın yanındayız.” şeklinde konuştu. Haber:Zeki Şıktaş
 

Foto Galeri
Ziya Zakir Acar “Ermenistan’ı Şiddetle Kınıyoruz” Ziya Zakir Acar “Ermenistan’ı Şiddetle Kınıyoruz”

Facebook Beğenenler

Yorum yapılmadı!

Yorum yapmak için aşağıdaki formu kullanabilirsiniz.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.