NAHÇİVAN KAPISI AÇILSIN ARTIK

Tarih : 2023-01-23 / Kategori : Genel Haber

NAHÇİVAN KAPISI AÇILSIN ARTIK

Uzun zamandır tam kapasite çalışmayan Nahçıvan kapısı ne zamana kadar kapalı kalacak?

Nahçıvan Âli Meclis Başkanlığına gelen Fuad Necefli, eminiz ki bu olumsuz gelişmeden haberdardır. Bir an önce bu olayı masaya yatırmalı, her iki ülke halkının yük kamyonları dışında turizm amaçlı olarak vatandaşlarının da kendi otomobilleri ile gidip gelmelerine olanak sağlanmalıdır.

Pandemi sürecinden sonra normale dönen ve geçtiğimiz yıl ani bir kararla yine Pandemi gerekçesi ile kapatıldığı açıklanan Nahçıvan kapısı halen otomobil geçişlerine kapalı tutulmaktadır.

Geçtiğimiz yıllarda Pandemi sebebiyle her iki ülke de kendi halkını güvence altına almak için birtakım önlemler almış, alınan bu önlerler çerçevesinde Dilucu Gümrük Kapısı kamyon ve tır dışında tüm geçişlere kapatılmıştı.

Bu karar geçtiğimiz yıl biraz olsun gevşetildi ve süreli geçişlere çevrildi.

Ancak Nahçıvan’da eski Âli Meclis Başkanı Vasıf Talıbov’un görevden alınması sürecinde kapı tekrar kapatıldı ve halen daha kapalı tutulmaktadır.

DİLUCU SINIR KAPISI IĞDIR VE NAHÇİVAN’I EKONOMİK ANLAMDA ETKİLİYOR

Gümrük kapısının otomobil giriş çıkışlarına kapalı olması, standarda bağlanan yolcu beraberindeki alışveriş ürünlerinin getirilip götürülmesinin önünü kesmektedir.

Bu durum özellikle Iğdır esnafının ve Nahçıvan halkının mağduriyetine sebep olmaktadır.

Bilindiği üzere 1 Manat şu anda 11 TL etmektedir. Nahçıvan halkı bu durumdan yararlanmak için günlük ev iaşelerini Iğdır’dan temin etme yoluna gitmektedir. Ancak bu yaklaşık 3 yıldır mümkün olmuyor. Çünkü eski Başkan Talıbov kendi marketlerinin çalışması için gümrük geçişlerinde bir poşet patatese bile izin verdirmiyordu.

Nahçıvan’da her şey kişiselleştirme ile yürütülmekte yani monopolleştirilmekte ve bu sebeple halk zorunlu olarak Nahçıvan’dan alışveriş yapmak zorunda bırakılmaktaydı.  

O devir kapandı ama halen daha gümrük eski günlerine geri dönmedi.

Elbette ki gümrükten mazot, uyuşturucu, sigara, nargile tütünü gibi yasak olan ürünlerin geçişine ve insan kaçakçılığına izin verilmesin. Ama gariban halkın evinin iaşesini sağlaması için alıp götürdüğü ürünlerin geçişi de engellenmesin.

İKİ DEVLET BİR MİLLET

Merhum Lider Haydar Aliyev’in dediği gibi “biz iki devlet bir milletiz.”

İyi güzel de bu muhteşem söz, sözde kalmamalı. Eylemde de aynı olmalıdır.

Elbette her devletin kendi kuralları, kaideleri vardır. Ancak bu kurallar ve kaideler “Gümrüğü otomobillere kapatın.” demiyor.

YOLCU GİDEBİLİYOR, OTOMOBİL GİDEMİYOR

Ortada ilginç bir durum var. Dilucu gümrüğünden tır ve kamyonlar yük taşımak kaydıyla giriş çıkış yapabiliyorlar.

Hakeza yolcular, iki gümrük arasını yaya olarak yahut her iki gümrük arasına bırakılan servis araçları ile gidip gelerek giriş çıkış yapabiliyorlar.

Bu kişiler bir kere gidip döndüklerinde ikinci giriş çıkışlarını 15 gün sonra tekrar edebiliyorlar.

Ancak sadece özel otomobili ile gidip gelmek isteyenlere Nahçıvan yolu kapalı.

İki gümrük arasını yaya olarak gitmek zorunda kalan yaşlılar, kadınlar, çocuklar takdir edersiniz ki ellerindeki valizlerle büyük sıkıntılar yaşamaktadır.

Umarız ve dileriz ki başta Âli Meclis Başkanı Fuad Necefli olmak üzere Azerbaycan’lı yetkililer bu serzenişimizi dikkate alır, tez zamanda gereğini yaparlar. 

  Haber: Cabbar Şıktaş

Facebook Beğenenler

Yorum yapılmadı!

Yorum yapmak için aşağıdaki formu kullanabilirsiniz.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.