TÜRKİYE SOHBETLERİ IĞDIR’DA YAPILDI

Tarih : 2023-11-25 / Kategori : Genel Haber

TÜRKİYE SOHBETLERİ IĞDIR’DA YAPILDI

     Türkiye sohbetleri kapsamında Cumhurbaşkanı danışmanları Iğdır’da yeni anayasayı anlattılar.
   
       Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Uçum, Iğdır'da "Cumhuriyet'in 100'üncü Yılında Türkiye Yüzyılı Vizyonu" kapsamında düzenlenen 'Türkiye Sohbetleri' toplantısına katıldı.
 

           Iğdır Jandarma sosyal tesisleri  toplantı salonu'nda düzenlenen programa Iğdır Valisi ve Belediye Başkan Vekili Ercan Turan, Cumhurbaşkanı Başdanışmanları Ayhan Oğan ,kurum müdürleri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

               Iğdır valisi Ercan Turan, katılanalara Cumhurbaşkanı danışmanlarını tanıttıktan sonra Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Ayhan Oğan, Türkiye sohbetlerine değinerek, Türkiye genelinde bu tür sohbetler yaptıklarını sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya geldiklerini söyledi.
 

           Programın açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Uçum, Türkiye'nin yeni anayasaya ihtiyacının sadece ülkemizin toplumsal, siyasi ve ulusal dinamiklerinden kaynaklanmadığını, aynı zamanda günümüz dünyasının bu dönüşüm sürecine girdiği dönemde ortaya çıkan ihtiyaçlardan kaynaklandığını belirtti. Uçum, "Çünkü günümüz dünyası, bu 21'inci yüzyılın ilk çeyreği real politiğin egemen olduğu bir dünya, ne demek real politik, biliyorsunuz real politik hukuktan arındırılmış, inançtan arındırılmış, ahlaktan arındırılmış, çıplak güç savaşları dönemleri demek. Bugün günümüz dünyasında her şey açık güç savaşları üzerinden yürüyor. Şöyle düşünün Birleşmiş Milletler diye bir kurum var. Ama bir etkisi var mı? Uluslar arası bir Hukuk Düzeni Sistem var. Ama yetkisi var mı? Dünyada şuanda insanlığın referans aldığı herhangi bir uluslar arası hukuk düzeni, ya da bir uluslar arası kurum söz konusu değil. Dünya şuanda tamamen güç savaşları üzerinden bir anda karanlık orman kanunlarına göre yaşayan bir canlıya dönüşmüş durumda ve bugün askeri güçler, ekonomik güçler, siyasi güçler, teknolojik güçler, dünyadaki ilişkileri belirleyen temel etkenlere dönüşmüş durumdalar" dedi.

             "Dolayısıyla real politiğin tam olarak hakim olduğu bir ara dönemden geçiyoruz. ve bu dönemde hakikaten özellikle batının, batı odaklarının 2 yüzlülüğünün çok net bir şekilde açığa çıktığı bir dönem yaşıyoruz" diyen Uçum, "Gazze olayı ile birlikte bu ikiyüzlülüğün, çok yüzlülüğün çok belirgin bir biçimde ortaya çıktığı bir ara dönemden geçiyor. Şimdi böyle bir dünyada hakikaten yeni anayasa ihtiyacı, sadece ülkemizin ihtiyacı olarak ele alınamaz. Aynı zamanda bu dünya bizi bir yeniden yapılanma sürecine sokuyor. Yeniden yapılanma sürecinde ülkemizin nasıl bir pozisyon alacağına ilişkin de çok önemli bir hedef haline dönüşür " diye konuştu.
Daha sonra toplantıya katılanların soruları cevaplandı. Haber: Zeki Şıktaş

Facebook Beğenenler

Yorum yapılmadı!

Yorum yapmak için aşağıdaki formu kullanabilirsiniz.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.

Kerbela

Kerbela Sayfası