Hocalı Soykırımının 32. yıldönümü nedeniyle anma programı düzenlendi

Tarih : 2024-02-27 / Kategori : Genel Haber

Hocalı Soykırımının 32. yıldönümü nedeniyle anma programı düzenlendi

Hocalı Soykırımının 32. Yıldönümü nedeniyle Iğdır Azerbaycan Dil, Tarih ve Kültür Birliğini Yaşatma ve Destekleme Derneği (Iğdır Azerbaycan Evi) organizesinde Kültür Merkezi Salonunda anma programı düzenlendi.

Program saygı duruşunda bulunulması ve iki ülkenin milli marşlarının okunmasıyla başlayan programda, katliamda öldürenler için Kur’an-ı Kerim okundu, dua edildi. Etkinlikte kısa film gösterimi de yapıldı.
 
Programda konuşan Vali Ercan Turan, “Kerbela’yı unutmayacağız, Gazze’yi unutmayacağız, 15 Temmuz’u unutmayacağız, Çanakkale’yi unutmayacağız. Unutursak kanımız kurusun. Hakkıdır Hakk’a tapan milletimin istiklal. İçimizde sıkıntılı insanlar var, birlik ve beraberliğimizi bozmak isteyen insanlar var ama onların tuzakları var ya o hainlerin tuzakları var ya örümcek ağı gibi. Başarılı olamayacaklar.”dedi.
 
Milletvekili  Cantürk Alagöz’ise,  birlik ve bir olmak zorunda olduklarını dile getirerek, “Hadi erkekseniz Karabağ’a tekrar girin. Bu milletin büyüklüğünü bütün dünya biliyor, biz birliğimizi bozmayacağız, biz dirliğimizi bozmayacağız. Bu vesile ile Sayın Aliyev’e, Sayın Cumhurbaşkanı’mıza sonsuz şükranlarımı sunuyorum ki bunların başını ezdiler. Rabb’im bizim başımızı eğdirmesin, bizi utandırmasın.”dedi.
 
Azerbaycan Kars Başkonsolosu Nuru Guluyev’ise, Ermeniler kinci bir millettir. Çünkü gözlerini dünyaya açan çocuğa kin ve düşmanlık yükleyerek sizin tek düşmanınız var oda Türk’tür. demiştir. Ve o çocuğu bir türk kanı dökmek için yetiştirmiştir.”dedi.
 
  Daha sonra konuşan Iğdır Azerbaycan Dil, Tarih ve Kültür Birliğini Yaşatma ve Destekleme Derneği (Iğdır Azerbaycan Evi) Derneği Başkanı Ziya Zakir Acar, Biz Hocalı ’da olanları asla unutmayacağız, unutturmayacağız. Kardeş Azerbaycan’ın Ermeni işgali altındaki Karabağ’ı Azad etmesi, ruhumuzun derinliklerinde açılan yaraya merhem olmuş, tarih şuuru “Bir Millet, İki Devlet” düsturuyla Kafkasya’da yeniden tecelli etmiştir. Hocalı ’da işlenen cinayetin ve vahşetin hesabı, savaş alanında adalet ve hukuk çerçevesinde sorulmuş, aziz şehitlerimizin intikamı alınmıştır. 
 
Bu savaş ve zafer, geç de olsa haksızlığın son bulması, adaletin tesisi, mazlumların intikamı, zalimlerin cezalandırılması adına da tarihi bir başarı ve aşamadır. 
Ancak Hocalı ’ya Adalet sloganımız, Adalet yerini buluncaya kadar devam edecektir.”dedi.
 
Programa Vali Ercan Turan, Milletvekili  Cantürk Alagöz, Azerbaycan Kars Başkonsolosu Nuru Guliyev, Cumhuriyet Başsavcısı  Serkan Başaran, İl Emniyet Müdürü  Erden Sakarya, İl Jandarma Komutanı  Nihat Özkök, Ak Parti İl Başkanı Ali Kemal Ayaz, MHP İl Başkanı Hüseyin Ateş, Ak Parti Belediye Başkan Adayı Ülkü Öcal,  Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyon Başkan Vekili Parviz Memmedov, Kurum Müdürleri, Sivil Toplum Başkanları, halk ve öğrenciler, akademisyenler, katliamda öldürülenlerin yakınları katıldı.
 
Konuşmaların ardından Nahçıvan Şehit Babaları Topluluğu tarafından Vali Turan’a tablo ve bayrak hediye edildi. Haber: Zeki Şıktaş
 

Facebook Beğenenler

Yorum yapılmadı!

Yorum yapmak için aşağıdaki formu kullanabilirsiniz.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.