Iğdır’da 23 Nisan törenlerle kutlandı

Tarih : 2024-04-23 / Kategori : Genel Haber

Iğdır’da 23 Nisan törenlerle kutlandı

            23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının 104. yıl dönümü Iğdır'da çeşitli etkinliklerle kutlandı.

      
          Atatürk Caddesi Belediye bahçesinde düzenlenen törende Atatürk anıtına İl Milli Eğitim Müdürü Servet Canlı, tarafından çelenk sunum ve ardından saygı duruşunda bulunulup istiklal marşı okundu.
                Program Daha sonra Atatürk Caddesi Zübeyde Hanım Bulvarı'nda kutlama programı düzenlendi. 
     
           Kutlama programında konuşan Iğdır Valisi Ercan Turan, “yıl 1921 Türk milleti yedi düvelle savaşmış ve galip gelmiştir. Binlerce insanımız şehit olmuştur. Onların yüzlerce çocuğu yetim kalmıştır. Atatürk bu duruma çok üzülmektedir. Bugünkü çocuk esirgeme kurumunu kurarak bu yetim çocukları buralarda barınmalarını sağlamıştır. Bu çocuklarla 23 Nisan 1924 yılında bayram yapmış o günden sonra 23 Nisan egemenlik ve çocuk bayramı olmuştur. Atatürk ve silah arkadaşlarını şehitlerimiz ruhu şad olsun “dedi.
       İl Milli Eğitim Müdürü Servet Canlı’da " 23 Nisan 1920’de yeni bir devletin temeli atılarak Türkiye Büyük Millet  Meclisi kurulmuş, egemenlik kayıtsız ve şartsız millete devredilmiştir. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, milli birlik ve beraberlik duygusu bilinciyle güçlenen, milli irademizin temsil edildiği Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin doğduğu şanlı bir gündür. 23 Nisan’ın aynı zamanda evrensel ve tek çocuk bayramı olarak kutlanması, Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklarımıza verdiği değerin en güzel göstergesidir. 
 
İşte o diriliş ruhu, vatan ve millet sevgisi, bayrak sevdası, bağımsızlık tutkusu bir milleti şaha kaldırmış, küllerinden yeniden doğurmuş, bu doğuşu cümle aleme ilan etmiştir. Çocuklarımız bizim geleceğimiz, değerlerimizin meşalesini yarınlara taşıyan yegane varlıklarımızdır. Büyük Ata çocukların bu meşaleyi yılmadan taşıyacaklarına sonsuz güvenmiştir. "şeklinde konuştu.
        Program, anaokulu ve ilkokul öğrencileri bir birinden güzel halk oyunları ve dans gösterisi sundu.
Öğrenciler Halk oyunu sırasında Türk bayrağı açarak Bayrak şiirinin ilk kıtasını okudular.
 
Öğrencilerin bayraklı gösterileri büyük beğeni topladı. Program çeşitli gösterilerle şiir okumalarıyla sona erdi. Programa Vali Ercan Turan, Belediye Başkanı Mehmet Nuri Güneş, protokol üyeleri ve vatandaşlar katıldı. Özellikle anaokulu öğrencilerin gösteri sırasında veliler çocuklarını çekebilmek için birbirleriyle yarıştılar.
       Haber: Ali Şıktaş

Foto Galeri
Iğdır’da 23 Nisan törenlerle kutlandı Iğdır’da 23 Nisan törenlerle kutlandı Iğdır’da 23 Nisan törenlerle kutlandı Iğdır’da 23 Nisan törenlerle kutlandı

Facebook Beğenenler

Yorum yapılmadı!

Yorum yapmak için aşağıdaki formu kullanabilirsiniz.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.

Kerbela

Kerbela Sayfası