Arslantürk AKYILDIZ ERMENİSTAN'LA NELER OLUYOR..?
Tarih : 2008-08-05
Tüm Yazılar

Arslantürk AKYILDIZ    Son birkaç aydır, Ermeni meselesinde ciddi bazı gelişmelerin olduğu sinyalleri gelmeye başladı. Ermenistan’ın yeni devlet Başkanı Serj Sarkisyan, seçildikten sonra “ Türkiye ile ön koşulsuz görüşmeye hazırız” mealindeki demecinin ardından, Türk yetkililerin verdikleri sıcak mesajlar gelmeye başladı. Ermenistan devlet başkanının , Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü milli maçı birlikte seyretmek için Ermenistan’a davet etmesinin ardından, Ermenistan ile Türkiye’yi bir araya getirmek için Rusya, daha sonra İran’ın devreye girmesi, perde arkasında bazı gelişmelerin yaşandığının ip uçlarını vermektedir..
    Acaba, A.B.D. ve Avrupa Birliği ile perde arkasında yapılan görüşmelerin seyrine göre mi bu çıkışlar yapılıyor. Acaba, Türk kamuoyunun bilmediği bazı tavizler mi veriliyor. Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu’nun görev süresi, bir yerlere mesaj vermek için mi uzatılmadı…? Bu soruları elbette uzatmak mümkün. Bütün bunların cevapları zaman içerisinde ortaya çıkacaktır. Umarız ki milli vicdanımızı kanatacak , hak etmediğimiz suçlamaların, karalamaların kabul edildiği bir sonuçla karşı karşıya kalmayız..
Bu soruların cevaplarını aramayı şimdilik bir tarafa bırakırsak, önemli bir gerçeğin orta yerde durduğunu görmek durumundayız. Ermenistan, Diasporanın da tesiri ile uyguladığı, akıl dışı politikanın altında adeta ezildi. Bölgede gerçekleştirilen Türkiye – Azerbaycan ve Gürcistan arasındaki stratejik projelerden, bütün ısrarlara rağmen dışında kalmayı yeğleyen Ermenistan, tam manası ile yalnız kalmıştır. Ekonomik sıkıntı içindeki Ermenistan vatandaşları ülkelerini terk ederek başka ülkelere çalışmaya gidiyorlar. Ermenistan hızlı bir şekilde kan ve nüfus kaybeden, bölgesinde yalnızlaşan bir ülke haline gelmektedir.
    Ermenistan’ın bu hale gelmesi büyük oranda kendisinden kaynaklanmıştır. Tarihi tahrif ederek, siyasi rant aracı olarak kullanması, iftira ve karalama ile Türklüğe saldırmayı bir devlet politikası haline getirmesi, bu sonucu hazırlamıştır. Böylece geçmişte Türkiye’de, Azerbaycan’da, İran’da Gürcistan’da ve yakın tarihimizde de Karabağ ile Azerbaycan’ın diğer bölgelerindeki yaptıkları katliamları kapatabileceklerini, örtbas edebileceklerini hesaplamışlardı. Ancak bu haksızlığa göz yumulamazdı. B.T.C. boru hattı projesi, Tarihi ipek yolunun canlanması manasın gelen, Demiryolu projesinin gerçekleştirilmesi için düğmeye basılması, Kars Hava Alanı bağlantılı Türkiye- Azerbaycan hava trafiğinin başlatılması, gibi çalışmalar Ermenistan’ın aleyhine ciddi gelişmelerdir.
    Bu projelerin her safhasında Ermenistan’a çağrılar yapılmıştır. Bilinen, deli saçması iddialarından vazgeçmeleri ve işkal altındaki Tarihi Türk diyarı olan,  Azerbaycan topraklarını iade etmeleri halinde bölgesel işbirliğine dâhil edilecekleri, çeşitli defalar dile getirilmiştir. Bunu, hem Türkiye Cumhuriyetinin, hemde Azerbaycan Cumhuriyetinin en yetkili ağızları dile getirmişlerdir. Ancak her defasında olumsuz ve düşmanca cevaplar alınmıştır.
    Maalesef Ermenilerin hiçbir ilmi tutarlılıkla uyuşmayan iddialarına ülkemizde de destek olan veya niyet o olmasa da, yapılan girişimlerle onları yüreklendiren çıkışlarda olmuştur. Zaman zaman bu tartışmalar mecrasından taşmış, olmadık yönlere gitmiştir. Bir şehrin veya bölgenin ticari kaygıları, zamanla milletimizin genel politikası ile çelişir bir hal almıştır. Böyle bir durum Karsta yaşandı.
    Kars halkının vatan sevgisinden, milli meselelere karşı duyarlılığından kimsenin kuşkusu elbette olamaz. Ancak, olayların bu noktaya gelmesinde, Ermenistan ve destekçisi dış uzantılarının yıllardır sürdürdükleri yalan, iftira, kin, garez ile ortaya atıkları iddiaları ile Türk milleti köşeye sıkıştırılmaya çalışıldığı faaliyetleri bütün hızıyla devam ederken, Azerbaycan’ın %25 toprağını işkâl ederek, Hocalıda tarihin nadir rastladığı bir katliam orta yerde dururken, “ Doğu Kapısı Açılsın “demenin mantığını tam anlamış değilim. Milletlerin geleceklerini ilgilendiren hayati meselelerde, ticari kaygıları bu kadar ön plana çıkarmak ne kadar doğrudur acaba ? Bize kinini her defasında, bütün platformlarda gösteren, bunun için onlarca anıt yapan, canlı tutan Ermenistan’ın tutumu bütün sahalarda devam ederken, Karsta “ Türk- Ermeni dostluğunu” gösterdiği iddia edilen anıtın yapılmasının manası nedir?
     Bu ve benzeri gelişmelerin tesiriyle olacak, Demiryolu hattı gibi Kars ekonomisine büyük katkı sağlayacak olan, Kars Hava Alanından Azerbaycan’a doğrudan hava trafiğinin başlatılması töreninde hoş olmayan bir tatsızlık yaşandı. Basından takip edebildiğim kadarı ile Azerbaycan Milletvekili Genire Paşeyava ile Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu arasındaki tatsızlık en azından  şık olmamıştır.. Milletvekilin diplomatik temayüllerin dışındaki bir üslupla yaptığı çıkışa, Belediye başkanının, daha sonra düzenlediği basın toplantısında, Azerbaycan için “ Üçüncü Dünya Ülkesi” benzetmesi yapması hiç yakışık almamıştır.  Umarım ki bir dil sürç- mesidir.. Azerbaycan’ın zengin tarihi ve kültürel birikimi yanında hızla gelişmesi düşünüldüğünde bu benzetme kabul edilebilir bir ifade değildir. Azerbaycan, Türkiyeden sonra, bölgesinde yıldızı parlayan yeni bir Türk devletidir.
    Türkiye ile Azerbaycan’ın güçlenmesi ve işbirliği iki ülke açısından çok büyük bir önem taşımaktadır. Bu durum iki devletin vatandaşlarının refah düzeyinin artması yanında diğer sahalardaki işbirliklerini de artıracaktır. Bu yakınlaşmanın maddi nimetlerinden bugün Kars yararlanmaya başlamıştır. Elbette kısa zamanda buna, Iğdır ve diğer yörelerimiz de olumlu yönde eklenecektir. Iğdır üzerinden Nahçıvana geçmesi planlanan demiryolu projesi yeni bir çığır açacaktır. Bunun tabiidir ki bölgesel dış tesirleri de olacaktır.
    Ne Türkiye, nede Azerbaycan, Ermenistan düşmanlığı üstüne politika inşa edip, uygulamaz.  Böyle bir durum basitlik olur. Türkiye ve Azerbaycan defaten Ermenistan’a şartları yerine getirmesi karşılığında kapıları açmıştır. Ancak her defasında küstahça karşılık görmüştür. Bizim açımızdan işbirliği kapısı açıktır. Top Ermenistan tarafındadır. Ermenistan’nın bilinen politikası devam ettiği, hatta düşmanlık yaptığı bir süreçte, kimsenin Türkiye’den, hiçbir şey yokmuş gibi davranmasını beklemeye hakkı yoktur..

Henüz yorum yapılmadı!

Bu içerik için yorum yapılmadı. Yorum yapmak için aşağıdaki formu kullanınız.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.

Kerbela

Kerbela Sayfası