Eski valimiz Ağrı dağı sevdalısı Mustafa Tamer'in yaptığı 1. Ağrı dağı festivalinden yıllar sonra Ağrı Dağı 2. festivali yapıldı. Vatandaşlarımızın büyük bir coşku ile katıldığı Korhan yaylası şenlikleri büyük bir coşku ile kutlandı. Alanı dolduran binlerce insan gönlünce eğlendi. Korhan yaylasında kurulan çadırlarda yemekler yendi. Halk oyunları oynandı. Sayın valimiz S.Saffet Karahisarlı çadırları tek tek gezerek halkla bütünleşti halay çekti oynadı.

Alanı dolduran Türk ve Kürt vatandaşlar birlik beraberlik mesajı verdi ler. Hep beraber yemek yediler oynadılar. Şarkılar, Türküler dinlendi. Her şey çok güzeldi .Mutlu bir tablo vardı….Vardı… Gurup Laçin anons edilmesine rağmen Çoban Ali'nin saz arkadaşlarının zorla sahneye gelip oturması ilk tatsızlığın sinyalini verdi. İlk türkünün ardından ikinci olarak Kürtçe türkü söyledi. Kimse bir şey söylemedi. Türkünün sonlarına doğru bir gurubun zafer işareti yapması, sahneye çıkarak çoban Ali'yi öpmesi ardından zafer işareti yapması ortalıkta tatsız bir havanın esmesine neden oldu. Bazı gençlerden zafer işareti karşısında yuh sesleri gelince ortalık karışmasın olay olmasın diye gerek Kültür ve Turizm Müdür vekili Ziya Zakir Acar, gerekse Vali yardımcısı Mitat Gözen Çoban Ali'yi uyararak bu tatsız ortama son vermesini istedi. O anda yağan yağmurla birlikte konsere son verildi.

Olan olay budur. Olayın dakika dakika görüntüleri mevcuttur. Olayı başka saflara çekmek bence yanlıştır. Hiç kimse Kürtce şarkıya karşı değildir. Korhan yaylasında çadırlarda çalınan Kürtçe şarkılara kimse müdahale etmedi. İsteyen çaldı oynadı. Gönlünce eğlendi.

Hatta Kürtçe şarkı eşliğinde oynayan Türk ve Kürt vatandaşlar birlik beraberlik mesajları verdiler.

Herkes iyi biliyorki geçmişte Iğdır'da konser veren Selahattin Alpay, Mahmut Tuncer ve bazı sanatcılarda konser verdi kürtce şarkı, türkü söyledi kimse müdahale etmedi. Hep alkışladı… Bu gerçekler ortadayken "Kürtce türkü engellendi " sözleri bence gerçeklerle bağdaşmıyor. Engellenen Kürtce şarkı değil yapılan zafer işaretleri idi. Nitekim sağduyulu kürt vatandaşlar gelerek gençlere taşkınlık yapmamalarını dağılmalarını söylediler.

Ufak tefek tatsızlıklar koskocaman başarılara, mutluluklara gölge düşürmemeli. Festivali düzenleyen, emeği geçen bütün yetkililere, festivali şenlendiren vatandaşlara teşekkür ediyorum. Bu tür etkinliklerin devamını diliyoruz.

Henüz yorum yapılmadı!

Bu içerik için yorum yapılmadı. Yorum yapmak için aşağıdaki formu kullanınız.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.