Serdar ÜNSAL KARDEŞ KALEMLER DERGİSİ
Tarih : 2007-10-01
Tüm Yazılar

Serdar ÜNSALAvrasya Yazarlar Birliği tarafından yayımlanan ve dünyada Türkçe' nin konuşulduğu her yere ulaşan "Kardeş Kalemler" dergisi; İlimizin bir fikir ve aksiyon adamı olan rahmetli İbrahim BOZYEL' in çıkarmış olduğu "Kardaş Edebiyatlar" adlı derginin bir devamı niteliğinde.

Derginin genel yayın yönetmeni olan ve 2006 yılında "Iğdır 1. Şiir Akşamlarına"da konuk olarak katılan Ali AKBAŞ, Derginin 1. sayısının önsözünde: İbrahim BOZYEL' i anarak, Kardeş Kalemler dergisinin Kardaş Edebiyatlar dergisinin bir devamı olduğunu ifade ediyor.

Kardeş Kalemler dergisinin ilk üç sayısı, Türk Dünyasında geniş yankılar uyandırdı. Türkiye Türkçesi ile yayımlanan dergideki yazılar, Kardeş Ülkelerde o ülkelerin kendi lehçelerine çevrilerek yayımlanıyor.

Derginin Iğdır- Nahçivan Temsilciliği görevini yürüten, derginin yazarları arasında yer alan ve İlimizde İlköğretim Müfettişi olarak görev yapan İmdat AVŞAR' ın derginin ilk üç sayısında da birer şiiri bulunuyor.

Avşar' ın üçüncü sayıdaki şiiri Türk Dünyasında geniş yankı buldu. Uygur Lehçesine de çevrilen şiir: Geçtiğimiz ay iltica ettiği Pakistan tarafından, Çin' e iade edilip, bir gün sonra idam edilen İsmail Samed adlı bir Uygur Türk' üne ağıt. 20 Ocak Bakü katliamına da atıfta bulunan şiir, gerçekten okumaya değer.

İlmizde 30 tane abonesi olan dergi, Türk dilinin var olduğu her coğrafyanın sesi, bir kültür ve edebiyat platformu olmaya aday. Bu güne kadar bir çoğunun adını dahi duymadığımız, Kırgız, Kazak, Uygur, Tatar, Özbek, Yakut, Azeri, Türkmen… nice şair ve yazarların yazılarının yayımlandığı derginin ilerki sayılarında, İlimiz M.E.V Anadolu Lisesi Müdür Baş Yardımcısı Dr. Oğuz ŞİMŞEK' in de bir yazısının yayımlanacağını sevinçle öğrenmiş bulunmaktayız.

Rahmetli İbrahim BOZYEL, Dr. Oğuz ŞİMŞEK ve İlköğretim Müfettişi İmdat AVŞAR sayesinde Iğdır ilinin adı, tüm Türk Dünyasında anılır oldu. Dergiye ilimiz adına sahip çıkan ve abone olarak destek veren hemşehrilşerimizi de kutlamak gerek.

TOPLA GÖK BAYRAKLARI ALTAYLARDAN MENEKŞE

İsmail SAMED'e tabutlara yağdı bak karanfili baharın

yalancı bir cemredir suyu veren ateşe

ağıt yakar şah perde yırtılır göğsü tarın

topla gök bayrakları altaylardan menekşe

urumçi' ye kan düştü

boynunda bir hamail

hakka yürür ismail

yalnız bir yiğit değil

ulu türkistan düştü

açma vakti değil gül han salınır urganda

erlerin çehresinde kaşını çatar hüzün

çekik gözlü bir yağmur çiseliyor turfan'da

bu idamın sureti sustuğu andır sözün

ufka kızıl tan düştü

vatan düşmez dilinden

ecel koymaz yolundan

dokuz oğuz elinden

uçmağa bir can düştü

daha sen başını kaldırmadın kardelen

bayram arifesinde adaklar adayan kim

nemrutlardır yurdumuzda boy veren

titriyor haritada gezinen elim

ibrahim ibrahim

ismail kurban düştü

bu türk' ün cezir çağı

ağla ey tanrı dağı

yıkıldı han otağı

haneme figan düştü

İmdat AVŞAR

Henüz yorum yapılmadı!

Bu içerik için yorum yapılmadı. Yorum yapmak için aşağıdaki formu kullanınız.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.