Eskiden ilkokulda okurken sirke ve bal satan esnaf hikâyesi okumuştuk. Sirke satan adam güler yüzlü, bal satan ise asık yüzlü idi. Bir esnafın esnaf olması için ; güler yüzlü ve gözü gönlü tok olması gerekir…
    Iğdır’da etrafımıza baktığımızda çok sayıda zengin esnafımız vardır. Bu esnaflardan bazılarının yüzü bal satan bazılarını ki de; sirke satan gibi asık suratlılardır. Bazı esnafların eli açıktır bazılarının da, iş makinesi ile açılamayacak kadar da kapalıdır.
    Bugün sizlere Eli açık, gözü gönlü tok olan iş adamı Caferali Taşbağ beyi anlatacağım. Gerçi Caferali Bey’i tanımayan yok gibidir… Caferali Bey, her zaman fakir fukaranın yanında olan onlara el uzatan hayırsever bir işadamıdır. Nerede bir sosyal etkinlik varsa katkısı vardır. Fakir fukara babasıdır.
    Iğdır belediyesinin bir yıl öncesinde Azerbaycan adına yapılan her türlü etkinliklerde birinci sponsor olarak, her zaman Azerbaycan sevdalısı olan Caferali Beyi görmek mümkündür. Çocukluğunu anasından Azerbaycan hatırlarını, kaça kaç öykülerini geçirmekle dinlemiş .
    Daha bir yıl öncesine kadar Iğdır belediyesinin yurt içi ve yurt dışında( Almanya ve Hollanda da) Hocalı Mezalimi, Ermeni Zumlu ile ilgili olarak yaptığı her türlü sempozyum da onun katkısı çok büyük olmuştur.
    Bu işlere büyük ölçüde inanarak sponsoru olmuş  ve bu işlerin gerçekleşmesini sağlamıştır, kim ne derse desin bu işlerde çok büyük emeği vardır...
    Keşke bütün iş adamlarımız Caferali Bey gibi  eli açık, fakir fukara babası, hayırsever bir ruh yapısına sahip olsalar, her yer güllük gülistanlık olurdu.
    Iğdır’da valilik olsun, Emniyet olsun, Askeriye olsun, Milli Eğitim olsun; bazı konularda bir işleri olduğu zaman Caferali beyi ararlar yardım isterler. Devlet kapısından gelen her istek Caferali Bey için bir emirdir. Tır’ları, başka imkânları seferber olur, okul sıraları taşınır, başka şeyler taşınır; getirir, parasız pulsuz teslim eder, yapılacak başka işler varsa da yapar. Yeri gelir Iğdır’a misafir gelen Azerbaycan’dan bir heyetin bütün masraflarını karşılar.
    Şöyle etrafa bakıyorum da kaç tane gözü gönlü tok eli açık hayırsever iş adamı var ? Maalesef !  Pek fazla görmüyorum…
    Caferali Bey, Allah gönlünüze göre versin… Daha çok zengin olasınız… Türkiye- Azerbaycan için hayır işleri yapasınız.
    İşte Caferali Bey…
    Hiç bir karşılık ve menfaat beklemeden Allah rızası için, vatanı için, milleti için Iğdır için Azerbaycan için her türlü maddi ve manevi desteği verebilen ender iş adamlarından birisidir.
    Allah var etsin sizin gibileri…
    

Henüz yorum yapılmadı!

Bu içerik için yorum yapılmadı. Yorum yapmak için aşağıdaki formu kullanınız.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.