Yıllarca Iğdır’a fakülte kurulsun, Aras Üniversitesi kurulsun diye yazılar yazdım. Kampanyalar düzenledik. Yeşil Iğdır gazetesi olarak sonunda fakültemize ve Üniversitemize kavuştuk. Bundan güzel bir mutluluk olamaz.
    Şu anda ilimizde Profesörler, Doçentler, Doktorlar Öğretim görevlileri ve üniversite öğrencileri geziyor, dolaşıyor. Başarılı, işini bilen bir rektörümüz var. Iğdır’da Üniversitenin gelişmesi için çalışan bir kadro var.
    Mevcut rektörlük binasını sıfırdan yapan bir Ticaret Odası Başkanı Kamil Aslan var. Bunların hepsi güzel olaylar ve gelişmeler. Emeği geçen herkesi kutlarız. Gelelim asıl meseleye, Üniversite için Küllük Köyünün bulunduğu mevkide arsa tahsisi yapıldı. Nedense vazgeçildi.
    Hâlbuki üniversite için en elverişli yerlerden birisiydi burası. Hem ziraat fakültesi için hem de en işlek Kars, Erzurum karayolunun güzergâhındaydı.   Buradan vaz geçildikten sonra Melekli beldesi bölgesinde yurt binasının olduğu bölgede yerler tahsis edildi, bulundu. Nedense birileri buradan da vaz geçti. Geçirtildi.
    Erzurum’dan gelen bir araştırma gurubu yer için en güzel mevkiinin Küllük bölgesi veya Aras tekstilin bulunduğu çorak arazilerden oluşan bölgenin veya Yurt binasının bulunduğu mevkii olduğunu belirtmelerine rağmen Üniversite yeri için Suveren köyünün üst kısmı uygun görüldü.
    Neymiş Iğdır ova verimli topraklar yok olmasın diye buralar da üniversite binası olmazmış gibi sözler edildi.
   Şimdi ne şiş yansın ne kebap misali öğrendiğim kadarıyla Suveren köyünün bulunduğu mevkide Üniversite binası yapılacakmış. Peki bu zemini sağlam olmadığı bilinen, taşlık, susuz alanda hangi uygulamalı tarım çalışması yapılacak. Bundan da vaz geçtik…
    Şu anda gidin Suveren köyüne eşeklerle vatandaşlar evlerine su taşıyor. Yazın su kaynağı azalıyor. Kos koca üniversite suyu nerden temin edecek yoksa Korhan yaylasına tankerlerle taşınan su gibi buraya da mı tankerler su taşıyacak…!
   Yapılan sondaj çalışmaları hep olumsuz çıkarken ilada Suveren demek neyin nesi oluyor….! Anlayan varsa beri gelsin…!
   “Hele siz temelini atın 100 yıldır yapılmayan Ünlendi barajı yapılınca suyu buradan alırsınız” sözlerine inanarak temel atılırsa suyu olmayan bir Üniversitemiz olacaktır….
   Ondan sonrada susuz Üniversite binaları atıl duruma gelir milyonlar toprağa gömülür… Yeniden Başka yere binalar yapılır …
   Bunun için iyi düşünüp iyi ölçüp acele karar vermeyelim derim …
   İş işten geçmeden Türk’ün ilk aklını değil son aklını kullanalım…Vakit geç değil…

Henüz yorum yapılmadı!

Bu içerik için yorum yapılmadı. Yorum yapmak için aşağıdaki formu kullanınız.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.