Arslantürk AKYILDIZ AKAN KANLAR BİZİMDİR
Tarih : 2009-12-08
Tüm Yazılar

Arslantürk AKYILDIZ    Müellifi tarafından gönderilen  “Akan Kanlar Bizimdir” kitabı okurken, geçmişin acı ve ibret alınmasını gerektiren hikayelerle dolu yıllara bir an  olsa da gittim.
    Yazar Fahrettin Masum Budak, yaşadığı acılı yılları, başından geçenleri güzel ve akıcı bir üslupla kaleme almış. Küçük kitap ebadında “Bilgeoğuz yayınevi” tarafından, 389 sayfa olarak yayınlanan kitap, sahasında önemli bir boşluğu doldurmuştur.
     Dönemin siyasi tartışmalarını, sosyal ve iktisadi durumu hakkında da önemli ve çarpıcı ipuçları vermesi açısında da çok önemlidir.
    Milletlerin hayatında bazı acı dönemler vardır. Hafızalardan zor silinen bu acı yıllar, gerçekten ibret alınması gereken sahneleri içinde barındırır. Travmaları yıllar boyu devam eder. Bu yıllar birkaç nesli adeta yok etmiş, enerjilerini almıştır.
    Acılar, gözyaşları, yok oluşlar bütün ağırlığıyla toplumun üzerine karabasan gibi kaplamıştır. Sağ, sol çatışması olarak bilinen olaylarda hiç şüphesiz Türk milleti kaybetmiştir. Hangi kanattan olursa olsun, kaybedilen canlar, yıllar, enerjilerin tamamı bizimdi. Neticede, her açıdan bizler kaybettik… 
    12 Eylül 1980 öncesi ve sonrasında kanun hâkimiyetini sağlamak adına yapılan amacını aşan birçok işlem halen hatıralarımızın derinliklerinde acıları ile birlikte yaşamaktadır.
    Kitabı okuduktan sonra, müellifin, o acılı yılların büyük yıkımını, acısını, iliklerine kadar yaşadığı görülmektedir. Kitabın arka kapağında yazar meramını bakın nasıl ifade etmiştir ;  “Yazmak ve tarihe havale etmek insanlığın harika bir buluşudur. Bu harika buluş insanlığın geleceğini aydınlatan ölmez ve sönmez bir ışıktır. İnsanlığa düşen vazife bu harika ışığın çoğalmasını sağlamak ve geleceğin koynuna gerçeğin özünü ihtimamla bırakmaktadır. Söz uçar, yazı kalır inanışıyla yazdığım kitapta, bir dönemin kargaşalı ortamında günahsız insanların nasıl acı ve ıstırap çektiklerini ibretle okuyacaksınız” diyor yazar…
    Elbette yazanlar tarihi yapanlara sadık kaldığı oranda, geçmişten dersler çıkarmak mümkün olacaktır.
     Bilhassa geçmişin acı dolu yıllarını yaşamayan genç neslin, bir daha benzeri tuzaklara düşmesini önlemek için bilhassa yakın tarihimizi en iyi şekilde anlatmamız gerekmektedir.
    Yazar Fahrettin Masum Budak tarafından akıcı bir üslupla yazılan “Akan Kanlar Bizimdir” kitabı bu açıdan büyük bir öneme sahiptir.
   

  1. Murtaza 2014-03-12 12:36:08

    Azeriyiz hocam Ölümüne ülkücüyüz Bu üLkü uğrunda canımızı feda Ederiz .<br />SaygıLarla Murtaza TürkeLi öĞrenciniz.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.

Kerbela

Kerbela Sayfası