Iğdır’ımız son yıllarda büyük gelişme gösteriyor. Bir yandan yeni apartmanlar yükseliyor. Bir yandan yeni iş yerleri açılıyor tesisler kuruluyor. İşsizlik azalıyor.
Halk daha ucuz mal alma şansını yakalıyor. Bunun yanında süpermarketler açılıyor. Kısacası Iğdır gelişiyor büyüyor.
       Bu gelişmeyle birlikte maalesef sıkıntılarda ortaya çıkıyor. Ortaya çıkan sıkıntıların birisi kıskançlık, birlik beraberliğin olmamasıdır. Halkımız ve esnafımız Iğdır’da kurulan tesislere işletmelere gereken desteği maalesef vermiyor. Esnaf yufkayı Iğdırlı işletmeciden alacağına gidip başka ilden alıp onu satıyor. Kaşar peynirini başka ilden alıyor. Yoğurdunu başka yerden alıyor. Iğdır’da açılan süpermarketler başka şehirden karşılıyor ihtiyacını, maalesef bu durumda Iğdır’da işletme kuranlar zor duruma düşüyor.
      Yıllardır Iğdır’da tesis kuran ve bu tesisi şimdi büyüten Gazioğlu yufka tesisleri en kaliteli yufkayı üretip en uygun fiyata satmasına rağmen bakkalımız, marketlerimiz bu işletme sahibine destek verip Gazioğlu yufkayı nedense alıp satmaktan imtina ediyor. Kumtepeler Iğdır Kaşarı-beyaz peyniri imal ediyor milyarlar yatırmış durumda kaç kişi bu peyniri marketlerden bakkaldan sorup almak istemiştir. Kaç kişi Iğdır’da üretilen Has mandıranın yoğurdunu tercih etmiştir.
       Iğdırlı hemşerilerim artık biraz milliyetçi olalım. Iğdırlı işçilerin çalıştığı Iğdırlı iş adamlarının kurduğu tesislerde üretilen ürünleri tercih edip onları alalım. Başka şehirden gelenleri tercih etmeyelim. Iğdırlı esnaf imalatçı kazansın ki Iğdır’a yatırım gelsin.
       Iğdır’da açılan süpermarketlere bakıyoruz.(Iğdırlılar hariç) Hiç biri Iğdır’ın hiçbir ürününü almıyor satmıyor. Bizler bu marketlere gidince özellikle Iğdır’da üretilen markaları soracak isteyecek olursak marketçilerde o ürünleri getirmek zorunda kalır. Bizlere düşen görev Iğdırlı iş adamlarına imalatçılara sahip çıkmak onların ürettiği ürünleri alıp tüketmek destek olmaktır. Sen, ben, o, biz, siz, onlar yerli üretimi almasak bu imalathaneler, tesisler, fabrikalar kapanır insanlar işsiz kalır
     Son söz olarak diyeceğim o ki Iğdır’da üretilen yufkaya, peynire, yoğurda, kavuna, karpuza domatese, una sahip çıkalım alalım  tüketelim. Iğdır markasını yaratalım.
     Bu arada Iğdır valiliği ilimizi ziyaret eden misafirlere bazen hediye veriyor. Bu hediyelerin yanına Iğdır markalı tüketim ürünlerini de ekleyebilir. Böylece Iğdır markalı ürünlerin reklâmı da yapılmış olur.

Henüz yorum yapılmadı!

Bu içerik için yorum yapılmadı. Yorum yapmak için aşağıdaki formu kullanınız.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.

Kerbela

Kerbela Sayfası