Ekrem BAYDAR Kan Kokan Çiçekler!
Tarih : 2011-03-18
Tüm Yazılar

Ekrem BAYDARBütün bayramlar güzeldir ama, Nevruz Bayramı daha başka bir güzeldir. Bir kere Bayram kelimesi başlı başına bir güzelliği, bir sevinci,  herkesin ve her kesimin, aynı coğrafyadaki insanların ortak sevinçlerini ifade eder. Birlikteliği ifade eder. Ne yazık ki günümüzde her bayram bir öncekine göre biraz daha değer ve amacını kaybediyor. Her bayramın yeni bir güzellik ve yeni bir coşkuyla kutlanması gerekirken, hiç de öyle olmuyor. Aksine gün geçtikçe güzellik, coşku ve o birliktelik kayboluyor.  Hele Nevruz Bayramı; kaynaşmanın, pekişmenin fikren ve zikren yenilenmenin çimentosu olan Nevruz Bayramı, son yıllarda yerini ayrışmaya ve yer yer kopmalara, parçalanmalara bırakmıştır. Yumurta tokuşturmalarından çıkan seslerin yerini kurşun sesleri almış. Nevruz akşamlarında evlere gizlice atılan niyet mendillerinin yerini ev baskınları ve hakaretler, küfürler almıştır. Çıkılan kır gezilerinde, bağ ve bahçe gezilerinde, dağ yamaçlarında çiçek toplamalar, yerini ceset toplamalara bırakmıştır. Nevinleşen, goncalaşan, buram buram, rengârenk olan o güzelim bahar çiçeklerimiz soldular, kan kokmaya başladılar dağlarda, taşlarda… Ne kadar dikenli olurlarsa olsunlar bütün çiçekler güzeldir. Elimizdeki çiçeğin dikeni, elimize batsa bile onu atmak içimizden gelmez. Biraz incitse de acısı bir süre sonra geçer. Oysa şimdi elimize batan diken yerine, sıkılan kurşunlar yüreğimizin taa derinliklerine acı, keder, hasret, nefret işliyor. Bu mu Bayram, bu mu Nevruz! Ha. Bu mu? Değil tabi, elbette değil.
Özellikle Ortadoğu Ülkelerinde ve Dünyamızın çeşitli coğrafyalarında Nevruz Çeşitli şekillerde ve çeşitli amaçlarla kutlanıyor ama Hangi şekil ve hangi amaçlar için kutlanırsa kutlansın, mutlaka içinde sevinç vardır, uyanış vardır, birliktelik vardır ve hepsinden önemlisi sevgi ve hoşgörü vardır. Ya şimdi? Gözyaşı vardır, acı vardır,  Kürtçe ağıt vardır, Türkçe ağıt vardır, Lazca, Çerkezce, Azerice ağıtlar vardır. Bıktık usandık her Nevruz sonrası ağıt dinlemekten. Nevruz uyanışsa, nevruz yeni bir güne başlamaysa, nereden uyandıracağım bir daha o dağ çiçeklerini, bağ çiçeklerini! Üniformalı, üniformasız,  tığ gibi delikanlıları o bağ çiçeklerini! Kimi dağda, esen bıçak gibi soğuk rüzgârlarda ya da kör bir kurşunla, kimi de bağda yine kör bir kurşunla, düzenlenen sinsi bir pusuyla solup gittiler. İster dağda solsun ister bağda. Nerede solarlarsa solsunlar onlar bizim, hepimizin, bu coğrafyanın, bu ülkenin dal dal, gonca gonca çiçekleridirler. O çiçeklere kan bulaştırıp soldurmayalım. Kan kokmalarına müsaade etmeyelim. Hiç olmazsa bu Nevruzda çiçekler solmasın, kan kokmasın.
Şöyle bir düşünün bakalım! Gözlerinizi kapatarak bir an hayal edin. Önünüzde koskocaman bir çiçek bahçesi. Çiçeklerin tümü beyaz, tümü kırmızı, ya da tümü yeşil olursa mı zevk alırsınız, yoksa o koskocaman tarlada, rengarenk açan ve esen rüzgarlarda birbirlerine dokunarak içimizi okşarcasına saçtıkları kokuyla mest olmaktan mı zevk alırsınız. Bunun yorumunu size ve vicdanlarınıza bırakıyorum. Dikensiz gül olur mu? Elbette olacak. Bir gülün dikeni elimize battı diye bütün gülleri imha etmemiz mi gerekir. Kutusundan çıkardığımız bir kibrit tanesini yakmaya çalışırken, elimiz yandı diye kutudaki tüm kibrit tanelerini imha etmemiz mi gerekir? Bunun da yorumunu sizlere bırakıyorum.
Nevruz birleşmedir, paylaşmadır, sevgidir, dostluktur, kardeşliktir. Kolu komşu ziyaretleri ve hediyeleşmedir. Kime sorsanız nerede o eski Nevruz Bayramları diyecekler. Hem de derinden bir ahhh çekerek özlemle, hasretle hayıflanacaklar. Parçalanmış, bölük pörçük olan bayramlar bayram değildir. Diyelim ki sosyal ve siyasal baskılar, mahalle baskıları bu yöne doğru sürükledi. Hiç olmazsa bu gibi durumlarda, fırtına dininceye kadar birbirlerimize karşı biraz daha hoşgörülü olalım. Bana eski Nevruzlarımı geri verin desem, onu bana geri veremeyeceğinize göre, hiç olmazsa beni, seni, bizi, sizi hepimizi o eski Nevruzlarımıza götürsünler. Kırmadan, dökmeden, dağıtmadan… Çiçeklerimiz solmadan, onlara kan bulaşmadan bu Nevruz,  hepimiz için bir uyanış, bir sevgi ve hoşgörü nevruzu olsun.
Herkesin ve her kesimin Nevruz Bayramını canı gönülden kutlar, eski Nevruzlarımıza yeniden kavuşmak dileği ile…

 1. Elemdar 2011-03-18 21:19:07

  Sagdan giriyor olmuyor,soldan giriyor olmuyor yürekte düğümü var çözmek istiyor çözemiyor. <br /><br /> Dolana dolana gelip yoruyor kendini direkt gelmesi için denge politikasından vazgeçmek istiyor olmuyor. <br /><br />İgdirmava kahvehanelerinde oturup toplum analizi yapmak bu kadar olur.

 2. Ekrem Baydar 2011-03-21 08:35:12

  SevgiliAlemdar, Güzel Kardeşim; <br />Yazılarıma gelen olumlu ya da olumsuz yorumlara pek cevap vermiyorum. Bu da benim tüm görüş ve fikirlere olan saygı ve hoşgörümden ötürüdür. Elbette paylaştığım bir çok görüş belirten yorumlar da vardır. Bu da beni ziyadesiyle memnun ediyor. Paylaşmadığım görüşlerden de kendime pay çıkararak, o eleştirilerden de noksanlarımı tamamlamaya çalışıyorum. <br /> Ancak; Sizin bu yorumunuza saygı duymamla birlikte şu sözlerle cevap vermek istiyorum. Hem siz, hem de sizin gibi düşünenler beni daha iyi tanımış olurlar.<br /> Devrin padişahı vezirine; " Şu Leyla kimdir? Herkes onun güzelliğinden, endamından, bakışından bahseder olmuştur. Herkesin dilinde Leyla vardır. Tez onu bulup huzuruma getiresiniz. Onu tanımak istiyorum." Bunun üzerine Vezir Leyla'yı bulup padişahın huzuruna getirince, padişah Leyla'yı görünce şaşırır. Çünkü Leyla gözünde canlandırdığı, o herkesin dilinden düşmeyen güzellikteki Leyla değildir. Ona göre çirki çelimsiz, sıradan bir kızdır. Bunun üzerine Pdişah birz da küçümseyerek Leyla'ya; "O mecnunu Mecnun edip çöllere salan Leyla sen misin? Leyla da Padişaha; "E vet Padişahım Leyla Benim. Ancak siz Mecnun değilsiniz." <br /> Şimdi dönelim bize sevgili kardeşim Alemdar. Görüşlerinde haklısın. Çünkü sen Ekrem BAYDAR değilsin.

 3. Elemdar 2011-03-22 15:01:42

  Yazıya "siz"olarak başlayıp,"sen" ile bitiren eğitimciler de varmış.

 4. Ekrem Baydar 2011-03-23 08:35:24

  Demek ki siz, sondan birinci cümlenin tekili ile son cümlenin bitişinin çoğul olamıyacğını anlayamamışsanınız ben size ne diyebilirim ki! Gine de hatırlattığınız için teşekkür ederim. Sağolasın.

 5. fevzi bulgan 2011-04-01 08:58:45

  hocam demekki bazı insanların tahamül edemediği yanlızca karşı görüşler değil,ortayı bulan barışı isteyenlerede tahamül edemiyorlar.ya bizden ol yada düşman ol mantığı işte,fikir fukaralarının tek silahı hakaret etmeğe çalışmaktır.

 6. can 2011-04-07 20:21:50

  bende yazıyı okudum tamamen gitgellerle dolu..kopuk kopuk..tipik bir hümanist mesaj yani göz boyamak için yazılmışş bence

 7. M.Şinasi Akar 2011-04-26 00:35:01

  Hocama katılıyor saygılarımı sunuyorum.<br />Sayın hocam sizin bir öğrenciniz olarak kıvanç duyuyorum yazı dizininizde bence çok başarılı...

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.