Serdar ÜNSAL Güzel İnsan şair Yahya AZEROĞLU
Tarih : 2012-02-21
Tüm Yazılar

Serdar ÜNSAL



Iğdır Şairler ve yazarlar yurdudur diyebiliriz. Oğuz yurdu Iğdır’dan kahramanların yanında şair ve yazarlarımızda yetişmiştir. Bu şiar ve yazarlarımızdan biride Yahya Azeroğlu’dur.Azeroğlu yazdığı şiirlerde halkın dilini sözünü gönlünü arzusunu yansıtan bir şairimizdir diyebiliriz.Güler yüzü hoş sohbeti ile herkesin  sevip saydığı bir şairimiz olmuştur. Birkaç kere Avrupa’ya gitmiş gurbetçilerle buluşmuş Iğdır’ın havasını kokusunu gurbetçi Iğdırlılara aktarmıştır.Birisiyle konuşurken ağzından hep şairane şu sözler dökülür:”Güzel insan nasılsın” bu cümleyi kurmakta hitap etmekte ayrı bir marifet ister..Ama bir insan şair olunca gönül damı olunca her şeyi söyler.

Her zaman Iğdır dışında yaşayanların gönlü hep Iğdır’da olmuştur bunlardan biride değerli hemşerimiz Öğretim görevlisi Celal Bayar Üniversitesi‘nde görev yapan  İrfan Murat YILDIRIM’dır Öğrencilerine  bitirme tezi konusu  olarak İlimizin önemli şair ve yazarlarından Yahya AZEROĞLU ‘nu vermiş öğrencileri de Yahya beyin şiirlerini inceleyerek bir tez hazırlamıştır.

Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde okuyan Necati BAYAT tarafından hazırlanan bitirme tezinin konusu Yahya AZEROĞLU’nun şiirleri olmuştur. Daha önceleri “Çırpınış, Sesiz Çığlıklar ve Atatürk’ten Örnek Al” isimli şiir kitapları yayınlanan AZEROĞLU’nun birçok şiiri de ulusal ve yerel basında yayınlanmıştır. Birçok sohbet ve toplantıların aranılan ismi olan ve okuduğu şiirler ve anlattığı fıkralarla ortama ayrı bir hava katan AZEROĞLU’nun hayatı ve şiirleri Necati BAYAT’ın tezi ve İrfan Murat YILDIRIM’ın akademik tecrübesi ile kalıcı bir eser olmuştur. Kendilerini kutluyor başarılarının devamını dilerken yaşayan bir tarih olan  Ramiz Özler şairimizin de  tez konusu tez elden olmalıdır diyorum.

İrfan Murat YILDIRIM’ın yönetiminde yine ilimizin şair ve yazarlarından Süleyman BÜYÜKDAĞ, Orhan ARAS ve Müslüm OĞUZ’un eserleri ve sanatları araştırma konusu olmuş, akademik olarak incelenmiş kalıcı eserler olarak literatürlere eklenmiştir. Dileğimiz bundan sonrada daha çok şair ve yazarımızın araştırma konusu olması ve devamının gelmesidir.Iğdır’da çok yaşayan rahmete giden şairlerimiz vardır  bunlarda genç edebiyatçılarımız tarafından araştırılmalıdır.

Henüz yorum yapılmadı!

Bu içerik için yorum yapılmadı. Yorum yapmak için aşağıdaki formu kullanınız.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.

Kerbela

Kerbela Sayfası