Yazar Ahmet Turgut son kitabında kardeşini kaybetmenin acısıyla böyle diyor "Artık her nefis kendi Aşurasıyla sınanacaktı" bende sınandım diyor.
              Bende 21 Kasım 1997 yılında rahmetli kardeşim Yaver Ünsal ile sınandım. Yıl 1997 Aylardan Kasım’dı… Mevsim sonbahardı…. Bir soğuk Kasım akşamında aldığım  bir haberle yıkıldım..Ve kendimi Erzurum araştırma hastanesinde buldum  kim götürdü, nasıl gittim bilmiyorum, hatırlamıyorum. Erzurum Araştırma hastanesi ana baba günüydü. Bütün gönüldaşları, Ülküdaşları oradaydı herkes dua ediyordu kurtulsun diye.. Doktorlar ellerinden geleni yaptılar.Maalesef kurtulamadı.
       Allah sevdiği kulunu yanına erken alırmış derler. Yaver’imi de, kardeşimi de  yanına erken aldı…
     Yıkılmıştık, beklenmeyen bir ölümdü… Bütün Iğdır yıkılmıştı dostları, düşmanları, herkes üzülmüştü. O zaman ki Valimiz Şemsettin Uzun ”Iğdır için büyük kayıptı beton gibi mangal yürekli gençti. Zor günlerin yiğit evladıydı. Yeri doldurulamayacak.. ” demişti.
     Gerçektende can kardeşim Yiğitti. En tehlikeli anlarda bile Iğdır için mücadele etti. Yılmadı. İnandığı davadan vazgeçmedi. Iğdır’ın yaşadığı zor günlerde görevine sımsıkı sarılarak kardeşkanı akmasına engel oldu. Iğdır halkının da, düşmanlarının da takdirini kazandı…
        Herkesin yardımına koştu…Çok kişiye vefa kıldı ama vefa kıldıklarından değil, Iğdır halkından vefa gördü. 15 yıl geçmesine rağmen hala dost meclislerinde adı geçiyor, rahmetle, saygıyla anılıyor…      
             Yaver kardeşim, yalnız Iğdır için değil, Azerbaycan  içinde çok mücadele etti.
       O bazen Iğdır’daydı bazen Nahçivan’da bazen de Karabağ’da …
        Dağlık Karabağ Savaşı’nda cephede Azerbaycan’ın zor günlerinde elinden geleni yaptı, Aylarca  Nahçivan ‘da kalarak Ermenilere karşı savaşan yiğitlerle beraber savaştı. Bugün hala Azerbaycan da, Nahçivan’da  Olağan üstü Haller bakanı Kemalettin Haydarov, tanıştığı her  Iğdırlıya kardeşim Yaver’den  övgü ile bahsediyorsa, 1991-1992 yıllarında Azerbaycan için yaptıklarını anlatıyorsa  varın gerisini siz düşünün…      
                  15 yıl geçmesine rağmen hala   içimde bir kuşku var…. Kardeşimin ölümü  gerçekten trafik kazasımıydı ….? Yoksa.....!!?????
                   Yaver Ünsal’ı anlatmak çok zor.. Allah’tan isteğim  hiç kimse genç yaşta kardeş acısı yaşamasın.. Kimsenin yüreği, ciğeri dağlanmasın…..
               Koskoca 15 yıl geçti….. Yüreğimizde  acısı hala taze…. Geride bıraktığı doyasıya  sevip koklayamadığı  2 yavrusu liseli ve Üniversiteli  oldular… Allah onlara uzun ömür versin.
               Bu arada 15 yıldır mezarlığa kadar gelen arayan haberini yayınlayan gazetelere, bütün dostlara teşekkür ederim.
             Mekanın cennet olsun can gardaşım…
         ÖLÜRSE TEN ÖLÜR
         YAVERLER ÖLESİ DEĞİL

  1. Guest 2012-11-22 07:16:32

    ruhu sad olsun.

  2. Guest 2012-11-22 07:19:12

    ruhu sad,mekani cennet olsun.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.

Kerbela

Kerbela Sayfası