Serdar ÜNSAL Babasının Deli Kızı Şair Fatma Aras
Tarih : 2012-12-06
Tüm Yazılar

Serdar ÜNSAL          Iğdır  3 ülkeye sınır bir il ve bu ilde yaşayanların çoğunluğu kaça kaç (1915-20)zamanında Ermeni Rus zulmünden İran’dan Ermenistan’dan ve Azerbaycan’dan (Nahçivan)kaçıp Iğdır’a gelip yerleşenlerden oluşur.
            Hepsinin yüreğinde vatan hasreti vardır. Bu vatan hasreti de bu insanları ister istemez şair yapmıştır yazar yapmıştır….
            Özellikle Aras nehir kıyısında yaşayanlar  Aras’ın suyundan mıdır yoksa nazlı nazlı akışından mıdır etkilenip şair olmuşlarıdır diyebilirim…
            Bu şairlerden biride Aralık ilçesinin Yukarı Aratan köyünde doğan Fatma Aras’tır.
            Şiir Fatma Aras,Aras nehir içinde şiir yazmıştır.” Sınır Aras’ın Solu”şiirinde
“İşte bu kan serseri ve karanlık
Toprak ölü
Ama bir halkın kökü hala diri
Yaz günü nehrin diğer yakası
Buluşur atla suyun umudu
Yol uzun gülü burnunda
Güvercinler iki dudak arası
Annemin kokusunu saklasın
Soluğu geniş zaman”diyor.
           Burada Sınırın yanı dediği Nahçivan’dır Azerbaycan’ dır. O zaman Ermenistan da yaşayan Azerbaycan Türkleridir. Aras nehrini çevresindeki toprak ne kadar ölüyse o bölgede yaşayan Türkler o kadar diri ve canlıdır Türk kimliklerine sahiptirler yüreklerinde bağımsızlık ateşleri vardır.( O dönemde Azerbaycan bağımsız değildi.)
             Babasının deli kızı: Günümüzdeki Türk Kürt ayrıştırmasına da vurgu yaparak birlik beraberlik mesajı vererek Ağrı Dağ’ında Türk ve Kürt’lerin kardeşçe yaylaya çıktığı yan yan çadır kurup hayvanları otlattığını ayrılık ve gayr ılığın olmadığına vurgu yapıyor…
”Kardeşliğe Ağıt”şiirinde .”
Ağrı Dağı çocukluğum
Önümdeki uzun resim
Orada çoğalan gevenlerin hüznü
Aynı Mıhta  Kürt’ün Türk’ün çadırı
El ele kanat kanada kuşlar yaz geçerdi.”
      Şiirlerinde genellikler yaşadığı yerlerden etkilendiğini görmemiz mümkün şairimiz bazen Iğdır’dadır Aras nehri ile Ağrı Dağı ile bazen İzmir de denizin güzelliği, lodosla, fırtına ile  ve gemilerle sohbettedir.
            Fatma  Aras,şiirlerinde tabiat güzelliğine,kuşlara çiçeklere kısacası Allah’ın yarattığı her güzelliğe yer veriyor. Dedim ya “O taylı-Azerbaycan –Erivan Türkü”olmak Aras nehrinin kıyısında büyümek, dedelerden, nenelerden Ermenilerin Rusların yaptığı katliamları dinlemek dedelerle nenelerle Azerbaycan hasretiyle yanıp tutuşmak duygusu bir başkadır. Şairimiz de Ermenilerin Hocalı’da yaptığı katliamdan etkilenerek “Kan Karanfil” şiirinde şöyle diyor:
”Ateşin düştüğü yerde son nefesler buruşur
Dağlar çekilir arkasından
Süngülenen karanfiller dökülür toprağa
Ah dalımı döver yüreğim
Hocalı’da kara ekim acısı kusur dolu bohçada
Ağrıyan yerlerim şimdi, hiçlenmiş     Kara/bağlar”
            ve şair şiiri anlatır........
           şiir yüreğin sesidir,sevdadır,umuttur.bizi alır koynuna,bizi sever,bizi anlatır.kuralsızdır,çıkarsızdır,sınırsızdır.sitemdir dosta,isyandır zulme,aşktır,özgürlüktür şiir.kocaman dünyayı taşır karnında,ve doğurur tüm sancısıyla.duyarlı yüreğin kutsal emeğidir şiir...VE  FATMA ARAS… ŞİİRE CAN KATAN ARAS NEHRİ’NDEN,SU VEREN AĞRI DAĞI’INDAN KAR KATAN BİR ŞAİR
   PEKİ FATMA ARAS KİMDİR ?”24 Şubat 1954’te Iğdır ili, Aralık ilçesi, Yukarı Aratana Köyü’nde doğdu. İzmir Mersinli Endüstri Meslek Lisesi Kimya bölümünden mezun oldu. Bir süre Almanya’da yaşadı. Yurda dönüp kimya teknisyeni olarak çalıştı. Maden Tektik Arama Müdürlüğü İzmir Bölgesinden emekli oldu.
2008 yılında Etki/Dize yayınlarından “SAKLIYIM” adlı şiir kitabı çıktı.
Bir süre Canaz İnternet TV, Şiir Saati Programının yapım ve sunumunu yaptı.
 Hece ile yazılmış şiirleri, Gazi Üniversitesi’nde Dr. Fatma Ahsen Turan’ın hazırladığı Sazın ve Sözün Sultanları kitabında Biyografisi ile birlikte yer aldı.
Almanya’da yaşayan araştırmacı yazar,şair Bekir Karadeniz ve Orhan Bahçivan’ın hazırladığı Doğulu Ozanlar kitabında da şiirleri yer aldı. Bazı şiirleri bestelendi.
Şiirleri Katalanca ve İspanyolca’ya çevrildi.
Yazı ve şiirleri: Denizsuyukâsesi, Şiiri Özlüyorum, Şiirsaati, , Eliz, Temren, Mühür, Bireylikler, Deliler Teknesi, Şiiristan, Kar, Şehir, Alaz Edebiyat, Silgi gibi dergilerde yayımlandı, yayımlanıyor. İzmir’de ikamet ediyor ve halan Şair Veysel Çolak’ın yönettiği Karşıyaka belediyesi şiir atölyesi çalışmalarına katılmaktadır.
"Göğü Azalan Kuşlar" adlı dosyasıyla Metin Eloğlu adına düzenlenen 2012 Homeros Şiir Yarışması'nda üçüncü olmuştur.
VE BAZI ŞİİRLERİNDEN ÖRNEKLER
Kuşbakaşı Türkiye
Akşam sabahın esmer kardeşi
Dokunsa biri birine
Ay ile kucaklaşacak güneş

Derisini değiştirir toprak
Kentler maskeyle çıkar sokağa
Anadolu sıkar dişini

Bir uzun yalnızlık, bir gidiş kayboluşa
Günler geçer acır en duyarlı yanımız

İçimde gezdiririm kaçak çocuklarını
Dökülür sesler yontulur kayalıklar
Karanlık ovalarda köpüklenir yaşam
Bir çığlıktır geçer üzerimizden.
Fatma Aras /2012

Kardeşliğe Ağıt
Ağrı Dağı çocukluğum
Önümdeki uzun resim
Orada çoğalan gevenlerin hüznü
Aynı mıhta Kürt'ün Türk'ün çadırı
El ele kanat kanada kuşlar yaz geçerdi

Rüzgâr dolan eteğinde alpinler bitkin
Güneşin yüzü dönük üşümüş toprak
Zehirden daha beter kanda çoğalan yosun

Ayrılırız öfke yoğunlaşır kırılır gözlerimiz
Dağıtılır türkümüz kopar tespihin ipi
Kalınlaşan siste bir korkuluk her birimiz

Cam kırıkları dolar gırtlağımıza
Dağları biçer geçer anaların bıçaktan sesi
Fatma Aras/2012

  1. Guest 2012-12-07 21:36:37

    Tüm içtenliğimle teşekkür ederim...

  2. Guest 2013-02-16 11:45:08

    Babasının Deli Kızı Şair Fatma<br /><br />Deli kızı değil, belisi Fatma,<br />Elimin obamın delisi Fatma,<br />O tayın, bu tayın balası Fatma,<br />Gönüllerin açan lalası Fatma.<br /><br />Aras’la ıslanan Kür’le kükreyen,<br />Göy Göyçe’nin gökyüzünde gürleyen.<br />Süngüden karanfilleri derleyen,<br />Ağrı’yla ağrıyan, sızlayan Fatma.<br /><br />Haydar Baba’nın derdiyle dertlenen,<br />Hacı Baba’nın gülüyle yurtlanan<br />Ay’la aylanan, Güneş’le günlenen,<br />Kür’ün açmadan solan gülü Fatma.<br /><br />Tebriz’de gülen, Urmiye’de uçan,<br />Kepez’e Koşgar’a kol kanat açan,<br />Dağına taşına gül, çiçek saçan,<br />Şeki’nin, Şirvan’ın bülbülü Fatma.<br /><br />Olaydın bir dağ, göğsünde bir bulağ,<br />Ana, durma, aheste aheste yağ,<br />Memleketin dört etrafı bahçe bağ,<br />Sazımın, sözümün sultanı Fatma.<br />Canımız, kanımız, anamız Fatma.<br /><br />Enver ARAS

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.

Kerbela

Kerbela Sayfası