Nahcivan Devlet Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve Üniversitenin yayın organı Qeyret Neşriyat’ın Müdürü Vaqif MEMEDOV, Bayburt’u ve Bayburtluların misafirperverliğini unutamadı.
    Azerbaycan’ını Nahcivan Özerk Cumhuriyetinde yer alan Nahcivan Devlet Üniversitesi yaklaşık kırkbeş yıldan beri çevresinin ilim irfan ocağı olma özelliğini gün geçtikçe arttırarak devam ettiriyor. Üniversitenin Rektörü İsa HABİPBEYLİ ve diğer akademik personeli sadece Azerbaycan’da değil aynı zamanda komşu ülkelerde de her türlü akademik ve bilimsel toplantılara katılıyor bunun yanında bünyelerinde de çeşitli etkinlikler düzenleyerek ev sahipliği yapıyor.
    Özellikle Kars Kafkas Üniversitesi ile birçok ortak faaliyet düzenleyen Nahcivan Devlet Üniversitesi, Türkiye’de ki birçok faaliyete de akademik personelleriyle katılarak katkı sağlıyor.
    Bundan on yıl önce Bayburt’ta düzenlenen Dede Korkut sempozyumuna katılan Üniversitenin öğretim üyesi ve Qeyret Neşriyat Müdürü Vaqif MEMEDOV aradan geçen bunca zamana rağmen hala Bayburt’u ve tanıştığı dosalarını unutamamış, son çıkardığı şiir kitabı olan “Denize Kar Yağırdı”nın bir bölümünü Bayburt’a ayırmış.
    “BAYBURTNAME” adı verilen bölümde; Baybur’ta, Yada Düştü Bayburt Yine, Şair Zihni o Diyara Gelmişik, Rahmet Olsun Rahmet Size, Aydıntepe, Bayburt Bayatıları, Bayburt’tan Ayrılanda, Yine Gellem Bayburt’a, Ulu Bayburt-Qorqud’a Yurt, Salih Cengiz Dünyası gibi şiirler yer almaktadır.
    Nahcivan Devlet Üniversitesi öğretim görevlilerinden ve Üniversite matbuat bölmesinin müdürü ve aynı zamanda üniversitenin yayın organı olan QEYRET Neşriyat yöneticisi Vaqif MEMEDOV, Türkiye’deki birçok bilimsel toplantılara ve sempozyumlara Üniversitesinin temsilcisi olarak katılmaktadır. Avrasya Yazarlar Birliğinin üyesi olan Vagif MEMEDOV, Üniversite Rektörü Prof. Dr. İsa HABİPBEYLİ ve Dr. Oğuz ŞİMŞEK’le birlikte Kardeş Kalemler dergisinin Azerbaycan temsilciliğini de yapmaktadır.

  1. Guest 2013-02-07 07:45:07

    Yesil Iqdir qazetesinde siirlerimden ve son kitabimdan bahs etmeleri dolayisiyla,sayin Serdar Unsal beye,Iqdirdaki tum qazeteci arkadaslara ve Yesil iqdir gorevlilerine tesekkurlerimi bildirid ve calismalarinda basarilar dileyirem. <br />Sayqilarimla Vaqif Memmedov<br /> Nahcivan\Azerbaycan

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.

Kerbela

Kerbela Sayfası