Yıllardır yazıp çizeriz Iğdır'da hava kirliliği var. Sağlığı tehdit ediyor diye. Seçilmişler ve atanmışlar konuya hemen eğilirler ama derinlemesine  tam eğilmezler.Veya eğilemezler konum ve şartlar onları aşar…!!! Ve hava kirliliği devam eder..
           Bu sene yeni Valimiz Sayın Ahmet Pek, gerçektende konuya büyük duyarlık göstererek Belediye Başkanlığı, Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ile aldığı tedbirlerle hava kirliliği azda olsa önlendi. Büyük başarı kazanıldı.
            Sayın valimiz Ahmet Pek, kalıcı çözüm olarak “Doğalgaz” gelmesinin şart olduğunu  İhaleye doğalgaz firmalarının girmediğini belirtti.
            Hava kirliliği ölçüm cihazı, “Iğdır’da hava kirliliği var. Hem de insan sağlığını tehdit edecek boyutta” diyor. Maalesef Iğdır’ın şehir girişine kadar gelen doğalgaz için şehir şebekesi için hiçbir firma ihaleye girmiyor. Hükümet biz yapacağız diyor. Şu ana kadar bir gelişme yok….
          Maalesef Iğdır'da doğal gaz yok. Ve bu gidişle de olacağı yok gibi..
    Doğalgaz bize bakar. Bizde olmayışı da yüreklerimizi yakar. Yapılacak iş bir an önce ister iktidar ister muhalefet, ister seçilmiş ister atanmış kim olursa olsun bir araya gelinmeli doğal gazın Iğdır'a gelmesi sağlanmalıdır.                
           Fakat Iğdır bir kenara itilmiş, atılmış Ağrı ve Van illerinin ihalesi yapılarak doğalgaz verilmiş. Her zaman olduğu gibi Iğdır kaderine terk edilmiştir.           
               Özellikle son bir ay içerisinde tespit edilen yoğun hava kirliliği, büyük bir rahatsızlığa neden olurken yetkililerin her geçen gün artan kirliliğe karşı tedbir arayışına girmesi vatandaşı uyarması dikkat çekiyor
   Iğdır’da ki çarpık yapılaşma çevre bilincinin yetersiz olması nedeniyle kirli bir çevrede ,havada insanlar yaşamlarını sürdürüyor.
            İşte böyle Iğdır'da hava kirliliği çevre ,su ve toprak kirliliği..Ne yapalım bazı vatandaşlar kar yağması için toplu dua ederler kar ve yağmur duasına çıkarlar bizlerde Doğal gaz gelsin hava kirliliğinden kurtulalım duasına mı çıksak bilmem ne yapsak bilen varsa beri gelsin…?

           Iğdır 'ın burnunun dibine gelen doğal gaz 4 yıldır ihalesi yapılmadığından bekletiliyor.  Bununla birlikte Iğdır’da hava kirliliği yanında çevre kirliliği de  halkın sağlığını tehdit ediyor  nüfusu ,çarpık yerleşme ve gecekondularla Iğdır'ın ileride yaşanmaz hale gelecektir.

         Peki ne yapalım ? Herkes bu konuda seferber olmalı. Valilik belediye,Ticaret ve sanayi odası başkanlığı sivil toplum kuruluşları bir şeyler yapmalı. İmza kampanyaları açmalı. Sayın milletvekillerimiz konuyu meclise taşımalı. Iğdır da hava kirliliğinin halkın sağlığını tehdit ettiğini dile getirmelidirler. Ak parti il başkanı ve bütün siyasi parti başkanları bir araya gelmeli ortak tavır takınmalıdırlar. Eğer Iğdırlı bu konuda harekete geçmese doğal gaz hayal olacak ...Kayıp olup giden diğer hayallerimiz gibi... 4 km uzaklıktan olan doğal gazdan yararlanmamamız ,zehirli kirli hava ile yaşamamız İnsan Haklarına ters düşmüyor mu?

Son söz ;herkes görev başına sağlıklı zehirsiz bir hava ve Iğdır istiyorsak doğal gaz gelmesi için kampanyalar açalım sesimizi Ankara'ya duyuralım.Birlik olalım .kendimiz için geleceğimiz çocuklarımız için yaşanabilir bir Iğdır için...

Henüz yorum yapılmadı!

Bu içerik için yorum yapılmadı. Yorum yapmak için aşağıdaki formu kullanınız.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.

Kerbela

Kerbela Sayfası