Ermenilerin 1915-1920 yılları arasında katlettiği Türklerin anısına 5 Ekim 1999’da açılışı yapılan Iğdır'ın en önemli ziyaret merkezlerinden birisi olan ve evlenen çiftlerin nikah sonrası ziyaret ettikleri Ermeniler Tarafından Katledilen Şehit Türkler Anıt ve Müzesi  onarım ve tadilat bekliyor.
              Kış şartlarından olumsuz yönde etkilenen anıt müzede bina içinde sıvaların yer yer döküldüğü ve mermerlerin yerinden oynadığı, yağan yağmurların içeriye dolduğu görülüyor. Kısacası anıt dökülüyor ve onarılmayı bekliyor. Tıpkı bir bayrak rüzgar bekliyor şiirinde olduğu gibi anıtta kendisini onaracak birini bekliyor.
          Geçmişte anıtla ilgili birçok haber ve  köşe yazısı yazdığım için bir okuyucum arayarak  anıtın acıklı durumunu anlattı, daha sonra gidip kendim gördüm gerçektende anıt onarılmalı. Defalarca onarılmasına rağmen onaran Müteahhit iyi yapmadığından olacak ki her yıl aynı sıkıntılar yaşanıyor. Üç ülkeye sınır olan Iğdır’da ki "Ermeniler tarafından katledilen Şehit Türkler anıtı ve müzesi’ni yerli yabancı binlerce insan gelip geziyor. Yağmur sularının damladığı bir anıtı görenler üzülüyor. Ziyarete gelen yabancı Ermeniler ise sevinip, gülüyorlar. Hâlbuki bu anıt ve müzeye sahip çıkılabilinir. Kılıçlar çevresi geceleri ışıklandırılabilir. Ta Ermenistan’dan görülen anıt Türk milletine yakışır hale gelebilir.
          Etrafı  yeterince yeşillendirilip ağaçlar dikilebilir. Anıtın önündeki bayrak direkleri Türk ve Türk devletlerinin bayraklarıyla donatılabilir.
            Gönül ister ki anıt ve müzede tarihi iyi bilen bir uzman kişi görevlendirilsin her gün orda ziyarete gelenlere Ermeni mezalimi anıtının neden dikildiğini anlatsın..İnsanları bu konuda aydınlatsın… Müze içerisinde ve çevreye güzel bir ney müziği yayılsın sürekli canlı şahitlerin anlattıkları Ermeni vahşeti video görüntüleri yayınlansın. Ama nerede…!!! Yıllarca yazarak çizerek gazete manşetlerine çıkararak anıt müzeye ancak bir güvenlikçi  verilmesini sağladık.…:!!!! Anıta gelen yabancılara, güvenlikçiler hiç bir şey anlatamıyor görevleri de değil, sorulan sorulara cevap veremiyorlar.
            Anıt bahçesindeki  Nuhun gemisi maketi de ilgi bekliyor maket güneş’ten, kar’dan, yağmur’dan  kararmış gibi.. iyi bir vernik bekliyor…..Anıtın  yanı başın da ki ev derhal istimlak edilmeli o alan duvarla çevrilip yeşillendirilmeli,  o ev çok çirkin bir görüntü oluşturuyor…!
            Ve sözün özü ERMENİLER TARAFINDAN KATLEDİLEN ŞEHİT TÜRKLER ANITI VE MÜZESİ  dökülüyor  bunun içinde tadilat bekliyor… Bir gerçek ki.. Diaspora Ermenileri tarafından 24 ülkede yaptırılan anıtlar ise dimdik ayakta….!! ve Ermeniler sözde soykırım yalanları için 100. Yıla hazırlanırken bizler bir anıtımıza tam sahip çıkamıyoruz. Gel de ağlama, gel de yanma….!!!
         Sayın Valimiz Ahmet Pek’ten ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünden konuya el atmasını Iğdırlılar adına bekliyoruz.

  1. Guest 2013-05-21 09:34:14

    saygilar.bunlar türke ayit ne varsa yoketmek icin ugras veriyor arkadasim. ermeni ,yunan,aniti olsayidi hemen hemen her sene onarilirdi...............

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.

Kerbela

Kerbela Sayfası