Serdar ÜNSAL Müslim Oğuz'dan Kerbela Akşamları
Tarih : 2013-07-01
Tüm Yazılar

Serdar ÜNSALTürk dünyasını ve Azerbaycan tarihini edebiyat dünyamıza taşıyan şair-yazar Müslim Oğuz,yeni bir çalışmaya imza atarak yeni bir kitap çıkardı.
     Oğuz,Yıllardan beri çocukluğundan dinlediği “İmam Hüseyin”” Kerbela vakasını” romanlaştırarak “Kerbela Akşamları “adı altında yayınladı.
     İyi bir eğitimci, yazar , dava ve fikir adamı Müslim  Oğuz ,Kerbela’nın gerçek romanını yazarak okuyucuya 1400 yıl önce yaşanmış Peygamber efendimizin torunu Ehlibeyit’in nuru Hz. Hüseyin’in Kerbela ‘da Yezit ve taraftarlarınca nasıl şehit edildiğini anlatıyor.
     Günümüzde bazı insanların bilmeden Hz.Hüseyin’i şehit eden Muaviye’nin oğlu Yezit’e hazret demesini eleştirerek böyle denilmesi halinde ahiret gününde peygamberimize nasıl hesap verileceğine vurgu yapıyor.
     Romanda İki kişi arasında geçen konuşmada Hacı Muhsin şöyle diyor arkadaşına:”Muaviye ve oğlu Yezid , bu baba ve oğul bu iki Süfyani,hem peygamber efendimizin torunları,Hasan ve Hüseyin efendimizi öldürdüler, hem de camilerde Ehl-i Beyt’e küfrettiler,hakaret ettiler lanet ettiler, ettirdiler.O hale geldi ki Müslümanlar bu küfre ortak olmamak için camilere girmekten çekindiler.Heyhat ki 1400 sene sonra,bugün de Allah Resulü’nün camilerinde,O’nun ve Ehli-Beyt inin düşmanına hazret deyip saygı gösteriyorlar.!
İşte bu yüzden ben bir Müslüman olarak Allah’ın tertemiz kılıp, sevilmelerini emrettiği Ehlibeyt’in hem kanını döküp hem de yetmiş yıl küfrettiren Muaviye’ye hazret diyenin ne vaazını dinlerim ne de arkasında namaz kılarım. Peygamberimden utanırım Mahşer günü yüzüne bakamam.”
     Müslim Oğuz, yukarıdaki sözleri ile okumayan gerçeği bilmeyen insanların aydınlatılması gerektiğine vurgu yaparak gerçeği kendi görüşlerine göre yansıtıp vaaz veren hacı, hocalara siyasetçilere de Emevi zihniyetinde olanlara da mesaj gönderiyor. Tarihi gerçekleri anlatıyor.İnsanlara bir yanda Ehli-Beyt ,diğer yanda Muaviye ve oğlu Yezit tercihinizi ona göre yapın ki ahret gününde peygamber efendimizin yüzüne bakabilesiniz diyor.Neden İmam Hüseyin’in yasını tuttuklarını, tutmaları gerektiğini akıcı bir üslupla belgeleriyle şiir tadında aktarıyor.
     Romanda geçen ikili konuşmalar akıcı üslup ile 1400 yıl önce yaşanan gerçekleri bir tarihçi gözü ile değil bir romancı yazarın gözü ile sıkılmadan okuyup öğrenmek mümkün.
   Hz. Hüseyin için, Kerbela için çok kitaplar yazıldı. Yazılan bu romanda Müslim Oğuz tarihi gerçekleri bir şiir tadında okuyucuya sunuyor.Neden Ehli Beyt’i sevmemiz gerektiğini Muaviye ve yezid’i lanetlememiz gerektiğini anlatıyor.Hatta İmam Şafii den şu örneği veriyor:”Ey Resulullah’ın Ehl-i Beyt’i !Sizi sevmek,Allah’ın Kur’an ‘da  indirdiği bir farzdır.Büyük iftiharlarımızdan şu yeter ki:
Kim namazda size salavat getirmezse Namazı batıldır.”
     Yazarımız romanın sonunda ve kapağında şu görüşlere yer veriyor:”Bin üç yüz otuz yedi sene önce,Kerbela’da ağlayan Zeyneb’in gözyaşlarına , Bin üç yüz otuz yedi sene sonra ,Manisa akşamında onların da gözyaşları karışmıştı…
     Ayağa kalkıp abdest almak için şadırvana doğru gittiler….
     Kılacağımız namazı, İmam Hüseyin’in ve yarenlerinin Kerbela akşamlarında,kumlar üzerinde kıldıkları namazlardan eyle ya Rabbi,diye dua etti Hacı Muhsin…
     O an Manisa akşamında Kerbela akşamının bütün acı ve kederini yaşayan Zeyneb’in sesi yankılandı sanki:
     -Hüseyn’ini öldürdüler anne !!
Hüseyn’inin başsız bedeni Kerbela’da….
Kesik başı Şam sarayının duvarında asılı….
Ok attılar,Allah’a ,Resülüne ve İnsanlığa!
Okladılar İmam’ı ,oğlunu kardeşlerini ,yarenlerini,okladılar..!!
Allah’tan, Peygamberden, insanlıktan utanmadan,Tathir’i,Meveddet’i,Mübahele’yi,Salavat’ı unutup Peygamber canı Ali Asgar’ı !
Kerbela’da taşı,toprağı,kumu,Fırat’ı okladılar!
Sadece yetmiş iki şehidi değil,Kerbela’yı da okladılar!
İmam Hüseyin’in şahsında ,İnsanlığı okladılar.
Ehlibeyt:”Bize bir yudum su verin!diye feryat etti…
Vallahi feryadı da okladılar,suyu da okladılar!
       İşte böyle Kerbela olayını bilmek için bu kitap okunmalı tavsiye edilmeli.Çünkü bu kitapta Kerbela gerçeği var.Bilinmeyenler var..Özellikle gençler hangi  mezhepten olurlarsa olsunlar bu kitabı okusunlar.Ehli Beyt dostu dernekler  kuruluşlar bu kitaba sahip çıkmalıdırlar ki Herkes İmam Hüseyn’e neden yas tutulup ağlandığın öğrensin…Her evde bu kitap olmalı…
        Değerli hocamız Müslim Oğuz beyi böyle güzel bir çalışması için kutluyorum.Başarılar diliyorum.
Kendisiyle gurur duyuyorum.Müslim Oğuz,Ziya Zakir Acar, Aslantürk Akyıldız,Turgut Öcal,İrfan Murat Yıldırım,Dr.Oğuz Şimşek,Hasan Buyruk,Nizamettin Onk ,Servet Gürcan,Fatma Aras,Zeynelabidin Makas,Alper  Tunga Kumtepe ,Coşkun Oluz gibi yüzlerce adını yazamıyacağım değerlere sahip çıkalım destek verelim..
IĞDIR İÇİN KİTAP TEMİNİ  KARİZMA KIRTASİYE
MÜSLİM OĞUZ  TLF:05305126878

Henüz yorum yapılmadı!

Bu içerik için yorum yapılmadı. Yorum yapmak için aşağıdaki formu kullanınız.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.

Kerbela

Kerbela Sayfası