Yıllardır yazıp çizeriz Iğdır'da hava kirliliği var. Sağlığı tehdit ediyor diye Seçilmişler ve atanmışlar konuya hemen eğilirler ama derinlemesine  tam eğilmezler.Veya eğilemezler, konum ve şartlar onları aşar...!!! Ve hava kirliliği devam eder..
           Geçen yıl Valimiz Sayın Ahmet Pek, gerçektende konuya büyük duyarlık göstererek Belediye başkanlığı, Çevre ve Şehircilik müdürlüğü ile aldığı tedbirlerle hava kirliliği azda olsa önlendi. Büyük başarı kazanıldı. Fakat bu sene nedense bir denetimsizlik söz konusu bu nedenle herkesin aynı anda yaktığı kaloriferler havayı kirletmiş durumda.1.5 aydır Iğdır güneşe hasret Iğdır semalarını sis ve puslu hava kaplamış durumda, bundan dolayı da hasatlıklar artmış vaziyette.Devlet hastanesi koridorları üst solunum rahatsızlığı nedeniyle dolup taşmaktadır.Özellikle kirli havadan çocuklar ve yaşlılar etkilenmektedir.
           Sayın Valimiz Ahmet Pek, kalıcı çözüm olarak "Doğalgaz" gelmesinin şart olduğunu, İhalesinin yapıldığını, inceleme aşamasında olduğunu" belirtti.
            Hava kirliliği ölçüm cihazı, ‘Iğdır'da hava kirliliği var. Hem de insan sağlığını tehdit edecek boyutta’ diyor.
    Maalesef Iğdır'ın şehir girişine kadar gelen doğalgaz için şehir şebekesi için hiçbir firma ihaleye girmiyordu.Nedense aldığımız bilgiye göre bir firma girmiş oda çok ucuz fiyat vermiş, ihale incelemede diyorlar. Aylar geçti nedense ihale sonuçlanmadı.... Hükümet biz yapacağız diyor. Şu ana kadar bir gelişme yok....
          Maalesef Iğdır'da doğal gaz yok. Ve bu gidişle de olacağı yok gibi..
    Doğalgaz bize bakar. Bizde olmayışı da yüreklerimizi yakar. Yapılacak iş bir an önce ister iktidar ister muhalefet, ister seçilmiş ister
atanmış kim olursa olsun bir araya gelinmeli, doğal gazın Iğdır'a gelmesi sağlanmalıdır.
           Fakat Iğdır bir kenara itilmiş, atılmış Ağrı ve Van illerinin ihalesi yapılarak doğalgaz verilmiş. Her zaman olduğu gibi Iğdır kaderine terk edilmiştir.
               Özellikle son bir ay içerisinde tespit edilen yoğun hava kirliliği, büyük bir rahatsızlığa neden olurken yetkililerin her geçen gün artan kirliliğe karşı tedbir arayışına girmemesi dikkat çekiyor..!!!
   Iğdır'da ki çarpık yapılaşma çevre bilincinin yetersiz olması nedeniyle kirli bir çevrede, havada insanlar yaşamlarını sürdürüyor.
            İşte böyle, Iğdır'da hava kirliliği çevre, su ve toprak kirliliği.. Ne yapalım  Doğal gaz gelsin hava kirliliğinden kurtulalım duasına mı çıksak bilmem ne yapsak bilen varsa beri gelsin...?Uçak
seferleri hava kirliliğinden sisten dolayı aksıyor..Vatandaş perişan..Ne kadar doğru bilmiyorum Iğdır semasını kaplayan kirli hava sis, pus buzlaşmış ondan uçaklar inmiyor diyorlar. Iğdır'ı çıkınca Suveren köyünün üstünde temiz bir berrak hava karşınıza çıkıyor.. Ama Iğdır  merkez kirli..   Iğdır 'ın burnunun dibine gelen doğal gaz 5 yıldır ihalesi yapılmadığından bekletiliyor.  Bununla birlikte Iğdır'da hava kirliliği yanında çevre kirliliği de  halkın sağlığını tehdit ediyor.
Nüfusu, çarpık yerleşme ve gecekondularla Iğdır'ın ileride yaşanmaz hale gelecektir.
         Peki ne yapalım? Herkes bu konuda seferber olmalı. Valilik Belediye,Ticaret ve Sanayi odası başkanlığı, sivil toplum kuruluşları bir şeyler yapmalı. İmza kampanyaları açmalı. Sayın milletvekillerimiz konuyu meclise taşımalı. Iğdır da hava kirliliğinin halkın sağlığını tehdit ettiğini dile getirmelidirler.  Ak parti il başkanı ve bütün siyasi parti başkanları bir araya gelmeli ortak tavır takınmalıdırlar.
Eğer Iğdırlı bu konuda harekete geçmezse doğal gaz hayal olacak... Kayıp olup giden diğer hayallerimiz gibi... 4 km uzaklıktan olan doğal gazdan yararlanmamamız, zehirli kirli hava ile yaşamamız İnsan Haklarına ters düşmüyor mu?
Son söz; herkes görev başına, sağlıklı zehirsiz bir hava ve Iğdır istiyorsak doğal gaz gelmesi için kampanyalar açalım, sesimizi Ankara'ya duyuralım. Birlik olalım. Kendimiz için, geleceğimiz çocuklarımız için yaşanabilir bir Iğdır için...
     Tahmin ediyorum ki bu yazıyı kimse dikkate almayacak. Belediye seçimleri öncesinde yapacağız edeceğiz diyecekler bir sonuç alınmayacak.. Iğdırlı kirli havada yaşamaya devam edecek... Yıllardır yaşadığı gibi...

  1. Recep Akdur 2015-01-20 03:00:35

    SON ALTI AYDA IĞDIR’DA HAVA KİRLİLİĞİ NEDENİ İLE 18 KEZ ALARMA VERİLMESİ GEREKİRDİ<br />Iğdır’da 01 Ağustostan günümüze kadar geçen altı ayda 166 ün ölçüm yapılmıştır. Esas kirletici PM10 olup hava kalitesi tehlikeli derecede kötüdür<br />Bu zaman zarfında PM10’da Türkiye eşiği (100 mikrogram /metreküp) 71 gün Avrupa Birliği eşiği(50 mikrogram /metreküp) 137 gün aşılmıştır. Anlaşılır bir ifade ile bu altı ay zarfında Iğdırlılar yalnızca 29 gün temiz hava solumuşlardır.<br />Türkiye Hava Kalitesini İzleme Ağına göre; bu zaman zarfında ölçülen en yüksek değer 393 mikrogram /metreküptür Bu değer uyarı eşiği olan 260 mikrogram /metreküpten yüksek olup altı ay zarfında 18 gün alam vermeyi gerektirmektedir. Avrupa Birliği Hava Kalitesi ağına göre ise 614 mikrogram /metreküptür. Bu değer en yüksek düzeyde alarm vermeyi ve yurttaşı uyararak ciddi önlemler almayı gerektiren değerlerdir.<br />Prof. Dr Recep Akdur<br />Ankara Üniversitesi Tıp fakültesi Halk Sağlığı Öğretim Üyesi<br />SON ALTI AYDA IĞDIR’DA HAVA KİRLİLİĞİ NEDENİ İLE 18 KEZ ALARMA VERİLMESİ GEREKİRDİ<br />Iğdır’da 01 Ağustostan günümüze kadar geçen altı ayda 166 ün ölçüm yapılmıştır. Esas kirletici PM10 olup hava kalitesi tehlikeli derecede kötüdür<br />Bu zaman zarfında PM10’da Türkiye eşiği (100 mikrogram /metreküp) 71 gün Avrupa Birliği eşiği(50 mikrogram /metreküp) 137 gün aşılmıştır. Anlaşılı bir ifade ile bu altı ay zarfında Iğdırlılar yalnızca 29 gün temiz hava solumuşlardır.<br />Türkiye Hava Kalitesini İzleme Ağına göre; bu zaman zarfında ölçülen en yüksek değer 393 mikrogram /metreküptür Bu değer uyarı eşiği olan 260 mikrogram /metreküpten yüksek olup altı ay zarfında 18 gün alam vermeyi gerektirmektedir. Avrupa Birliği Hava Kalitesi ağına göre ise 614 mikrogram /metreküptür. Bu değer en yüksek düzeyde alarm vermeyi ve yurttaşı uyararak ciddi önlemler almayı gerektiren değerlerdir.<br />Prof. Dr Recep Akdur<br />Ankara Üniversitesi Tıp fakültesi Halk Sağlığı Öğretim Üyesi

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.

Kerbela

Kerbela Sayfası