Ekrem BAYDAR Ayrıştırmayalım, Kaynaştıralım
Tarih : 2015-10-20
Tüm Yazılar

Ekrem BAYDAR    Eskiden beri Iğdır’da süregelen siyasi savaş,  bu gün de hiçbir değişime uğramadan devam ediyor. 
    Siyasi alanda bir adım ileriye gidemeyen Iğdır, bu günde siyasilerin ağzında sakız misali bir sağa bir sola habire gidip geliyor. Kısır siyasi çekişmelerin çarkları arasında kalan Iğdır bu çarkın dişleri arasından bir türlü kurtulamıyor. Her zaman olduğu gibi bu günde bir birlik olma zamanından bahsedilip duruluyor. Kürt Köylerinde kardeşlikten dem vuranlar, Azeri Köylerinde Kürtlere karşı birlik ve beraberlik zamanının geldiğinden bahsediyorlar.  Azeri Köylerinde kardeşlik mesajı verenler, Kürt köylerinde Kürt birliğinden bahsediyorlar. Tek sermayeleri bu kısır düşünce olan siyasiler,  Iğdır’da Azeri ve Kürt birlikteliğinden, Terekeme, Göçmen ve Laz birlikteliğinden ve Iğdır’da yaşayan diğer azınlık birlikteliğinden bir türlü bahsedemiyorlar. Bir Iğdırlı olma birliğinden bahsedemiyorlar.  
    Bahsedemiyorlar,  çünkü başka siyasi sermayeleri yoktur.  Tek sermayeleri Kürt ve Azeri varlığı olan siyasiler, bir sağa bir sola yalpalayarak, Azeri şivesiyle; “Kimi zaman Arazın o tayında, kimi zaman Arazın bu tayında”  Politika yapanlar,  durmadan bu iki varlık üzerinden politikalarını sürdürüyorlar.  
    Siyasiler,  şunu asla göz ardı etmemelidirler. Azeriler ve Kürtler Iğdır’ın birer sosyal gerçeğidirler. Bu gün de olacaklar yarın da olacaklar.  Politikamızı da ona göre belirtmemiz gerekir. Iğdır’ı, Kürtler ve Azeriler birlikte mi yönetilecek, yoksa siyasi kavga ve ötekileştirmelerle, kısır, siyasi çekişmelerle mi yönetilecek.  Birlikte demokratik, barış, huzur ve paylaşımcı bir zihniyetle mi yönetilecek, yoksa siyasi kavga ve şiddetle mi yönetilecek.” Her ne olursa olsun yeter ki bizden olsun.”  Diyenlerin mantığı ile mi yönetilecek?  Buna karar vermeliyiz ve politikamızı da ona göre hayata geçirmeliyiz. Planlarımız, projelerimiz, geleceğe dair öngörülerimizi ortaya koymalı ve Iğdır seçmenine sunmalıyız.  Siyasiler her zaman Iğdır’da bir Kürt Azeri çatışmasından üstü örtülü olarak bahsederler. Aslında böyle bir çatışma yoktur. Olmaz, olmayacak ta. Sadece seçimden seçime ayrılıkçı, ırkçı ve şoven bir siyasi çatışma yaratılmaya çalışılıyor o kadar. O da sandığın kalktığı gün sona erer.  ”Bizler”  ve  “Onlar”  Dedikçe,  “Iğdır’da birliğimizi koruyalım”,   Dedikçe siyasi tansiyon yükseliyor.  Ötekileştirmeler arasındaki bağ gittikçe zayıflar,  kopar. Yükselen bu siyasi tansiyon ve ötekileştirmeleri fırsat bilen, toplumu,  siz ve biz diye ayırıp politik ve siyasi çıkar elde etmek isteyenlerin bu yoldaki ekmeğine de yağ sürülmüş olur. 
         99 seçimlerinde CHP’den Belediye Başkanı adayı idim. Bir tek sloganım vardı. O da, “BU SEÇİM BİZLERİ, YA AYRIŞTIRACAK YA DA KAYNAŞTIRACAK.”  Diye.  Ne yazık ki o zaman gördüğüm ayrıştırıcı zihniyet bu günde hız kesmeden, hatta daha da hız kazanarak bir değirmenin eleği gibi,  insanları Kürt, Türk, Azeri diye ayrıştırıp duruyor. Üzülüyorum. Gün geçtikçe ne yazık ki ayrışıyoruz, kaynaşmıyoruz, kaynaştırılmıyoruz. İyi insan, kötü insan olarak ayrışalım ama hiç olmazsa insan olarak ayrışmayalım, Kürt, Türk, Azeri diye ayrışmayalım. Iğdırlı olarak ayrışıp ırkçı, ayrılıkçı siyasilerin meclisteki masalarına meze olmayalım.  Irkçı politika kazanında kaynadıkça ayrışa ayrışa yok olacağız. Öyle ki,  yarınlarda kazanın dibinde ne sen kalırsın ne de ben.  Iğdır seçmeni, Azeri’si ve Kürt’ü,  adayları ve onların geçmişini, Kürt’e ve Azeri’ye davranışlarını, bakışını çok iyi biliyor ve ona göre de değerlendirecektir. 
     Naçizane tavsiyem siz sevgili adaylar; Siyasi görüşünüz ne olursa olsun, buna saygı duyulur. Ancak siyasi diliniz ayrıştırıcı değil birleştirici olmalıdır. Çünkü Iğdır ne sizin ne de bizimdir. Iğdır hepimizindir. 
Önce Kürt, Türk demeden, ayırmadan onurla, gururla Türkiyeli olalım, sonra da aynı duygularla Azeri, Kürt demeden Iğdırlı olalım.  “ Aman ha, bu sefer de Kürtler kazanırsa, bu memleketten bize hayır gelmez, hepimiz Iğdır’ı terk etmeliyiz.” Dedikodusundan, sanal söyleminden kurtulalım lütfen. Kürt kazansa ne olur, Azeri kazansa ne olur?  Kim kimin tavuğuna “ Kış” Dedi, kimin burnu kanadı şimdiye kadar.  İşte belediye örneği ortada. Yeter ki Kürt, Türk, Azeri olmadan önce adam olalım adam!
       Sizlere başarılar diliyorum, selam, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Henüz yorum yapılmadı!

Bu içerik için yorum yapılmadı. Yorum yapmak için aşağıdaki formu kullanınız.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.