Arslantürk AKYILDIZ 4. ULUSLARARASI TÜRK ŞÖLENİ
Tarih : 2016-06-03
Tüm Yazılar

Arslantürk AKYILDIZ             Güneş Vakfı tarafından düzenlenen uluslararası “ 4. Türk Şöleni” görkemli etkinliklerle 17-19 Mayıs -2016 tarihleri arasında Erzurum’da yapıldı. Prof. Dr. Alpaslan Ceylanın başkanlığını yaptığı vakıf, Türk dünyası ile ilgili olarak uzun bir zamandır yaptığı etkinliklerle önemli bir yol aldığını, organizasyonlardaki başarısı ile ortaya koydu.
       Geniş bir Coğrafyaya yayılan Türk devletleri ve topluluklarından temsilcilerin katıldığı Şölen, birçok sahada yapılan etkinliklerle göz doldurdu. Şenlik, ilk gün Erzurum Havuz başı olarak bilinen yerden başlayan ve kalabalık bir kitlenin de katıldığı Bayrak yürüyüş ile başladı.
Mehteran ekibinin eşliğinde başlayan yürüyüş Yakutiye medresesinde son bulduktan sonra, yapılan açılış töreninin ardından müzeye dönüştürülen Yakutiye Medresesi içinde, Anadolu Selçuklu ve Osmanlı döneminden kalan, bölgenin Türk kültürünü yansıtan eserler gezildi.
Aynı gün öğleden sonra başlanıp , bir sonraki gün akşama kadar devam eden Sempozyum da, Türk dünyasının birçok yerinden gelen bilim adamları konuyla alakalı tebliğlerini sundular.
      Birbirinden ilginç konuların sunulduğu ve tartışıldığı Sempozyumda önemli bilgiler paylaşıldı. Bu etkinlik adeta Türk Dünyası bilgi alış verişi platformuna dönüştü. Tuva, Nogay, Macar, Kazak, Kırgız, Yakut, Özbek, Türkmen, Irak, Balkanlar, İran, Afganistan, Gürcistan gibi birçok bölgeden gelen ve tebliğlerini sunan bilim adamları, Tarihi, Coğrafi, Sosyoloji, Sanat, İktisadi, siyasi , askeri… gibi birçok sahada kıymetli bilgiler sundular. Sonuç kısmında bunların genel bir değerlendirilmesi yapılarak, ortak bir bildiriye dönüştürüldü.
    Bilim şöleninden sonra yapılan akşam programında, “ Ankara Türk Dünyası Müzik Topluluğu”nun enfes müzik ziyafeti davetlileri tabiri yerindeyse mest etti. Türk Dünyasının hemen hemen her tarafından derlenen bir birinden güzel parçaları mükemmel denilecek bir şekilde seslendiren topluluk büyük beğeni topladı.
    Türklerin ata sporu olarak bilinen,” At üzerinde Okçuluk ve Cirit “ gösterileri izleyenlerin hayranlıkla izledikleri güzel bir etkinlikti. Yarışmacıların ört nala koşan atları üzerinde oklarını hedefle buluşturmalarında sergiledikleri maharet görmeğe değerdi. Adeta, atalarımızın orta Asya dan çıkıp, atları üzerinde dünyaya yayılmalarını sembolize ediyorlardı.
Ata ve oka hüküm etmeleri ister istemez geçmişin izlerini taşıyordu.
    Üç gün süren bu şölende 350 civarında katılımcının iştirak ettiği etkinlikler, Küçük bir Türk dünyası kurultayı özelliği taşıyordu. Türk Dünyasının içinde bulunduğu mevcut şartlar bütün yönleriyle uzmanlar tarafından dile getirildi. Türk Dünyasının elinde bulunan maddi kaynakların, Türk dünyasına, birliğine, dirliğine, refahına hizmet etmek yerine, başkalarının emrinde olmasının acı sonuçları ortaya konuldu. Türk dünyasındaki dağınıklığın, iç çekişmelerin, uyumsuzluğun düşmanlarımız tarafından nasıl kullanıldığını, facialara yol açtığını anlatan uzmanlar çarpıcı örnekler verdiler. Çin, Rusya başta olmak üzere emperyalist devletlerin Kırımda, Uygur’da, Azerbaycan’da, Ahıska’da, Kazanda, Kafkaslarda yaptıkları katliamların anlatıldığı toplantılarda hüzünlü anlar yaşandı. Günümüzde Kerkük’te, Musul’da Türkmen Dağındaki yaşanan dramlar yürekleri parçaladı.
        Bu şölende ortaya çıkan acı tablonun düzelmesi, ancak büyük ve güçlü bir Türk dünyasının kurulması ile mümkün olacağı tüm katılımcılar tarafından dillendirildi. Bunun yolunun yıllar önce Gaspıralı İsmail, Yusuf Akçur , Ziya Gökalp gibi Türkçülerin üzerinde ısrarla üzerinde durdukları “ işte, fikirde, eylemde birlik “ parolası ile mümkün olacağının altı bir kez çizildi. Bu hedefe varmak için İktisadi işbirliği ile Kültürel çalışmaların başlangıç noktası olarak belirlenip, bir an önce çalışmalara başlanmasının önemi genel bir kabul olarak ortaya çıktı.

Henüz yorum yapılmadı!

Bu içerik için yorum yapılmadı. Yorum yapmak için aşağıdaki formu kullanınız.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.