Cabbar ŞIKTAŞ Iğdır, yatırım için sizi bekliyor !
Tarih : 2017-02-08
Tüm Yazılar

Cabbar ŞIKTAŞ            Iğdır, yatırım için sizi bekliyor !

            Iğdır Valisi Sayın Ahmet Turgut Alpman iş adamlarının Iğdır'a yatırım yapması için sürekli bir arayış ve çalışma içerisinde. Geçtiğimiz günlerde bu konuyla alakalı özellikle İstanbul merkezli birçok iş adamına ev sahipliği yaptı ve Iğdır'da bir dizi gezi ve toplantı tertip etti. Ardından İstanbul'da yine işadamları ile bir araya geldi. EMİT fuarına bizzat katılarak yine orada da telkinleri, talepleri, önerileri hep iş dünyasına yönelik oldu.

            Niyeti, çabası, özverisi gerçekten takdir edilmeli. Iğdır'a iş adamlarının gelmesini, burada yatırım yapmalarını, istihdam sağlamalarını, ekonomiyi canlandırmalarını istiyor.

Ben batıda yaşayan bir iş adamı olsam, Iğdır'a gelip yatırım yapar mıyım? diye düşünür ve kendime şu soruları sorup cevaplar verirdim:

  •  Öncelikle o şehirde güvende miyim? diye sorgulardım. (Şükürler olsun ki Iğdır'da asayiş berkemal.)
  • Batıda edindiğim pazar payını doğunun en doğusu olan Iğdır'da edinebilir miyim? diye sorgulardım. (Iğdır, İran, Nahcivan ve Ermenistan'a sınır. Ermenilerle ticaretimiz yok ama, İran ve İran üzerinden Türkmenistan, Kırgızistan, Afganistan, Tacikistan vs. birçok ülkede pazar bulmak çok mümkün. Azerbaycan, Nahcivan, Gürcistan pazarları çok yakın. Yük almak için Türkiye'nin her vilayetine, en çokta İstanbul'a giden tır oldukça fazla, yani ürettiğinizi mazot parasına ülkenin her vilayetine taşıtabilirsiniz.)
  • Teşvikler güzelde yapacağım yatırım ve sonrasında ki hammadde ve işçi giderlerimi karşılayacak bir ticari hacim olur mu? bunu sorgulardım. (Fizibilitesini iyi yapan bir firma bunları mutlaka ayrıntılı hesap eder ve yatırıma öyle başlar.)

            Fizibilite yapmadan elbette hiçbir işe adım atılmaz. Ancak kimse önünü göremiyor. Bu gergin ortamda  yatırıma cesaret etmek doğrusu yürek ister. (Yufka yüreklilerle çetin  yollar aşılmaz. Ortada suni bir belirsizlik var diye dizimizi kırıp evde oturacak değiliz. Elbette her işin bir zorluğu vardır. Mücadele etmeliyiz ki düzlüğe çıkalım. Terör var sokağa çıkmayalım. Ekonomi kötü işi bırakalım, işçi çıkaralım. Hiçbir şey alıp satmayalım. Ya sonra ne olacak? Böyle düzlüğe mi çıkmış olacağız? Mücadele şart değerli iş adamlarımız.)

            Iğdır'ında içinde olduğu ‘Cazibe Merkezi Projesi’ halkımızı heyecanlandırıyor. Yalnız şöyle bir eksik  görüyorum. Geçmişte hiçbir hibeden yararlanmadan öz kaynakları ile kurulan fabrikalara üvey evlat muamelesi yapılmamalı.

            Kredi vermek yerine, hibe  işletme sermayesi verilmeli. 

            Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da SGK primleri yarıya indirilmeli.

            Vergiler düşürülmeli.

            İstanbul, Bursa, Konya, Kayseri vs. bölgelerdeki olanaklarla, doğudaki olanaklar bir değildir. Tüm bunlar hesap edilerek teşvikler açıklanmalı. Yani Iğdır'da kurulan ya da kurulacak olan fabrika ile Gebze'de ki fabrika aynı statüde olmamalı.

            Geçmişte fabrika kuran, milli ekonomiye katkı sağlayan, istihdam sağlayan doğunun fedakar yatırımcı işadamları göz ardı edilmemeli. 

            Hayvancılıkta artık işletme yapıp hibesi  durdurulmalı. Binlerce işletme boş, hayvan alamıyor. Bina yapımına ayrılan ödenekler, boş olan işletmelerin hayvan alımı için projelendirilmelidir.

            ‘Tarım ve Hayvancılık ülkesi’ ülkemizin tarım ürünü ve hayvan ithal etmesi gerçekten utanç vericidir. Tarım Bakanlığı’nın bu konularla alakalı ciddi projeler üretmesi gerekmektedir.

             Geçici önlemlerle günü kurtarmak, et balık kurumunun ihalesini alıp yurt dışından canlı ve karkas et getirmek, buğday ve gıda maddesi ithal etmek günü kurtarmak olur.

            Kalıcı önlemler almak için, köklü planlamaların yapılması gerekmektedir.

            Pazar günü Iğdır'a çok önemli iki bakan ve milletvekili gelecek, Ak Parti Iğdır Milletvekili Nurettin Aras ile birlikte Ulaştırma ve Denizcilik  Bakanı Ahmet Arslan ve Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan. Iğdır'da istihdam ve ekonominin gelişimiyle alakalı vaatlerde bulunacakları öğrenildi.

            EVET / HAYIR referandumu  öncesi atılacak adımları iyi planlamak gerekiyor. Iğdır yatırımdan, istihdamdan elde etmesi gereken payı mutlaka almalıdır. Gelecek olan her iki bakana ve milletvekiline Iğdır'ın ekonomik ve işsizlik reçetesi doğru hazırlanıp sunulmalıdır.

            Umuyoruz ki, kolektif çalışma ruhu ile hem iş dünyası bir araya gelir, hem bürokrasi bir arada olur ve hem de siyasiler Iğdır'ın kalkınması için daha çok mesai harcarlar.

Henüz yorum yapılmadı!

Bu içerik için yorum yapılmadı. Yorum yapmak için aşağıdaki formu kullanınız.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.

Kerbela

Kerbela Sayfası